İtirazlar için yarın son gün

Kent Konseyi Bileşenleri, Sazlıdere - Gökçetepe arasına yapılması planlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı projesiyle ilgili son çalışmalar görüşülmek üzere dün, saat 14.00’da bir toplantı düzenlendi.

İtirazlar için yarın son gün

Kent Konseyi Bileşenleri, Sazlıdere - Gökçetepe arasına yapılması planlanan FSRU Limanı ve Boru Hattı projesiyle ilgili son çalışmalar görüşülmek üzere dün, saat 14.00’da bir toplantı düzenlendi.

Medya Keşan
Medya Keşan
14 Şubat 2019 Perşembe 10:13
İtirazlar için yarın son gün

AYGÜL KONAR

“SÜREÇ 19 TEMMUZ ÇED SÜRECİ İLE BAŞLADI”

Toplantıda konuşan Keşan Kent Konseyi Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Kent Çevre Ekoloji Çalışma Grubu Sözcüsü Hasan Karagöz, şunları söyledi: “FSRU Limanı ve Boru Hattı projesiyle ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Çok ağırdan alınıyor. Süreç 19 Temmuz ÇED süreci ile başladı. Devamında yaygın bir imza kampanyası yapıldı. İnternet ortamından hariç, yüzlerce itiraz dilekçeleri yapıldı. Tekirdağ, Çanakkale, Edirne ve Kırklareli Milletvekillerine konuyla ilgili açık mektup verildi, ilgilenmeleri talep edildi. Hukuk bürosu oluşturabilmek için Keşan ve İpsala’daki avukatlara çağrı yaptık. Toplantıya sadece 2 avukat geldi. Sayın Cumhurbaşkanı hızlı bir kamulaştırma kararı vermişti, bunun yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açıldı, dava devam ediyor. Henüz sonuçlanmadı. Sonrasında 2 Ekim’de yine ÇED halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildi. Ancak yine toplantı sonuçlanamadı.”

“KENT KONSEYİ’NİN WEB SİTESİNDE DİLEKÇE ÖRNEKLERİ MEVCUT”

Normalde gerçekleşmeyen ÇED toplantısının gerçekleşmiş gibi olayın rapor edildiğini, bakanlığa bildirildiğini söyleyen Karagöz, şöyle devam etti: “Burada topladığımız 200 bireysel dilekçe ile 28 kurum dilekçesi de Çevresel Etki Değerlendirme Genel Müdürlüğü’ne gitti, itiraz dilekçeleri de gitti. Bilgi anlamında ne kadar incelediler, o onların bileceği bir şey. Bu kadar şey olmasına karşın ortada hiçbir şey yokmuş gibi olumlu görüş bildirmeleri doğru değil. Şu an ki itirazlar yine değerlendirilecek. Ergene Havzası 1/100 000 ölçekli Çevre Düzen Planında projenin yapılmak istendiği bölge turizm bölgesi ve organik tarım yapılacak alan olarak gösteriliyor. Enerji depolama alanı olarak kullanabilmeleri için plan tadilatı yapmaları gerekiyor. Plan tadilatı yapılmadan böyle nihai bir karar vermeleri hukuken doğru değil. Yapmamız gereken, 15 Şubat 2019 Cuma günü itirazlar için son gün. Bireysel anlamda, kurumsal anlamda dilekçenin başlığını ‘Çevresel Etki Değerlendirme İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’ne iletilmek üzere’ diye düzenledik. Gerek bireysel, gerek kurumsal bizzat herkesin kendisinin kaymakamlığa dilekçelerini verip, kayıt altına alması gerekiyor. Bu dilekçelerin sayısını da bilmemiz gerekiyor. İtiraz dilekçeleri Kent Konseyi’nin web sitesinde dilekçe örnekleri mevcut. Buradan indirebilirler. Bundan sonraki aşama için iletişim içerisinde olmamız gerekiyor.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol