Kantar, Romanlar Günü’nü değerlendirdi

GİZEM GÖRÜR

Kantar, Romanlar Günü’nü değerlendirdi

GİZEM GÖRÜR

08 Nisan 2017 Cumartesi 00:04
Kantar, Romanlar Günü’nü değerlendirdi

Yenimescit Mahallesi Muhtarı Fikret Kantar, 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeni ile dün yaptığı açıklamada, Romanlar Günü’nün kutlanacak bir gün olmadığını, tam aksine, Roman ve Yahudilerin soykırıma maruz kalması üzerine, bir anma günü olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Açıklamalarında referanduma ve mahallenin başlıca sorunlarına da değinen Kantar, mahallenin en büyük sorunlarından birinin eğitim olduğunu dile getirdi.

‘DÜNYA VATANDAŞLIĞI’ TANIMINI KABULLENMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

 Türkiye’de yaşayan Romanların, üst kimliklerinin Türk olduğunu kaydeden Kantar, “8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nün kutlanmasını doğru bulmuyorum, bunu daha önce de yerel basına yaptığım bir açıklamada dile getirmiştim. 8 Nisan Dünya Romanlar Günü, bana 1974’lerden önce Nazi Almanya’sındaki gibi Romanların Yahudiler ile beraber fırınlarda yakıldığı, zehirlendiği günü hatırlatıyor. Sevinmekten ziyade üzülmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bundan ziyade de, Türkiye şartlarına baktığımızda, bizim halkımız ile ilgili hiçbir sorunumuz yoktur. Bizim kimliğimiz ile ilgili bir sıkıntımız yoktur. Bizim üst kimliğimiz Türk’tür. Lazı, Çerkesi, Kürt’ü ne kadar Türk ise biz de o kadar Türk’üz. Ne olursa olsun, bize yakıştırılmaya çalışılan ‘Dünya Vatandaşlığı’ tanımını kabullenmemiz mümkün değil. Çünkü, bu ‘Dünya Vatandaşlığı’ denilen yakıştırmanın karşılığı, yersiz yurtsuz, vatansız bayraksız, adeta yanaşma ve parya anlamı taşımaktadır ki, biz Romanlar, Türk Milleti tarihi ve dokusunda varız. Hissiyatımız Türk’tür, ve bu ebediyete kadar böyle kalacaktır. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Ama bu Romanlar Günü gelmişken benim de dile getirmek istediğim bazı konular var. Hem Keşan, hem de mahallem adına konuşuyorum. Bizim önümüzde çok büyük sıkıntılar var. İstihdam sıkıntılarımız var, eğitim sıkıntılarımız var, sağlık sıkıntılarımız var. Bunlar hep bizim önümüze sorun olarak çıkıyor. Önemli olan bunların giderilmesidir. Eğitimde başarılı çocuklarımız var mahallemizde. Bölge olarak dezavantajlı bir bölgedeyiz. Bu çocukların önünü açmamız gerekiyor. Çevre bölgelerde bulunan özel okullardan, bu çocuklara burs imkanı verilmeli, bu çocukların geleceğine destek olunmalıdır.şeklinde konuştu.

OYUNUZU MUTLAKA KULLANIN

Konuşmasına referandum ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak devam eden Fikret Kantar, “İnsanların bu referanduma karşı tepkisiz kalması mümkün değildir. Bu oyu kendin için kullanacaksın. Bu olayı partilere bağlamanın mümkün olmadığını görüyorum. Herkes başını ellerinin arasına koyup oturup düşünmeli. Düşündükten sonra, ne istediğine karar vermiş olarak oyunu kullanmalı. Ben özellikle kendi mahalleme ve herkese sesleniyorum. Kesin kez, kararınız ne olursa olsun, oyunuzu kullanın, sandığa gidin.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol