Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi 25 Kasım’da Ankara’dan açılacak

Tesis; Keşan, Enez ve İpsala merkez, belde ve köylerinin tüm evsel katı atıklarını toplayacak

Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi 25 Kasım’da Ankara’dan açılacak

Tesis; Keşan, Enez ve İpsala merkez, belde ve köylerinin tüm evsel katı atıklarını toplayacak

24 Kasım 2014 Pazartesi 07:12
Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi 25 Kasım’da Ankara’dan açılacak
 Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB)’nin Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılışı, yarın Ankara’da yapılacak toplu açılış töreniyle gerçekleştirilecek. Açılış, saat 14.00’te başlayacak.

Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi sınırları içindeki Kocayarma Devlet Ormanı mevkiinde,  160 bin 400 metrekarelik 1578 nolu parselde kurulan ve şu anda yapımı yüzde 95 oranında bitmiş olan tesiste,  idari bina, tıbbi atık sterilizasyon ünitesi, kantar, atölye binası, su deposu, trafo, jeneratör, tekerlek yıkama ünitesi, sızıntı suyu havuzu ve düzenli depolamanın yapılacağı lotlar yer alıyor.

GÜNEKAB’ın kuruluşundan bu yana başkanlığını yapan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan; Keşan, Enez ve İpsala merkez, belde ve köylerinin tüm evsel katı atıklarını toplayacak olan tesisle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“2003 yılında çıkarılan bir yönetmelikle, illerde katı atık birliklerinin kurulması öngörüldü. Edirne ili de, Edirne, Uzunköprü ve Keşan olmak üzere üç bölgeye ayrıldı. 2004’te göreve geldiğimizde öncelikle yer seçimi çalışmalarına başladık. 2005 yılında, şimdi mahallemiz olan, o zamanki Paşayiğit beldesinin Kocayarma mevkiindeki yerin tespiti yapıldı. Ardından İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı alındı. 2006’da Keşan Belediyesi öncülüğünde Güney Edirne Katı Atık Birliği (GÜNEKAB) kuruldu. 2007’de Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Şubat 2009’da ÇED olumlu raporu alındı. Eylül 2010’da tesis inşaat uygulama projeleri, o zamanki adıyla Çevre ve Orman, şimdiki adıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Mart 2011’de, sözkonusu alan 49 yıllığına Orman Genel Müdürlüğü’nden  GÜNEKAB’a kiralandı. Aralık 2011’de ihale gerçekleşti. Aynı tarihte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan toplam 1 milyon 900 bin artı 500 bin olmak üzere 2 milyon 400 bin TL hibe sağlandı. Ağustos 2012’de ihale sonlandırıldı ve ÇEVKA İnşaat Ltd. Şti.nde kaldı. Toplam bedeli  4 milyon 969 bin TL + KDV olan iş için, hibelerden arta kalan meblağı sağlamak üzere, birliğe üye belediyeler olarak İller Bankası’na kredi başvurusu yaptık. Nisan 2013’te kredi onaylandı ve Mayıs 2013’te inşaat başladı. Şu anda %95 seviyesinde ve 12 Aralık 2014’te inşaat bitecek.

Bakanlıktan verilen bilgiyle, GÜNEKAB Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için, 25 Kasım 2014 Salı günü saat 14.00’te Ankara’da toplu açılış töreni yapılacağı bildirildi.”

Toplu açılış töreninde, Keşan ile birlikte Düzce Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ve bazı başka tesislerin açılışlarının da yapılacağı öğrenildi.

GÜNEKAB’da, Keşan, İpsala, Enez, Beyendik, Yenimuhacir, Esetçe, Yenikarpuzlu belediyeleri yeralırken, Edirne İl Özel İdaresi de üyelik kararı almış bulunuyor.

 

Son Güncelleme: 25.11.2014 08:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol