Kaza kurbanı diş hekiminin ölümünde ‘başka araç’ iddiası

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Kaza kurbanı diş hekiminin ölümünde ‘başka araç’ iddiası

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

18 Ocak 2017 Çarşamba 00:44
Kaza kurbanı diş hekiminin ölümünde ‘başka araç’ iddiası

 HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Evreşe Beldesi yakınlarında geçen yıl Mart ayında motosikletiyle geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitiren 49 yaşındaki Levent Yanar’in karısı 38 yaşındaki Ekin Gülşen Yanar, dün düzenlediği basın toplantısında, kocasının düşme sonucu değil, düştükten sonra üzerinden başka bir aracın geçmesi sonucu hayatını kaybettiğini iddia etti. Ekin Gülşen Yanar, savcılığın soruşturmasına rağmen yeterli delil bulunamadığını öne sürerek, başka görgü tanıklarının olması halindeki, kendilerine, polise veya jandarmaya başvurmalarını istedi.    

Olay, 6 Mart 2016 tarihinde Keşan-Gelibolu Karayolu üzerindeki Evreşe Beldesi yakınlarında meydana geldi. Gelibolu'dan Keşan yönüne giden Levent Yanar yönetimindeki 06 GTJ 79 plakalı motosiklet, Evreşe Beldesi yol ayrımında henüz belirlenemeyen nedenle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi. Devrilen motosikletten düşen diş hekimi olan Yanar, koruyucu kıyafetleri ve kaskı olmasına rağmen olay yerinde hayatını kaybetti.

Levent Yanar’ın Keşan’da yaşayan karısı Ekin Gülşen Yanar, dün öğle saatlerinde Şapçı Prestige Hotel’de düzenlediği basın toplantısıyla eşinin kendi tedbirsizliği sonucu kazanın yaşanmadığını ve kazaya başka araç veya araçlarında karışmış olabileceğini iddia etti.

BİR ARACIN ALTINDA SIKIŞMIŞ OLABİLİR 

Gelibolu Cumhuriyet Savcılığı’nca olayın soruşturma aşamasının devam ettiğini belirten Ekin Gülşen Yanar, “Ben bunun bir kaza olmadığı düşüncesindeyim. Bu nereye varır bilmiyorum. Olay yerinde motosikletle 90 metre kesintisiz fren yapılmış. Lastikler birkaç santim incelmiş. Ancak motorda bir hasar yok. Bazı yayın organlarında düşüp başını asfalta çarptığı, önünden geçen hayvanın kazaya neden olduğu şeklinde bilgiler paylaşıldı. Ama bununla ilgili hiçbir delil yok. Ben eşimle motora bindiğim için iyi kullandığını ve manevralarının iyi olduğunu biliyorum. Eşimin babası da aynı zamanda motor tamircisidir. Kendisi 90 metre fren yapmasına rağmen düşmemiş. Son 3 metrede düşüyor. Hayvan çıksaydı da geniş bir yol, manevra yapması zor olmayacaktı. Ayrıca 90 metre frenin ardından hızı 30’lara düşecektir. Bu kadar fren yapıp düşmemesine rağmen son 3 metrede düşerek hayatını kaybedecek kadar başına hasar alıyor. Bu hızla da hiç kimse bu denli bedenen hasar görmez. Kask firmasıyla da konuştum. Önce kaskın parçalanması daha sonra kafatasının parçalanması gerektiğini söylediler. Eşimin kaide kemiği bile kırılmış. Şu demek oluyor ki, bir aracın altında sıkışmış olabilir.” dedi. 

KASKI ÇÖPLÜKTE BULDUM

Kocasına ait koruyucu giysi ve kaskın çöpe atıldığını belirten Yanar, “Ben kaskı 4 saatlik arama sonucu Evreşe Çöplüğü’nde buldum. Bunu incelemeye götürdüğümde, bana bununla ne bulabileceğimiz soruldu. Bende bunun bir delil olduğu konusunda ısrar ettim. Ayrıca kaskın klipsinden açılmadığı yanından koptuğunu gördüm. Çünkü eşimin çenesinde bir kesik oluşmuştu. Kask kafasında takılıyken uygulanan basınçla dönmeye çalışmış. Bu da bana bir aracın altında bunun olabileceği düşüncesini çağrıştırıyor” şeklinde konuştu.

4 DAKİKA IŞIK PATLAMALARI OLUYOR

Ekin Gülşen Yanar, olay yerine yakın bir dinlenme tesisinde güvenlik kamerası görüntülerinin de incelendiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Görüntüler uzaktan çekilmiş. Uzakta olsa savcı tarafından da söylenen 4 dakika boyunca bir aracın durduğu yönünde. Olay anında kuvvetli ışık patlamaları oluyor. Savcıya bununla ilgili yorum yapmasını söylediğimde, motosikletin ışıkları olabileceği söyledi. Ama benim düşüncem buna başka bir aracın sebep olduğu ve o ışık patlamalarının da kaskın üzerinden geçmeye çalışırkenki hareketten kaynaklandığı.” Yanar, ayrıca olay yerinden daha sonradan olayla ilgili olabileceği belirtilen bir otomobile ait kopan davlumbaz parçası bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Levent Yanar’ın arkadaşı Cüneyt Özdişli ise slayt sunumu eşliğinde kazayla ilgili görsellere dayanarak teknik bilgi verdi.

Ekin Gülşen Yanar, kazayla ilgili yürütülen soruşturmanın yanı sıra kendilerinin de bilgi toplamaya çalıştıklarını belirterek, bu konuda kendilerine yardımcı olmak isteyenlerin veya başka görgü tanıklarının polis ya da jandarmaya başvurabileceğini söyledi.

 

Son Güncelleme: 19.01.2017 00:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol