Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım:

“Bölgemizde çiçek ve ayçiçeği bal hasadı tamamlandı”

Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım:

“Bölgemizde çiçek ve ayçiçeği bal hasadı tamamlandı”

02 Eylül 2015 Çarşamba 07:56
Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım:
 Keşan Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Kırım, dün yaptığı açıklamada bölgemizde çiçek ve ayçiçeği bal hasadının tamamlandığını belirterek, “Çok harika bir ürün ortaya çıktı, balın yoğunluğu, aroması ile yemeğe istekli bir tadı var. Bu sene bölgemiz balı bir başka güzel” dedi.

ÇAM BALI ÜRETİMİ BAŞLADI

Bölgemiz arıcılarının sezonun ilk hasadını gerçekleştirdikten sonra arılarını kontrol ettiklerini, genel durumlarına göre sandıklarının ayarladıklarını ve gerekli işlemleri yaparak çam balı üretimi için bölgemizdeki uygun çam ormanı alanlarına arılarını götürdüklerini belirten Kırım, “Bu sene bölgemizde çam balı için daha önceki yıllara göre diğer il arıcılarından yoğun bir talep görmedi.  Daha önceki yıllarda bizim bölgemizdeki çam ormanlarına gelen Ege ve Güney Marmaralı arıcılar, Balıkesir, Muğla ve Bursa taraflarına gitti. Bu nedenle çam balı üretimi için de bizim yerli arıcılarımız açısından bu yıl bir rahatlama var. Bu durum hem kaliteyi hem de üretim miktarına yansıyacaktır.” diye konuştu.

BÖYLE OLMASI İYİ OLDU

Bölgemize gelen  misafir veya yabancı arıcıların, arılarını düzenli bakmadıklarını bu nedenle onların arılarında bulunan bazı parazitlerin, aynı yerlere giden bölgemiz arıcılarının arılarına geçtiğini kaydeden Kırım, sözlerine şöyle devam etti: “Varroa dediğimiz bu parazit arının vücuduna girip suyunu emiyor ama öldürmüyor.  Ölmediği için de arı verimli olamıyor. Yabancı arıcıların bu yıl kendi bölgelerinde kalmaları bizi bu yönden de rahatlattı. Böyle olması bölgemiz arıcılarının huzuru,  hem arıların sağlığı hem de daha kaliteli ve yoğun bir çam balı oluşumunu tetikleyecektir. Çam balı hasadı da önümüzdeki Ekim ayı ortalarında başlar. ”

BALIN TENEKESİ EN AZ 200 LİRA OLMALI

Açıklamasına bu yıl için oluşan bal fiyatları hakkında bilgi vererek devam eden Kırım, “Türkiye’de bal fiyatları birkaç büyük tüccarın elinde. Bunlar kendi ihtiyaçlarını belirliyor ve ona göre kendilerini kasa kasa üreticiden balı almaya çalışıyorlar.  Böyle olunca da piyasada gerçek fiyatın altında bir fiyat oluşuyor. Ancak paraya ihtiyacı olan arıcı da malını ucuz pahalı demeden satmak zorunda kalıyor. Biz bal üreticileri olarak bu yıl için gönlümüzden geçen rakam 1 teneke balın en az 200 lira olması. Geçen sene bal fiyatları 170-180 lira arasında gitti. Geçen seneki maliyetler ile bu yılki maliyetler arasında en az %30-35 gibi bir fark var.  Petek, şeker, ilaç ve teneke maliyetlerimiz geçen seneye göre çok fark etti. Bizim birliğimiz üyesi arıcı arkadaşlarımız çiçek ve ayçiçeği ballarını şu an için tenekeleyerek depolarına koydu ve istedikleri fiyatın oluşmasını bekliyor.”

BALI PAZARDA ÜRETİCİNİN DEĞİL ÜÇÜNCÜ SAHISLARIN SATMASINA KARŞIYIZ

Son olarak Pazar yerinde ve Keşan’ın birçok hareketli noktasında 1 kiloluk cam kavanozlarda yapılan bal satışlarına değinen ve müstahsilin malını satmasına kesinlikle karşı olmadıklarını belirten Kırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Bal üreticisi arkadaşlarımız cam kavanozlara koyup pazarda veya muhtelif hareketli noktalara çıkarıp ballarını satmaya çalışıyorlar. Her üreticinin müstahsil anlamında malını pazara çıkarıp satmaya hakkı var.  Burada hukuken bir engel yok.  Biz birlik olarak ta bunu engellemiyoruz. Ancak üreticiden alıp kendi tezgâhına koyan diğer üçüncü kişiler var. Biz balı bunların satmasına karşıyız.  Bal satışının böyle olmasını istemiyoruz.  Pazarda bakliyat satan bir kişinin tezgâhında bal kavanozları görüyoruz.  Balı hangi üretici arkadaştan ya da kimden aldığını bilemiyoruz., belki o da bilmiyor. Hesaplı buluyor hiç tanımadığı birilerinden alıyor. Belki tezgâhta sattığı da bal değil glikoz.  Biz buna karşıyız ve vatandaşlarımızdan bir tek isteğimiz var.  Tüketici olarak ballarını bildiği arıcılardan alsınlar. Bal üreticisinden alınsın ki onun ne olduğu bilinsin. Balın pazarda veya başka yerlerde başka türlü satılmasına karşıyız.”

Son Güncelleme: 03.09.2015 00:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol