Keşan Devlet Hastanesi resmi törenle açıldı

Keşan Yeni Devlet Hastanesinin resmi açılış töreni gerçekleşti.

Keşan Devlet Hastanesi resmi törenle açıldı

Keşan Yeni Devlet Hastanesinin resmi açılış töreni gerçekleşti.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Mart 2019 Çarşamba 09:50
Keşan Devlet Hastanesi resmi törenle açıldı

SONGÜL KONAR

Dün saat 12.00 sıralarında başlayan açılışa TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Vali Ekrem Canalp, Kaymakam Nuri Özder, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 4.Mknz. Piy. Tugay Komutanı Piy. Alb. Öztürk Mustafa Yılmaz, Belediye Başkan Vekili Ercan Ersoylu, İlçe Jandarma Komutanı J. Bnb. Ahmet Barış Ulucanlı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, AK Parti İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, İlçe Sağlık Müdürü Hakan Çetin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, AK Parti Keşan Belediye Başkan Adayı Mustafa Helvacıoğlu, Kurum ve Kuruluş amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“HASTANEMİZDE BU GÜNE KADAR 400 BİNİN ÜZERİNDE VATANDAŞIMIZ HİZMET ALDI”

Açılışta ilk konuşan Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, hastanede 195 yatak, 14 diyaliz makinesi, biri tam donanımlı 5 ameliyathane bulunduğunu belirterek şunları söyledi: “26 Eylül 2018’de hasta kabulüne başlayan hastanemizde bugüne kadar 400 binin üzerinde vatandaşımız hizmet aldı, şifa buldu. Merkezi konumu itibarı ile sadece Keşan’a değil bölgesindeki merkez ilçelerin tümüne de hizmet vermekte. Sağlık camiamızın çalışanlarına teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Hastanemiz dijital hastane olma yolunda, kâğıtsız, doğa dostu hastane ve güvenilir hizmet veren bir hastane olması bağlamında da Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul görmüş, ikinci proje ‘HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society) projesidir. Bu yılın sonuna doğru bu projemizi gerçekleştirmiş olacağız. Bugün bizimle burada olma onurunu bahşeden çok kıymetli TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’a, kıymetli Valimiz Ekrem Canalp’e, Sayın Vekilimiz Fatma Aksal’a, Sayın hocalarıma katılan herkese teşekkür eder, saygılarımı arz ederim. Burada temeli atarken açılışı ilk yapan Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ve eski Sağlık Bakanlarına, bu hastanenin kazandırılmasına emek veren herkese şükranlarımı sunarım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere Mevlana’nın söylediği sözünü vurgulamak istiyorum ‘Kamil o dur ki koyar dünyaya bir eser, eseri olmayanın yerlerinde yeller eser.”

“AVRUPA’DAN EDİRNE’YE, KEŞAN’A ŞİFA BULMAK ÜZERE GELEN HASTALARIMIZ VAR”

Kalkan’ın konuşmasından sonra söz alan Vali Canalp, Keşan’ın Edirne’nin diğer ilçelerine de hitap eden bir özelliği olduğunu ifade ederek, “Bu özellik aynı zamanda Edirne’nin sınırlarının ötesine taşan da bir özelliktir. Biz Keşan’a yönelik hizmetleri dizayn ederken bu özelliği göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Bu muhteşem eser de bölgesel olarak Keşan’ın büyüklüğüne uygun bir eser olarak ortaya çıkmıştır. 195 yatak kapasitelidir, bu kapasite de Sadece Keşan’a değil diğer ilçelere de hizmet verecek devasa bir tesistir. Dünyada hemen hemen her kültürde insanoğlunun temel uğraşlarından bir tanesi şifa arayışıdır. Bugün de bu gerçek değişmiyor. 2000’li yıllardan itibaren devletimiz sağlık alanında çok radikal değişiklikler yapmıştır ve sağlıkta reform programını uygulamaya koymuştur. Uygulamaya konulmuş olan bu program çerçevesinde çok büyük sağlık yatırımları yapılmıştır. Bugün hepimiz görüyoruz ki halkımızda sağlık hizmetlerine yönelik belli bir hoşnutluk söz konusu. Geçmişte Avrupa’ya şifa bulmak için giden hastalarımız vardı ama bugün Avrupa’dan Edirne’ye, Keşan’a şifa bulmak üzere gelen hastalarımız var. Artık dışarıya hasta gönderen değil, dışarıdan hasta kabul eden bir ülke konumuna geldik. Millet olarak bunun gururunu hepimiz yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“20 SENE ÖNCESİNE KADAR TÜRKİYE'DE SAĞLIK HİZMETLERİ, EN SIKINTILI HİZMET ALANLARINDANDI”

Son olarak Vali Ekrem Canalp’in konuşmasının ardından söz alan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Keşan Devlet Hastanesinin resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, 195 yataklı hastanenin hem bölgeye hem de komşu ülkelerden şifa aramaya gelenlere hizmet verdiğini söyledi.

Son 17-18 yılda sağlık alanında, Türkiye'de bir zihniyet değişikliği gerçekleştiğini ifade eden Şentop, “20 sene öncesine kadar Türkiye'de sağlık hizmetleri, en sıkıntılı hizmet alanlarındandı. İnsanlarımız her zaman sağlıklı olmak için dua eder ama o dönemler, hasta olmamak için dua edilirdi, hastalanmaktan korkulurdu. Hastanelerde fiziki imkanlar, hijyen ortamları sıkıntılıydı, doktora ulaşmak zordu, doktora ulaştıktan sonra muayene olmak mümkün değildi, doktorların baktığı hasta sayısı fazlaydı, ilaca erişim zordu.” diye konuştu.

Türkiye'nin sağlıkta hayal edilemeyecek bir noktaya eriştiğinin altını çizen Şentop, “Sağlıkla ilgili fiziki anlamda çok büyük iyileşme var. Öte taraftan, yatak sayımız arttı. Türkiye geneli 240 bin civarında hastanelerde yatağa sahibiz. Her hastanemizde modern cihazlar mevcut. Doktor ve sağlık çalışanımız sayısı arttı, 1 milyon 20 binin üzerinde.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, artık Türkiye'nin tedavi olmak için gelenlerin olduğu bir ülke haline geldiğini vurguladı.

“GELİŞİM YURT DIŞINDA DAHA NET GÖRÜLÜYOR”

Türkiye'nin günlük tartışmaları içerisinde, ülkenin nereden nereye geldiğinin çok fark edilmediğini ancak yurt dışından bu gelişmenin çok net görüldüğü belirten Şentop, katıldığı yurt dışı temsillerinde bütün gözlerin Türkiye'de ve Türkiye'nin dünyadaki mazlum ülkelerde itibarlı olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da gözleri gibi baktıklarının görüldüğünü aktardı.

Türkiye'nin itibar kazanmasının herkesi sevindirmediğine, bazılarını ise rahatsız ettiğine işaret eden Mustafa Şentop, şunları kaydetti: “Yeni Zelanda'da yaşanan katliam hadisesi, cuma namazı için camide bulunan Müslüman kardeşlerimize, bir gözü dönmüş katil, ırkçı, radikal Hıristiyan, dinci katil saldırdı. İbadet için toplanan 50 kardeşimizi katletti, bir o kadar da yaralandı. Şahsen onları tanıdığını zannetmiyorum, özel bir intikam, bir mesele yok. Nedir mesele? Orada çok farklı tabiiyette, millette insanlar var, makineli tüfekle tarıyor. Onları bir araya getiren katliama maruz kalmalarındaki ortak özellik nedir? Sadece Müslüman olmaları. Bu bir münferit hadise, gözü dönmüş bir manyak teröristin gerçekleştirdiği bir eylem değil, dünyada bu teröristin zihniyetine zemin hazırlayan bir kültürel iklim var.

Avrupa'da, Batı'da birçok politikacı, medya, köşe yazarı, yazarçizer takımı İslam düşmanlığını Müslüman düşmanlığını körüklüyor, bu tür canilerin, katillerin, teröristlerin yetişmesine uygun zehirli bir iklimi oluşturuyorlar. Şüphesiz herkes böyle değil, nitekim bunu takip ettiniz, bunun gibi olan Avustralyalı bir senatör benzer şekilde bir açıklama yaptı, Avustralyalı bir genç, senatöre yumurta atarak protestoda bulundu. Şüphesiz bu bakımdan dünya barışını hedefleyen, insan olması hasebiyle insanlara, inançlara saygı duyan geniş bir kitle de var. Ama öne çıkanlar politikada, medyada İslam, Müslüman, göçmen düşmanlığını, ırkçılığı körükleyen anlayışta olan insanlar, bunların dünya barışı için bir tehdit olduğunu görüyoruz. Ama esas değineceğim husus, bu sadece genel İslam, Müslüman düşmanlığının da ötesine taşıyor, bir Türkiye düşmanlığı, bir Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığına da dönüşüyor.”

“GÜÇLÜYÜZ, DAHA FAZLA GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDAYIZ”

TBMM Başkanı Şentop, bu düşmanlıkları teröristin silahlarındaki yazılarda ve notlarından da, Türkiye'ye ayırdığı bölümde savurduğu tehditlerde görüldüğünü ifade etti. Bu toprakların bin yıl evvel vatan kılındığını ifade eden Şentop, “Biz, bu topraklarda kimin gözü varsa o gözü çıkartmaktan tereddüt etmeyiz, bunu Çanakkale'de gösterdik.” dedi.

Türkiye'nin tüm dünyada sulh olmasını istediğini, bunu sağlamanın ise güçlü Türkiye'den geçtiğini vurgulayan Şentop, “Hamdolsun güçlüyüz, ama daha fazla güçlü olmak zorundayız. Bu gücü geliştirmek ve muhafaza etmek için birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız. Ne zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmuşsak, ne zaman milli meselelerde ittifak etmişsek, karşımızda hiçbir gücün duramadığını tarihen görmüşüz, bugünlerde de görüyoruz.” diye konuştu.

Konuşmasının ardından TBMM Başkanı Şentop, Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ve diğer ilgililerle hastaneyi gezdi, hastaları ziyaret etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol