Keşan Final Dergisi Dershanesi Kurucusu Mustafa Bezbaş:

“Dershaneler, orta direğin kolejidir”

Keşan Final Dergisi Dershanesi Kurucusu Mustafa Bezbaş:

“Dershaneler, orta direğin kolejidir”

15 Temmuz 2015 Çarşamba 09:01
699 Okunma
Keşan Final Dergisi Dershanesi Kurucusu Mustafa Bezbaş:
 Keşan Final Dergisi Dershanesi Kurucusu Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş, dün yaptığı açıklama, dershanelerin kapatılmasını öngören yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından oy çokluğu ile iptal edilmesini değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi, binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren 1 Eylül 2015 tarihinde dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı önceki gün oyçokluğu ile iptal etmesi konusunda görüşlerini aktaran Bezbaş, “Bizim mevcut iki binamız var. Hem dershanede hem de onayını aldığımız lisede eğitime devam edebiliriz. Bir karar vereceğiz. Hem dershane hem de okula devam edebiliriz. Ama tabi gelen talepleri de değerlendireceğiz. Benim düşüncem dershaneye devam etmek yönünde. Zaten bundan sonra engel de yok. Kayıt alıyoruz. Bütün sektör haksızlığa uğradı. Temel liseler nereye kadar insanların ihtiyacını karşılardı? Şehrimizde 4 tane temel lise olacak. Bu 4 temel lisenin de doğal olarak ayakta kalma şansı yok. Benim şahsi düşüncem dershane olarak devam etmek. Temel liselerde kayıtlar henüz istenilen seviyede olmadığı için bize kayıt yaptıranlara dershane olarak devam etmek istediğimizi söyleyeceğiz. Dershanecilerin içerisinde temel lise olarak devam etmek isteyen arkadaşlarımız varsa yollarına devam ederler. Temel lise olarak bize yazılmak isteyenleri de onlara yönlendiririz. Onlar da dershaneye gidecek öğrencileri bize yönlendirir. Gün artık dayanışma günüdür. Bu sektör sıkıntıları hep beraber yaşadı. Biz öteden beri Dershaneler Birliği çatısı altında 3 yıldan bu yana bir birliktelik vardı. Bu birliktelik artarak devam edecektir diye düşünüyorum. Birlikte bu sıkıntıları çektik, birlikte üzüldük. 6 aydan beri sanki bu işin sorumlusu bizmişiz gibi işsiz kalacak arkadaşlarımız bana her zaman kendilerine ne olacağını sordu. Okulu yeni bitirmiş öğretmen adayları aynı şekilde, bana ‘Biz ne olacağız hocam?’ diye soruyorlardı. Kötü bir süreçti. Bütün kurumların alacak verecek dengeleri bozuldu. Çalışanlar mutsuz oldu, kurucular mutsuz oldu. Dershanecilik sektörünü sadece öğretmen, öğrenci ve dershane sahipleri diye düşünmemek lazım. Çalışan onca insan var. Bu sektörden ekmek yiyen çok fazla kişi var.” dedi.

DERSHANELER EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ EKSİKLİKLERDEN DOLAYI VAR

Mustafa Bezbaş, herkesin çocuğunu özel okula göndermek gibi bir lüksünün olmadığını dile getirerek, şunları söyledi: “Özel okulla dershaneler arasındaki fiyat farkı uçurum. Özel okulun da gerekli eğitimi verebilmesi için gelir elde etmesi lazım. Ama dershanelerin bina kiraları, özel okullara kıyasla daha ucuz olduğu için daha rekabetçi fiyatla öğrencilerine hizmet edebiliyorlar. Ayrıca dershanelerin eskiden beri getirdiği bir kurum kültürü var. Dershaneler, orta direğin kolejidir. Hiç parası olmayanların gittiği bir yerde değil dershane. Ama orta direk çocuğunu dershaneye gönderebiliyor. Sorun şu dershaneler ne için var? Dershaneler eğitim sistemindeki eksikliklerden dolayı var. Anayasa Mahkemesi de bunu söylüyor. Bütün okulları eşit seviyeye getiremediğiniz sürece siz özel sektörün önünü kapatırsanız bunun yerine başka kurumlar doğar. Bir sürü isimsiz sahte kurumlar doğacaktı. Ama dershane gibi kurumların kurucuları belli, toplumca tanınan, yaptığı bütün işlerin hesabını kamuoyuna veren kuruluşlardır dershaneler. Anayasa Mahkemesi de bunu dikkate aldı ve dershaneleri hayata döndürdü. Ben çok mutluyum. Üzerimizden bir stres kalktı. Artık Final Dergisi Dershaneleri, hem KPSS’de, hem üniversiteye hazırlıkta, hem lisede, hem ortaokulda öğrencilerimize kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz.” 

Son Güncelleme: 15.07.2015 09:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol