Keşan Ortopedik Engelliler Derneği’nde yönetim tartışmaları sürüyor

Taner Aykut: “Bir yolsuzluk belgemi sunsunlar kendimi Tekel Meydanı’nda asarım”

Keşan Ortopedik Engelliler Derneği’nde yönetim tartışmaları sürüyor

Taner Aykut: “Bir yolsuzluk belgemi sunsunlar kendimi Tekel Meydanı’nda asarım”

25 Haziran 2015 Perşembe 07:56
Keşan Ortopedik Engelliler Derneği’nde yönetim tartışmaları sürüyor
 Keşan Ortopedik Engelliler Derneği eski Başkanı Taner Aykut dün yazılı bir açıklama yaparak, yeni başkan İsmail Büyükkayhan’ın 17 Haziran 2015 Çarşamba günü yerel basında yer alan açıklamalarına sert bir dille yanıt verdi.

Büyükkayhan’ı kendisinden ve görevden aldığını açıkladığı yönetim kurulu üyesi arkadaşlarından özür dilemeye davet eden Aykut’un açıklaması aynen şöyle:

 CEHALETİNDEN DOLAYI KINIYORUM

“17 Haziran 2015 tarihinde basında yer alan haberde, Keşan Ortopedik Engelliler Derneği yönetim kurulu üyesi olduğum ve halen başkan yardımcısı olarak görevde olduğum şu günlerde, dernek başkanı İsmail Büyükkayhan’ın gerek şahsım ve gerekse yönetim kurulundaki arkadaşlarım adına yapmış olduğu karalama, suçlama ve dışlamanın asılsız içerikler taşıdığından, talihsiz ve cehaletinden dolayı kınıyorum. İsmail başkan, yönetime seçildiğimiz günden bu yana bir defa bile yönetim kurulu toplantısı yapmayıp, göreve geldiğimiz bir aylık süreçte toplantı olmaması, hiçbir konu görüşülmemesi ne kadar doğru? Ve 7 kişiden oluşan bir yönetimde 5253 Dernekler Kanunu’na göre ve Dernekler Organları Yönetmeliğine göre toplantısız görüşülmesi yönetim kurulu üyesi ihracını ve 3 arkadaşı çıkarırken mevcut yönetimin altında imzası olmaması ve 3 Haziran tarihinde istifa dilekçesi veren bir arkadaşımızın istifası bile görüşülmemiştir. Mevcut yönetimden şahsım ve yönetimdeki arkadaşlarım, ağabeylerim haberi olmadan ihraç edildiğini söyleyip, yedeklerden yerlerine yeni arkadaşlar geçtiğini söylerken konu olan yedekteki arkadaşlarımıza yazılı görev tebliği yapılmamasına birlikle bir telefonla arayıp haber bile verilmediği ortadadır ve bu yaptıkları 5253 Dernekler Kanunu ve Dernek Organ Yönetmeliğine ne kadar uygun? Ben buradan Keşan Kaymakamlığı ve Dernekler Masası Şefliği’ni göreve çağırıyorum. Gerekli başvurumuzu yapacağız. Hem dernekler Şefliği’ne, hem Cumhuriyet Savcılığı’na, hem Sulh Hukuk Mahkemesine. Taner Aykut’un Ortopedik Engelliler Derneği ile ilişkisi kalmamıştır diye bir açıklama İsmail Efendi seni buraya getirip sana sahip çıkan insanlara bir terbiyesizlik yaptığının farkında değilsin sanırım. Taner Aykut derneğe zarar verdi diye bir açıklama. Suçu; SGK ve vergi dairesine borç varmış. Bir kurumun kurumlar vergisine tabii iktisadi işletmesi bulunuyor ve belediye iktisadi işletmesini derneğin elinden alıyorsa, o kurumun SGK ve Vergi Dairesi’ne borcu bulunması normaldir.

BEN ENGELLİ ARKADAŞLARIM İÇİN VARIM

İsmail Efendi; senin dışladığın, derneğe zarar vermiş dediğin esnaf Taner Aykut’u dernekte istenmiyor dediğin söylemlerine ben esnaf odaları başkanı değilim. Ben Ortopedik Engelliler Derneği yöneticisiyim. Ben, engelli arkadaşlarım için varım. Ben 19 yıldır bu derneğin içindeyim. Derneği açık tutmak için sandalye üstlerinde yattım. Sen o zaman neredeydin? Şu an sana akıl hocalığı yapan terbiyesiz küstahlar onlar zamanında benimle de uğraştılar ama yaptığımız doğru vazifeden dolayı ve dik duruşumdan karşımda duramadılar.

DERNEĞİ 17 BİN LİRA BORÇLA ALDIM

Senin derneğe zarar verdi dediğin Taner Aykut görevde, Ortopedik Engelliler Derneği’ne kurumsal kimlik kazandırdı. 425 adet tekerlekli sandalye, 16 adet akülü sandalye, 36,000 adet hasta bezi, engelli bireylere iftar paketi, iftar yemeği, SGK pirimi, Ticaret Odası kanatları altına girip Ticaret Odası üyeliği federasyon üyeliği, sayamadığım daha neler. 4 yıl önce göreve geldim. 17.000. 00 TL borçlar derneği kimse bir kalem bile teslim etmeden evraklara sahip çıkılmak üzere tutanakla teslim aldım. Evet, bu derneğe kurumsal kimlik kazandırdım. Senin benim adımı kötüleyen esnaf dediğim Keşan halkı bu derneğe kurumsal kimlik kazandırdı.

ÖZÜR DİLEMELİSİN

Bir aylık görev süresince defalarca talepte bulunup yönetim toplantısı istememize rağmen, toplantı yapılmamıştır. Yetki belgemi iptal ettiğini söyleyen İsmail Efendi hangi toplantıyı yaptın da yetki kararı aldın da yetki belgesi çıkarttın da, hangi toplantıda yetki belgesi iptal ettin? Geçmiş yetki belgeleri genel kurul tarihine kadardır. Bu kadar boş bir düşünceye sahip olman yaşın gereği üzücü ve komik. Bu yazımı şehir dışında olduğumdan geç yazdım. Ama sana cevap olarak yazmadım. Çünkü boş ve cahilce yazılara cevap vermeye zamanım yok. Yazımı yazmamın tek amacı değerli ve duyarlı halkım ve her zaman bu derneğe sahip çıkan Keşan halkımızın bilgisi ve aydınlanması içindir. Yazımı da bu derneğin bir mahalle bakkalı olmadığını kendi kafana göre iş yapıp karar alamayacağını hatırlatarak, ben Taner Aykut olarak halen Ortopedik Engelliler Derneği Yönetim Kurulu başkan yardımcısıyım ve derneğin bağlı olduğu federasyon yönetim kurulu yurtdışı ilişkiler sorumlusuyum ve benim haricimde senin attım dediğin iki arkadaşım yönetim kurulu üyesidir. Derhal basın ve kamuoyu önünde şahsım ve arkadaşlarımdan özür dilemelisin.

KENDİMİ TEKEL MEYDANINDA ASARIM

Özür dilememen durumunda; 4 yönetim kurulu üyesi, 7 yönetim kurulu yedek üyesi, 3 denetim kurulu asil ve 3 denetim kurulu yedek istifa etmeye hazır. Bu sefer olağanüstü genel kurul kararı almak zorunda kalacaksın. Bu dernek kimsenin babasının çiftliği değil. Bu dernek sadece engelli bireylerin yeridir. Ve burada hizmeti düşünen ve engelli bireylerin sorunlarına çözüm bulan kişiler yer alacak. Benim hiç kimseye veremeyecek hesabım yok. Bir yolsuzluk belgemi sunsunlar. Kendimi Tekel Meydanı’nda asarım.”
Son Güncelleme: 26.06.2015 08:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol