Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Ali Uslu:

“İkinci el araçları online sorgulayabilirsiniz”

Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Ali Uslu:

“İkinci el araçları online sorgulayabilirsiniz”

23 Mart 2015 Pazartesi 08:27
734 Okunma
Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Ali Uslu:
 Keşan Oto Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uslu, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ikinci el araç alacaklar için online hasar kaydı, plaka ve araç sorgulama sistemiyle ilgili bilgi verdi.

Günümüz modern teknolojisinin sunduğu imkanlar doğrultusunda internet teknolojisinin yaşamın her alanında olduğu gibi kamu hizmetlerinde de en etkin şekilde kullanıldığını ifade eden Uslu, “Gelişen teknolojinin kamu hizmetlerinde kullanımının en etkin şekilde olduğu devlet kurumlarının başında Emniyet Genel Müdürlüğü geliyor. Genel olarak ikinci el araç alım-satım işlemleri sırasında kullanılmakta olan araç sorgulama hizmetlerinde var olan yoğunluk ve aynı zamanda da bu gibi hizmetlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün modern çağdaş dünya koşul ve hizmet standartlarını yakalayabilmek amacı ile online araç sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir.” dedi.

AYRINTILARIYLA GÖRÜLEBİLİYOR

Ali Uslu, ikinci el araç alım-satım işlemleri sırasında sıklıkla kullanılmakta olan araç sorgulama hizmetinde online dönemin başlaması ile birlikte artık bu işlemlerde yaşanan güvensizliklerin ve mağduriyetlerin önüne geçilebilmesinin sağlanabildiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Bu neden ile de günümüzde online araç sorgulama işlemleri internetteki en popüler online devlet hizmetlerinin başında geliyor. Günümüzde sıklıkla kullanılmakta olan araç sorgulama işlemleri dijital ortamda Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sayfası üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Dijital platformda bulunan ve internet dünyasında devlet hizmetlerinin tek portalı olarak tüm online devlet hizmetlerini tek bir platformda toplayan e-devlet sistemi üzerinden araç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Araç sorgulama işlemlerinizi e-Devlet sistemine giriş yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. E-Devlet sistemi giriş yöntemleri arasında bulunan ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ yöntemlerinden birisini kullanarak e-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu giriş ile de e-Devlet sistemi üzerinde araç sorgulama işlemi ile ikinci el araç alım-satım işlemlerindeki araç hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.”

İKİNCİ EL ARACIN ÇALINTI OLUP OLMADIĞINI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

E-Devlet sistemi ana sayfadaki e-hizmetler kategorisinden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün araç sorgulama ekranına ulaşarak başta alacağınız ikinci el araç ile ilgili ve hatta kendi aracınız ile ilgili olarak ayrıntılı bilgilere ulaşabilineceğini kaydeden Uslu, “E-Devlet sisteminde yapacağınız bu plaka sorgulama işlemi ile birlikte alacağınız araç veya kendi aracınız hakkında ayrıntılı olarak ruhsat durumu, tescil birimi, resmi rengi ve hak mahrumiyeti gibi bilgilerin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Plaka sorgulama işlemi ile ayrıca alacağınız ikinci el aracın çalıntı olup olmadığını ve hak mahrumiyeti durumunu detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

AYRINTILI HASAR BİLGİLERİNE ULAŞABİLİRSİNİZ

Ali Uslu, plaka sorgulama işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinde dijital sorgulama işlemlerinin en başında geldiğini vurgulayarak, açıklamasını şöyle tamamladı:“Bu neden ile de e-Devlet sistemin en çok tercih edilen hizmetlerinin başında gelirken ikinci el araç alım-satım işlemlerinin daha güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. İkinci el araç piyasasında alacağınız ikinci el araç ile ilgili olarak hasar durumu bilgisini de dijital ortamdan araç hasar kaydı sorgulama işlemi ile öğrenebiliyorsunuz. Dijital ortamda bulunan sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online internet sayfasından ulaşabileceğiniz online hizmet kategorisindeki ‘Kaza Tespit Tutanağı ve İtiraz Etme’ penceresinde araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapılabiliyor. İkinci el araç piyasasındaki her araç ile ilgili olarak ayrıntılı hasar kayıt bilgisine ulaşabileceğiniz araç hasar kaydı sorgulama işlemleri ile aracın daha önce hasar alıp almadığı, almış olduğu hasar bilgisi ve aynı zamanda da gördüğü onarım bilgisi gibi ayrıntılı hasar bilgilerine ulaşabilir
Son Güncelleme: 23.03.2015 08:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol