Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Meriç:

“Süt fiyatları pahalı olsa da parayı üretici değil yem satıcıları kazanıyor”

Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Meriç:

“Süt fiyatları pahalı olsa da parayı üretici değil yem satıcıları kazanıyor”

01 Eylül 2014 Pazartesi 01:42
Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Meriç:
 Keşan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nevzat Meriç, geçtiğimiz Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’de süt üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle, süt ürünlerinin az tüketildiğini söyledi.

TARIM ARAZİLERİNE İMAR İZNİ VERİLMEMELİ

Süt fiyatları yüksek olmasına karşın, bu durumun üreticiye olumlu yansımadığını ve yem fiyatlarının yüksek olması nedeniyle süt üreticisinin kar edemediğini belirten ve tüketicinin de pahalı olduğu için yeteri kadar süt tüketmediğini kaydeden Meriç, Türkiye’nin, ihtiyaç duyulan kaliteli kaba yemin hammaddesini büyük ölçüde ithal ettiğine dikkat çekti.  Meriç, “Yeteri kadar yem bitkisi yetiştirilemediği için yerli tarımda maliyetler yüksek. Bu durumda yem fiyatları tavan yapıyor. Türkiye, kaba yem bitkilerini yetiştirmeye ekolojik olarak çok uygun. Bu nedenle tarım arazilerine hiçbir şekilde imar verilmemesi gerekiyor.” dedi.

DEVLET TEŞVİK ETMELİ

Açıklamasının sonunda atıl durumda olan köy meraları ve vasfını yitirmiş orman arazileri gibi alanların bakanlık tarafından iyi bir çalışmayla tarıma kazandırılması gerektiğinin altını çizen Meriç, “Arazi koruma kanunu genişletilip daha kapsamlı bir çalışmayla arazi veriminin düşürülmesinin giderilmesi ve devletin teşvik etmesiyle yem bitkisi yetiştiriciliğinin iyi bir seviyeye getirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 03.09.2014 08:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol