Keşan TSO Üyelerine Türkiye-İtalya Yatırım Zirvesi İş Gezisi Fırsatı

Başvuru için 12 Eylül son gün

Keşan TSO Üyelerine Türkiye-İtalya Yatırım Zirvesi İş Gezisi Fırsatı

Başvuru için 12 Eylül son gün

10 Eylül 2014 Çarşamba 08:22
Keşan TSO Üyelerine Türkiye-İtalya Yatırım Zirvesi İş Gezisi Fırsatı
 DEİK/Türk-İtalyan İş Konseyi, İKV, Confindustria, IAI ve İtalyan Ticaret ve Yatırım Ajansı Invitalia işbirliğiyle, 30 Eylül-1 Ekim 2014 tarihlerinde Roma’da “Türkiye-İtalya Yatırım & İnovasyon Zirvesi” ve “Türkiye-AB Müzakere Süreci Semineri” düzenlenecek.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Hukuk Danışmanı ve DEİK Temsilcisi Av. Aylin Arıkan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İtalya’nın AB dönem başkanlığı vesilesiyle planlanan bu ziyarete, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’ın da katılması planlanmaktadır. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında olan İtalya; Almanya, Irak ve İngiltere’nin ardından 4. sırada yer almaktadır. Türkiye 2013 yılında toplam ihracatının %4,4’ünü İtalya’ya gerçekleştirirken, ithalatının %5,1’ini İtalya’dan gerçekleştirmektedir. İtalya Türkiye’nin Almanya ve Rusya’dan sonra en büyük üçüncü ticaret ortağıdır. Ayrıca İtalya, Türkiye’deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda olan ülkedir. Türkiye ve İtalya’nın ekonomik yapıları birbirini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. İtalya’nın ekonomisi, ülkede ağırlıklı olarak yer alan KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) ekonomik faaliyetlerine dayalı olarak varlığını sürdürmektedir. Büyük ölçekte yatırım olanaklarının yanı sıra, iki ülke KOBİ’leri arasında geniş işbirliği potansiyeli mevcuttur. İtalyan firmaları tekstil-hazır giyim, deri, makina imalat, gıda işleme, kimyasal, seramik, ilaç, ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv-otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yan sanayi, mücevherat, altyapı-taahhüt, enerji, çevre, savunma, sağlık, finans, turizm gibi çok geniş sektörlerde Türk firmaları ile ticaret/ yatırım/ 3. pazarlarda işbirliği yapmak istemektedir.”

Arıkan, ziyaretin ilk gününde Türkiye ve İtalya arasındaki ikili ticaret ve yatırım fırsatlarının ele alınacağı “Yatırım Zirvesi”nde, İtalya Yatırım Ajansı-Invitalia tarafından yabancı yatırımlar mevzuatı ve uygulanan teşvikleri içeren “Destinazione Italia” projesi ile birlikte somut yatırım ve işbirliği fısatları aktarılacağını ve Proje tutarı 100 milyon Euro’nun üzerindeki turizm, tarım, yenilenebilir enerji, ilaç-medikal sanayi, ICT, mücevher-kuyumculuk, gayrimenkul, inşaat, gemicilik, gıda, tekstil, havalimanı işletmeciliği sektörlerinde satışa çıkarılmış veya kayyuma devredilmiş İtalyan şirketleri hakkında detaylı bilgi paylaşılacağını ve toplantının ikinci oturumunda “HORIZON 2020” kapsamında, AB finansman desteğiyle yüksek teknoloji, AR-GE, yenilikçi ürün ve üretim süreçlerinde Türk-İtalyan işbirliklerinin ele alınacağını bildirdi.

Ziyaretin ikinci gününde ise, Türkiye ve AB müzakere sürecinin masaya yatırılarak, vize konusu gibi öne çıkan müzakere başlıklarının iş dünyası temsilcileri, siyasetçiler, kanaat önderleri ve basın mensuplarının katılımıyla değerlendirileceğini belirterek, ziyarete katılmak isteyen üyelerin en geç 12 Eylül 2014 Cuma gününe kadar Keşan TSO DEİK Temsilciliği’ne başvurarak detaylı bilgi alabileceklerini kaydetti.

Son Güncelleme: 11.09.2014 01:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol