Keşan’da Muhtarlar Günü kutlandı Kemik: “Muhtarlık bir onur, bir şeref görevidir”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Keşan’da tören düzenlendi.

Keşan’da Muhtarlar Günü kutlandı Kemik: “Muhtarlık bir onur, bir şeref görevidir”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Keşan’da tören düzenlendi.

Medya Keşan
Medya Keşan
20 Ekim 2020 Salı 10:48
Keşan’da Muhtarlar Günü kutlandı  Kemik: “Muhtarlık bir onur, bir şeref görevidir”

AYGÜL KONAR

Dün, saat 10.30 sıralarında, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM KEFEK (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) Başkanı Dr. Fatma Aksal, CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve temsilcileri, Keşan merkez ve belde mahalle muhtarları ile köy muhtarları ve daire amirleri katıldı.

Çelebi Köyü Muhtarı Ayşe Sever'in sunduğu tören; Atatürk Anıtı önüne çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı.

Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

“YEREL YÖNETİMLERİN EN KÜÇÜK BİRİMİ KÖY VE MAHALLE YÖNETİMLERİDİR”

Konuşmasına, 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama programına katılan herkese "Hoş geldiniz" diyerek başlayan Kemik, "Öncelikle bize bugünü armağan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Gazi Meclisimize şükranlarımı sunuyorum. Yerel yönetimler; gerek demokratik hayatta oynadıkları roller, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında yüklendikleri görevler sebebiyle, yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin en küçük birimi köy ve mahalle yönetimleridir. Muhtar, kelime anlamı itibariyle söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Bu sebeple nasıl siyasi partiler demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi, 'Muhtar demokrasimizin temel taşıdır.' Muhtarlık müessesesi 1829'dan günümüze 191 yıllık bir tarihe sahiptir. Bu tarih boyunca vatandaşların devlete ihtiyaç duyduğunda çaldıkları ilk kapı muhtarlıklarımız olmuştur. Günümüzde kendini yenileyen kurumların başında gelen muhtarlık, en ücra yerleşim yerine bile devletin imkanlarını ulaştırmada bir köprü görevi görmüş, hem sevinçte hem üzüntüde halkının her zaman yanında ve hizmetinde olmuştur. Muhtarlık, devletin vatandaşa dokunan sıcak eli konumundadır. Millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği fedakarlık ve sevgi gerektire noktayı temsil eden muhtarlık, fedakarlık ve sevgi gerektiren zor bir görevdir” dedi.

“MUHTARLIK BİR ONUR, BİR ŞEREF GÖREVİDİR”

Sözlerinin devamında, muhtarlığın; suçların önlenmesinde önemli odaklardan ve bu konuda rol alacak kurumlardan birisi olduğunu dile getiren Abdullah Kemik, "Muhtar o yönüyle polisimize, jandarmamıza ve belediyelerimize de yardımcı olmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın muhtarlara  bakışı sayesinde 2002 yılından sonra özlük haklarımızda sürekli iyileştirmeler yapılmıştır. Ama şüphesiz bunun ötesinde muhtarlık bir onur, bir şeref görevidir. Muhtar, mahallesinin, köyünün en onurlu, en şerefli kişisi olmak durumundadır. Onun içinde mahallesinde ya da köyünde olan her şeyden öncelikle biz muhtarlar sorumluyuz. Muhtarlar mahallesinde ve köyünde devletin gözü, kulağı, eli, ayağıdır. Bizler mevcut yapı içerisinde görevini en iyi şekilde yapmak durumundayız. Örnek muhtar olmak durumundayız. Örnek muhtar; halkının sorunlarını ilgili makamlara götüren ve çözen kişidir. Bizler bu devletin muhtarları olarak her zaman devletimizin yanında yer almış, tek devlet, tek millet, tek bayrak altında yaşamayı ilke edinmiş, milletin bekası için elimizi taşın altına koymaktan çekinmemiş kişileriz. Bu duygu ve düşüncelerle gerek milletimizin gerekse de devletimizin temsilcisi olarak; önemli bir görevi ifa eden tüm muhtarlarımızın Muhtarlar Gününü kutluyor, ebediyete intikal etmiş muhtarlarımıza Allah'tan rahmet, görevde olanlara sağlık ve başarılı görevler diliyorum” şeklinde konuştu.

YILMAZ VE HELVACIOĞLU’NA MUHTARLARDAN ZİYARET

Buradaki törenin sona ermesinin ardından, muhtarlar, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu'nu makamlarında ziyaret etti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol