Keşanlı çiçekçiler:

“Tropik Difenbahya çiçeği nerdeyse her evde var”

Keşanlı çiçekçiler:

“Tropik Difenbahya çiçeği nerdeyse her evde var”

07 Eylül 2013 Cumartesi 08:59
 Keşanlı çiçekçiler:

Deniz MUTLU

 

Son günlerde Tropik Difenbahya çiçeğinin zehirli olduğu yönünde sosyal medyada çıkan haberler üzerine Gazetemiz konu hakkında Keşan’da faaliyette bulunan çiçekçi Neşe Ertürk ve Atilla Işık’a görüşlerini sordu.

ERTÜRK : “SOSYAL MEDYA SATIŞLARI DÜŞÜRDÜ”


Uzun bir zamandır bu çiçekle iç içe olduğunun altını çizen Ertürk, şunları söyledi: “19 yıldır çiçekçilik yapıyorum eğer zehirli olsaydı şu ana kadar zehirlenmem gerekiyordu. Muhtemelen çiçek çok satılıyordur. Satılmamasını isteyen kesimler tarafından bu tür haberler çıkartılıyor olabilir veya yetiştirilmesinde şu an sıkıntı yaşanıyor olabilir. Bugüne kadar bize gelen bir şikâyet yok. Bu çiçek yapraklarından su damlatıyor. Bu su taneciklerine zehirli deniliyor. Fakat bu bitkinin kendi özelliğidir. Bünyesindeki fazla suyu terleyerek atıyor. O dışarıya atılan su ile biz iç içeyiz. Elimize bu güne kadar çok değmiştir, damlamıştır fakat bir zararını görmedik. Böyle bir şey olduğuna inanmıyorum. Fakat sosyal medyada çıkan haberler nedeniyle bu çiçek türünde satışlarımız azaldı. Bana gelen müşterilerimin birçoğunda evin tavanına kadar bu bitkilerin olduğunu biliyorum. Tropik Difenbahya çiçeği nerdeyse her evde var.

IŞIK: “VATANDAŞ GİBİ BİZİM DE BİLGİMİZ YOK”


Zehirli olsaydı yasaklanırdı diyen Işık, “Tropik difenbahya çiçeği zehirli olsaydı şimdiye kadar satışı yasaklanırdı. Bu nedenle afaki gibi geliyor. Birçok kişi gibi bizim de bir bilgimiz yok. Biz de kulaktan doğma şeyler duyuyoruz. Zehirli olduğunu söylüyorlar; fakat kanıtlanmış bir şey yok. Kaktüsün de çok faydalı olduğu söylenir. Fakat onun için de kanıtlanan bir şey yok. Satışlarda hiçbir düşme yok. Aksine artış bile var. Zaten bizim yasaklara karşı bir zaafımız var.” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 07.09.2013 11:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol