Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere madalya verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazileri 45 yıl sonra “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” ile onurlandırdı.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere madalya verildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazileri 45 yıl sonra “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” ile onurlandırdı.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Haziran 2019 Salı 10:49
Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere madalya verildi

AYGÜL KONAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından, Kıbrıs Barış Harekâtına katılan gaziler için hazırlanan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonu ile dağıtımına başlanan Milli Mücadele Madalya ve Beratları, sahiplerine düzenlenen törenlerle teslim edilmeye başlandı. Keşan’da, Köşk Düğün Salonu’nda düzenlenen tören, saat 11.00 sıralarında başladı.

Törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Keşan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Barış Ulucanlı, Keşan Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş, gaziler ve yakınları ile bazı daire amirleri katıldı. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Keşan’da 22 Kıbrıs Gazisi ve yakınına, madalyaları ve beratları törenle teslim edildi.

Programda ilk olarak Keşan Gaziler Derneği Başkanı Ferhat Dönmez konuştu.

“ÇÜNKÜ BİZLER YAŞAYAN GAZİLERİZ”

Dönmez, katılanlara ‘hoş geldiniz’ diyerek sözlerine şöyle devam etti: “74 Barış Harekâtında Milli Mücadele Anma Günü nedeniyle gazilerimizin bu onurla bu madalyaları takması çok gurur ve onur verici.  Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nin Vakfına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. KKTC’nin bugüne kadar zaman içerisinde çok onurdan ve gönülden tebrik ediyorum. Gazilerimizin bu hususta her zaman bir madalyanın önemini ne kadar değerli ve kıymetli olduğunu herkesin görmesini istiyorum. Çünkü bizler yaşayan gazileriz. Bu onurda bu mücadelede varlığımızı gösteren simgelerdir. Simgenin bu şekilde bir anı, bir hatıra, bir çocuğuna kıymetli bir değer olarak bırakılması en güzel şeydir. Bu törenin yapılmasında emeği geçen bakanlığımıza, Türkiye Cumhuriyeti’ne çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

“SİZLER BİZİM YAŞAYAN KAHRAMANLARIMIZSINIZ”

Dönmez’den sonra söz alan İl Müdürü Bilgin Özbaş, “Bugün burada bu bayrağın altında toplanabiliyorsak, şu an vatanımızda hür ve bağımsız yaşayabiliyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçluyuz. Değerli gazilerimiz sizler bizim yaşayan kahramanlarımızsınız. Geçmişte göstermiş olduğunuz kahramanlık ve cesaret, bu toprakların vatan olmasını sağlamıştır. Tarafınıza tevcih edilen bu madalya, Bakanlar Kurulu kararı ile şahsınıza seri numaralı olarak tahsis edilmiştir. Sizler için onur ve gurur kaynağı olan bu madalya, gelecekte çocuklarınız ve torunlarınız için de onur ve gurur kaynağı olacaktır. Geçen 45 yıl sonrasında adaya barış ve huzur gelmişse, Türk’ün şanlı bayrağı dalgalanmaya devam ediyorsa, bugün Doğu Akdeniz’de gemilerimiz rahatlıkla dolaşabiliyorsa, bu sizlerin vatan sevgisi ve kahramanlıkları sayesindedir. Fazlasıyla hak etmiş olduğunuz bu kahramanlık ve milli mücadele madalyalarını hepinize hayırlı olmasını diliyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, sizlere de hayırlı uzun ömürler diliyorum.” diye konuştu.

İl Müdürü Bilgin Özbaş’tan sonra Kaymakam Nuri Özder konuştu.

“YALNIZ DEĞİLSİNİZ”

Özder, katılanlara ‘hoş geldiniz’ diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Müdür Bey’in de bahsettiği gibi biz ülkemizde huzur ve güven içinde yaşıyorsak, kahraman şehitlerimiz, kahraman gazilerimiz sayesindedir.

Bu övünç madalyasını gururla taşıyacağınıza inanıyorum. Ailemize, çocuklarımıza bırakacağımız en anlamlı miras olduğunu biliyorum. Şu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Hayatta olan gazilerimize; sizlere sağlıklı uzun ömürler diliyoruz. Her zaman birlikte olduğumuzda da söylediğimiz gibi, yalnız değilsiniz. Her türlü sorununuzu, ihtiyacınızı karşılamak için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Madalyalarınız hayırlı olsun.”

Özder’in konuşmasının ardından Gazilere madalyaları takdim edildi. Madalyalar verildikten sonra toplu fotoğraf çekimiyle tören sona erdi.


 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol