Kılınç: “Vatandaşımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç yaptığı açıklamada; COVID-19 salgını, alınan önlemler, desteklemeler ve yasaklar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Kılınç: “Vatandaşımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz”

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç yaptığı açıklamada; COVID-19 salgını, alınan önlemler, desteklemeler ve yasaklar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Nisan 2020 Çarşamba 11:29
182 Okunma
Kılınç: “Vatandaşımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz”

SONGÜL KONAR

“KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE İÇİN ALDIĞIMIZ HER TEDBİRİ HUKUK DEVLETİ İLKESİNE UYGUN ŞEKİLDE YÜRÜTMEKTEYİZ”

Açıklamasına, “Gündemimize konu olan, hayatın akışına karşı çıkmaya çalışan COVID-19 salgını ile mücadeleye durmaksızın devam ediyoruz” diyerek, başlayan Kılınç, şunları söyledi: “Vatandaşlarımızın her birinin temel hizmetlere ve ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda sıkıntıya düşmemesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Karamsarlığa ve rehavete kapılmadan her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak tedbirlerimizi adım adım alıyor, hayata geçiriyoruz. Bu salgının üstesinden gelecek sadece imkana değil, aynı zamanda morale ve kararlılığa da sahibiz. Hastanelerimiz de teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntımız yoktur. Şu ana kadar hem sağlık hizmetleri, hem gıda ve temizlik malzemeleri tedariki hem de kamu güvenliği bakımından hamdolsun kayda değer meseleyle karşılaşmadık. Koronavirüs ile mücadele için aldığımız her tedbiri hukuk devleti ilkesine uygun şekilde yürütmekteyiz. İlave önlemler sayesinde Avrupa ve dünya ile paralel şekilde bu salgının üstesinden geleceğiz.”

“2 AYLIK TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ 4 AYA ÇIKARILDI”

COVID-19 salgını için ülkede alınan önlemler hakkında da, bilgilendirmede bulunan Gürcan Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçici olarak kalabalık yerlerin kapatılması, kronik hastalarda yeniden reçete düzenlenmeyecek, gidip eczanelerden direk alabilirler. İhracatçıya stok finansmanı desteği sağlandı. İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkarıldı. Emeklilerin bayram ikramiyesi 7-11 Nisan ayı başı ödeniyor. Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için Sosyal Hizmet ve Evde Sağlık Hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alındı.”

“NİSAN VE HAZİRAN AYLARINA AİT MUHTASAR VE KDV BEYANNAMELERİ İLE SGK PRİMLERİ 6 AYA ERTELENDİ”

COVID-19 salgının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynağın devreye alındığını belirten Kılınç, faydalanacak sektörleri şöyle sıraladı: “Parekende Ticaret ve Alışveriş Merkezleri, demir çelik ve metal sanayi, otomotiv, lojistik, ulaşım, sinema, tiyatro faaliyetleri, konaklama, yiyecek ve içecek hizmetleri, tekstil ve konfeksiyon faaliyetleri, etkinlik ve organizasyon, belirlenen sektörler için Nisan ve Haziran aylarına ait muhtasar ve KDV beyannameleri ile SGK primleri 6 aya ertelendi. Koronavirüs önlem paketi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın talimatıyla Edirne’miz de içme suyu kesilmiyor, İl Özel İdarelere ve belediyelere ait iş yerlerinden kira talep edilmiyor. 21 Mart Cumartesi saat 24.00’dan itibaren 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın evlerinden dışarı çıkmaları park ve bahçe gibi alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı. 65 yaş ve üstü ve bazı kronik rahatsızlığı olan yaşlılarımız için Vefa İletişim Merkezi kuruldu. İl ve İlçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatler arasında hizmet veriyor. Ekonomik İstikrar Kalkanı ile iş dünyamızın ve esnafımızın yanındayız. Tedbirlerle ve Ekonomik Destek Paketleriyle vatandaşımız bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz. Sağlık sektörüne 32 bin personel alımı yapıldı.” 

“PSİKOSOSYAL DESTEK EKİPLERİMİZ BİR TELEFON KADAR YAKININIZDA”

Yapılan desteklemeler hakkında da, bilgilendirmede bulunan Gürcan Kılınç, şunları söyledi: “Çiftçilere; 1.145 Milyar TL Mazot Gübre Desteği, 580 Milyon TL Anaç, Koyun, Keçi, Desteği, 120 Milyon TL Hububat-Baklagil Desteği, 20 Milyon TL Done Mısır Desteği, 16,2 Milyon TL Hayvan Hastalık Tazminat, 226 Bin TL Tiftik Keçilerine ilave destek ödeniyor. Türkiye uzaktan eğitim çalışmaları, 3 ayrı televizyon kanalından ve EBA üzerinden yürütülüyor. Hazine Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Devlet Destekli Alacak Sigortası sağlandı. Ciro şartına yıllık 25 milyon TL’den 125 milyon TL’ye çıkarıldı. Psikososyal destek ekiplerimiz bir telefon kadar yakınınızda oluyor.”

“2 MİLYON 111 DAR GELİRLİ HANEYE 1000 TL YARDIM YAPILIYOR”

Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hafta içi 09.00-17.00 saatlerinde, (0284) 214 30 08 Keşan için (153-155-156 ) numaralı hattan hizmet alabilirsiniz. Türkiye’de geçerli olmak üzere Cumartesi-Pazar piknik alanları yasaklandı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan WEB sitesini ziyaret ederek, koronavirüs ile ilgili birçok veriye ulaşabilir, bilgi sahibi olabilir. 31 tane ilimize giriş-çıkışlar yasaklandı. Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni getirildi. Şehirlerarası seyahatler Valilik iznine bağlandı. 81 İlin giriş-çıkışlarında, araçlardaki vatandaşların ateş ölçerler ile sağlık durumlarını kontrol edilmeye başlandı. 2 milyon 111 dar gelirli haneye 1000 TL yardım yapılıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında dezenfektan tek kullanımlık maske, kolonya gibi tıbbi ve hijyen ürünlerinin üretimine hız verildi. Seyahat izin belgesi başvurularınızı e-devlet kapsamında yapabilirsiniz.”

“TÜM İKAZLARA RİAYET EDELİM, SABIRLI OLALIM”

Gürcan Kılınç sözlerini şöyle tamamladı: “Yeni Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Etap Yeni Hizmet binası 20 Nisan’da açılıyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji ve Madenciliğin AR-GE üssü TENMAK kuruldu. Esnafımızın hem nisan, mayıs, haziran ödemelerini faizsiz öteledik. Hem de yüzde 4,5 maliyetli 36 aya kadar vadeli bir kredi paketi hayata geçti. 2 Milyon 300 bin haneye daha yardım ulaştırmak için hazırlıklara başlandı. Marketler ve pazar yerlerinde maske kullanımı zorunludur, parayla maske satışı yasaktır. Valiliklerimiz e-devlet ve PTT aracılığıyla talep eden tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımına başladı. Tüm ikazlara riayet edelim, sabırlı olalım dikkati elden bırakmayalım, kendimizin ve çevremizin temizliğini ihtimam gösterelim. # HAYATEVESIĞAR, #EVDEKALKEŞAN”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol