Kilit vurulamayacak bir meslek: Çilingirlik

“POLİSLER GİBİ ÇAPRAZ SORGU YAPIYORUZ”

Kilit vurulamayacak bir meslek: Çilingirlik

“POLİSLER GİBİ ÇAPRAZ SORGU YAPIYORUZ”

17 Haziran 2013 Pazartesi 00:54
Kilit vurulamayacak bir meslek: Çilingirlik
 Babasından kendisine miras kalan mesleği devam ettiren Cüneyt Gülcü, çilingircilik mesleğinin bilinmeyenlerini paylaştı.

Cüneyt Gülcü, babası Bahri Gülcü’nün 1975'li yıllarda çilingirlik mesleğine başladığını, şimdilerde ise mesleğin devamının kendisine bağlı olduğunu söyledi.

Anahtarcılık, yani diğer bir adıyla çilingirlik mesleğinin her dönem ihtiyaç duyulacak bir meslek olduğunu belirten Gülcü, işlerinin uzmanlık gerektiren bir meslek olduğunu söyledi.

Çilingirliğin, vatandaşın çok fazla bilmediği bir meslek olduğunun altını çizen Cüneyt Gülcü, sözlerine şöyle devam etti: “Babam bu işi 38 yıldır yapıyor. Ben ise 12 senenin içindeyim. Anahtar ve kilit tamiri yapıyoruz ama çilingir olarak tanınıyoruz. Vatandaşlar anahtarı ve kapıyı kullandıkça bu mesleğin sonu gelmez. <Mesleğin sonu gelmez> diyoruz ama bizden sonra bu mesleği kimin devam ettireceğini bilmiyorum. Her meslek grubunda olduğu gibi bu meslekte de yetişmiş eleman sıkıntısı var. Bu meslek aslında tercih edilebilecek bir meslek. Keşan’da bu işi yapan çok az kişi var. Türkiye’de birçok insan dalgın. Anahtarlarını evin içerisinde unutan büyük bir kesim var. Keşan büyüyen bir bölge. İnsanların uğraşları çok fazla. Unutkanlıklar meydana gelebiliyor. Bazen 1 günde iki kez kapı açtırmak için gelen vatandaşlar da olabiliyor. Bu da bizim ne kadar dalgın bir millet olduğumuzu gösteriyor.”

Yaptıkları işin güven duygusuna bağlı olduğunu belirten Cüneyt Gülcü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bankalardaki güven sistemine benzer bir yapılanma bizim meslekte de var. Eğer gelen müşteride güvensizlik seziyorsak birçok belge isteyebiliyoruz. Zaten belirli prosedürler var. Kapı açma fişi var onu doldurmak zorundayız. Bizim mesleğimiz 24 saat görev yapabiliyor. Gecenin bir yarısında kapı açmak için çağıran vatandaşlar olabiliyor.

 “POLİSLER GİBİ ÇAPRAZ SORGU YAPIYORUZ”

Gülcü, kapı açtırmak için gelen bazı vatandaşların yanlış bilgi verdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Biz bunun üzerine kapı açmak için bazı bilgiler istiyoruz. Eğer vatandaş bilgileri yanlış verirse sorularımızı fazlalaştırıyoruz. Bazen gösterdiği dairenin kapısını açmadan önce komşularına sorular soruyoruz. Kısacası polisler gibi çelişkili cevaplar arıyoruz.”

EN ÇOK SORULAN SORU; KAPI AÇMAYI ÖĞRETİR MİSİN?

Cüneyt Gülcü, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi kredi kartı gibi kartlarla kapı açmaya çalışan vatandaşlarımız oluyor. Bu bilinçsizce yapılan bir işlem aslında. Bu hırsızlara yol göstermekten başka bir iş değil. Kredi kartı kapının üstünde kırılabilir o zaman bizim kapıyı açma sansımız da azalır. Bunların yanında kapı açma masrafı da artar vatandaşın. Bu tür işlemi en fazla üniversite öğrencileri yapıyor. Böyle durumlarda çilingir ustası çağırmak en mantıklı iş.” 

Son Güncelleme: 17.06.2013 00:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol