Kira geliri beyannamelerinde son gün 25 Mart

Kira gelir beyannamelerinin verilmesi için son gün 25 Mart 2019 tarihinde.

Kira geliri beyannamelerinde son gün 25 Mart

Kira gelir beyannamelerinin verilmesi için son gün 25 Mart 2019 tarihinde.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Mart 2019 Cuma 09:37
Kira geliri beyannamelerinde son gün 25 Mart

HABER MERKEZİ

Konutta yıllık 4 bin 400 TL, iş yerinde ise yıllık 34 bin TL'lik kira gelirini aşanlar gelir beyannamesi vermek zorunda.

BEYANDA BULUNMAYANLARA CEZA KESİLECEK

2018 yılına ilişkin konut kira geliri yıllık 4 bin 400 TL ve daha az olanlar beyanname vermeyecek. Bu miktarın üzeri için beyanname düzenlenecek.

İş yeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerden vergi istisnası ise 34 bin TL. Yıllık iş yeri kirası geliri bunu aşanlar beyanname verecek. Birden fazla kiralık dairesi olanlar, tüm kira gelirlerinin toplamı üzerinden 4 bin 400 TL'lik istisna değerini düşecek. Kirada oturan ev sahipleri de beyanname verecek. MÜKELLEFLER KİRADA OTURDUĞU EVİN BEDELİNİ VERGİDEN DÜŞEBİLİYOR

Hazırlanan beyannamelere göre kira gelirlerinin vergisi, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte; mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine, bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine, elden ödenebiliyor.

İnternet bankacılığını kullanarak da anlaşmalı bankalara, www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödenebiliyor.

Kira geliri beyan edilirken iki yöntem uygulanıyor, götürü gider yönteminde istisna düşüldükten sonra vergiye tabi hâsılatın yüzde 15’i kadar götürü gider olarak düşülüyor ve vergi matrahı hesaplanıyor.

Gerçek gider yönteminde ise belgelendirme şartı ile birçok gider kalemi gelirden düşülebiliyor.

BEYANNAME NASIL VERİLİYOR?

Beyannameler, mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine verilecek. Hazır Beyan Sistemi ile internette de beyanname veriliyor. Sisteme, kira geliri elde eden mükellefler kimlik bilgilerini girip ücretsiz alabilecekleri internet vergi dairesi şifresini kullanarak ve e-devletten girilebiliyor. Mükellefler, güvenlik sorularını cevaplayarak veya İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak da sisteme giriş yapabilecek ve buradan beyannamelerini doldurup onaylayabilecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol