“Kudüs bizim için değerlidir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini söyledi.

“Kudüs bizim için değerlidir”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini söyledi.

08 Aralık 2017 Cuma 09:53
“Kudüs bizim için değerlidir”

HABER MERKEZİ

Edirne Belediye Meclisi toplantısının son bölümünde konuşan Başkan Gürkan, “Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika'nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum” dedi.

Edirne Belediye Meclisi’nin 2017 yılının son toplantısının bitiminde konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ifade etmesine tepki gösterdi. Trump’ın açıklamalarını Edirne Belediye Meclisi olarak tanımadıklarını ve protesto ettiklerini kaydeden Gürkan, Hem Hıristiyanlık için, hem Müslümanlık için hem de Musevilik için bir merkez sayılan, tüm insanlığın barış kenti olarak ve bütün dinler için gerçekten kutsal bir şehir kabul edilen Kudüs'ün, İsrail-Filistin çatışması devam ederken, başkent ilan edilmesi ve bunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından da hemen tanınıyor olması bizi de derinden üzdü ve bunu kabul edilemez olarak buluyoruz. Kudüs bizim için; Müslümanlar için çok kutsal, çok değerli bir şehir. Yine aynı şekilde Hıristiyanlar ve Museviler için de öyle. Zaten bu tarafına kimsenin bir itirazı yok ama Kudüs gibi bir şehrin İsrail tarafından başkent yapılması ve Amerika'nın da bunu derhal tanıması gerçekten tüm dünyadaki hem Müslümanlar için hem de inanca saygılı herkes için kabul edilemez bir tutum. Buradan ben de tüm meclis üyelerimizin oy birliği ile olduğuna inanarak, hiç oylamaya gerek kalmadan Amerika'nın ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump'ın Kudüs'ü başkent olarak tanıma kararını tanımadığımızı ve protesto ettiğimizi buradan ilan ediyoruz. Yine aynı şekilde çok uzun yıllardır özgürlük, bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren Filistin Halkı'nın da Edirneliler olarak, Edirne Halkı olarak yanlarında olduğumuzu ve bize ihtiyaç duyulduğunda her an yardıma hazır olduğumuzu tüm meclisimiz adına bir kez daha belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

                                                

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol