“Mahallem Konuşuyor”da Mustafa Kemal Paşa Mahallesi masaya yatırıldı

“En büyük sorun işsizlik”

“Mahallem Konuşuyor”da Mustafa Kemal Paşa Mahallesi masaya yatırıldı

“En büyük sorun işsizlik”

08 Nisan 2017 Cumartesi 00:04
“Mahallem Konuşuyor”da Mustafa Kemal Paşa Mahallesi masaya yatırıldı

HABER MERKEZİ

Keşan FM’de 15 günde bir yayınlanan “Mahallem Konuşuyor” programının 6 Nisan 2017 Perşembe günü yayınlanan 6. bölümünde Mustafa Kemal Paşa Mahallesi konuşuldu.

Program öncesi mahalle sakinleriyle yapılan röportajlarda, “işsizlik” vatandaşın en çok dile getirdiği sorunların başında geldi.

İşsizlikten yakınan mahalle halkı, istihdam konusunun çözümü noktasında; tarım alanları, organize sanayi bölgesi, eğitim kurumları ve meslek edindirme kursu taleplerini dile getirdi.

İşsizlik dışında, adrese dayalı kayıt sistemi ve rehabilitasyon merkezlerinin doğurduğu olumsuz sonuçlar da mahalle halkının sıkça şikayet ettiği konular arasında yerini aldı.

Ayrıca, Karanlıkdere TOKİ Sosyal Konutları’nda aidat ödemelerinin aksamasından dolayı kaloriferlerin soğuk kış aylarında yanmadığını ve çok üşüdüklerini belirten TOKİ sakinleri, yanmayan sokak lambalarından da şikayetçi oldu.

Lağım sularının dışarı aktığını belirten TOKİ sakinleri, sağlık problemleriyle karşı karşıya olduklarını belirttiler. Yolların da çamur içinde olduğunu kaydeden mahalleli vatandaşlar; hırsızlıklardan, uyuşturucudan, küçük yaşta ehliyetsiz motor kullanımından ve bunların egzoz gürültüsünden rahatsız olduklarını söyledi. 

Son olarak, yöneticilerin ilgisizliğinden yakınan mahalle sakinleri, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi için “Sanki burası Keşan’ın bir mahallesi değil.” dedi.

Keşan FM’de, Medya Keşan Gazetesi Editörü Bahar Çetin Çalen’in moderatörlüğünde saat 14.10’da başlayan programın stüdyo konuğu, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar oldu.

“EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK”

1999 yerel seçimlerinden itibaren kesintisiz olarak 18 yıldır mahallenin muhtarlık görevini yürüttüğünü kaydeden Kalfalar, 5.664 vatandaşın yaşadığı Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde, erkek nüfusun 2.829, kadın nüfusun ise 2.835 olduğunu ve mahallede 1.593 binanın yer aldığını bildirdi.

Vatandaşın, işsizlik konusundaki yoğun şikayetlerine katıldığını kaydeden Kalfalar, yapımına yeni başlanan Hersekzade Anadolu İmam Hatip Lisesi inşaatının çok hızlı ilerlediğine dikkat çekerek; inşaatın hemen yanındaki 40 dönüm arsanın huzurevi, rehabilitasyon merkezi ve engelsiz yaşam merkezi yapımına tahsis edildiğini ancak buna yetkililerin aynı derecede ilgi göstermediğini dile getirdi.

Mahallede yaşanan eğitim sorununa da dikkat çeken Kalfalar, ortaokul, konservatuar ve spor okulu ihtiyacının hissedildiğini vurguladı.

“ÇOCUKLARIMIZA MESLEK KAZANDIRMALIYIZ”

Mahallede gerçekleştirilen röportajlarda dile getirilen sorunlar için vatandaşa teşekkür eden Kalfalar, “Konuşan vatandaşlarıma buradan can-ı gönülden teşekkür ediyorum. O kadar güzel konulara temas etmişler ki… Benim daha önce Kaymakamla olsun, Belediye Başkanıyla olsun yaptığımız toplantılarda hep dile getirdiğim konular bunlar. Bu tamamı ile eğitime bağlı bir olay. Köy enstitüleri gibi eğitim veren kurumlarımız olmalı. Bu eğitim sistemiyle bir yere varma şansımız yok. Çocuklarımızı yarış atı gibi görüyoruz. Ancak çocuklarımıza hayatta kalabilecek bilgi ve felsefeyi veremiyoruz. Meslek, altın bilezik demektir. Çocuklarımıza meslek kazandırmalıyız. Çocuklar gözümüzün önünde eriyor. İş-Kur gibi, Üniversite gibi sivil ayaklarla birlikte yerel ve ulusal yönetimin de katkısıyla bu bölgede istihdamı sağlayacak acil önlemlerin alınması gerekiyor. Bu vatandaşlarımızı önce eğitip sonra da istihdam yarattığımız alanlara yerleştirmeliyiz.

Ayrıca bu bölgede acil kreş uygulamasına geçmeliyiz. Buralarda pedagoglar görev almalı ki çocuklar okulu sevsin. Bir de velilere sesleniyorum; çocuklar 10.00’da okula gitmez. Çocuklarınızı erken yatırın ve okula zamanında gönderin. Hem okula gidip hem de çalışan çocuklarımız var. Bunlar için de ayrı bir projelendirme gerekiyor.” dedi.

“Mahallem Konuşuyor” programı 20 Nisan 2017 Perşembe günü, Yukarı Zaferiye Mahallesi ile devam edecek.

Programlar, www.kesan.fm adresinden de dinlenebiliyor.

Son Güncelleme: 08.04.2017 00:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol