Mahmut Demirkan, seyahate çıkacak sürücülere hayat kurtaracak uyarılarda bulundu

“Araçların bakımı mutlaka yapılmalı, trafik yoğunluğu az olan yollar tercih edilmeli”

Mahmut Demirkan, seyahate çıkacak sürücülere hayat kurtaracak uyarılarda bulundu

“Araçların bakımı mutlaka yapılmalı, trafik yoğunluğu az olan yollar tercih edilmeli”

15 Haziran 2015 Pazartesi 08:39
Mahmut Demirkan, seyahate çıkacak sürücülere hayat kurtaracak uyarılarda bulundu
 Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan,  okulların kapanması ve yaz tatilinin başlamasının ardından, seyahate çıkacak sürücülere hayat kurtaracak, altın değerinde önemli uyarılarda bulundu.

ALKOLLÜYKEN DİREKSİYON BAŞINA GEÇMEYİN

Demirkan, tatilcilere, uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, gemi, feribot gibi toplu taşım araçlarını tercih etmelerini tavsiye ederken, özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde düzenli ve yeteri kadar uyumasını, kesinlikle alkollü şekilde direksiyon başına geçilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Mahmut Demirkan, yaz aylarında nem oranının ve aşırı sıcakların yüksek seviyelere ulaşması sonucunda, fizyolojik ve psikolojik yapısı olumsuz yönde etkilenen ve dikkati dağılan sürücülerin, sıcak havanın vereceği rehavet ve yorgunluğun yanı sıra, günlük olarak değişebilen hava şartları ve yolların yapılarını iyi değerlendirmeleri gerektiğini dile getirdi.

ANİ TEPKİLERDEN KAÇININ
Demirkan
, tatile çıkacak sürücülere özetle şu uyarılarda bulundu: “Araçların yazlık bakımlarını mutlaka yaptırmalı, trafik yoğunluğunun az olduğu yollar tercih edilmeli. Rahat, bol, vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler giyilmeli. Sabah hafif bir kahvaltı yapılmalı, yola kesinlikle aç çıkmamalı.
Ağır ve yağlı gıdalardan kaçınmalı, yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli.
Direksiyon başında sigara içilmemeli, cep telefonu ile konuşulmamalı. Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı.
Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri (çocuk koltuğu) mutlaka kullanılmalı. Emniyet kemerinin hayat kurtardığı, unutulmamalı.
Araç camları zaman zaman kısa süreli açılarak temiz, taze hava alınmalı; ancak arı, sinek vb. sürücüyü rahatsız edebilecek böceklerin aracın içine girişleri engellenmeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi v.b. durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, derhal aracı güvenli şekilde sağa çekip, durup bir süre dinlenilmeli. Çok kişi ile seyahat edilmesi halinde tartışmaktan ve yüksek sesli ani tepkilerden kaçınılmalı, direksiyon başındayken yanındakilerle dikkati dağıtmayacak şekilde konuşulmalı. Her 100 kilometrede veya 1,5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmeli, araçta çocuk varsa yetişkinlerden çok daha çabuk yorulacağı ve sıkılacağı unutulmamalı, molada kan dolaşımını arttıran hareketler yapılmalı ve eller ile yüz yıkanmalı. Molalarda bol sıvı, uyku açıcı çay ve kahve ve benzeri içecekler alınmalı ve kişisel ihtiyaçlar giderilmeli, otomobilde yalnız seyahat edenler kendilerini aktif ve zinde tutacak türden müzikler dinlemeli. Tatil yörelerinde bulunan vatandaşlarımız, tatilde olmanın vermiş olduğu rehavet ile trafik kuralı ihlallerinde bulunmamalı, kuralların her yerde aynı olduğu unutulmamalıdır.”

 

Son Güncelleme: 15.06.2015 08:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol