Makina Mühendisleri Odası Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı:

“Keşan’da hava kirliliği var ancak, bu boyutta değil”

Makina Mühendisleri Odası Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı:

“Keşan’da hava kirliliği var ancak, bu boyutta değil”

18 Kasım 2015 Çarşamba 07:47
589 Okunma
Makina Mühendisleri Odası Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı:
 Makina Mühendisleri Odası Keşan Temsilcisi Tanju Şapçı, dün yaptığı açıklamada; Keşan’da önceki gün rekor düzeyde yaşanan hava kirliliği hakkında değerlendirmelerde bulundu ve bu olumsuzluğun yaşanmasına kalorifer yakıcılarının keyfi hareketlerinin neden olduğunu ileri sürdü.

Keşan’da yaşanan hava kirliliğinin herkes tarafından iyi bilindiğini hatırlatarak, sözlerine başlayan Şapçı,Keşan’da önceki gün yapılan ölçümlerde kirliliğin çok yüksek çıkması biraz düşündürücüdür. Geçen sene yapılan ölçümlerde 400-500 olması gereken değerler, 550 ya da 700 civarında çıkıyordu. Bugün yapılan ölçümlerde, 2 bin 300’ün üzerinde bir değer çıkıyor. Ancak, geçen yıl Keşan’ın başka bir bölgesine kurulan ölçüm cihazıyla, mevcut istasyonun ölçümleri arasında farklı sonuçlar ortaya çıktığının da unutulmaması gerekiyor. Ayrıca, Eski İtfaiye binasının bulunduğu alanda kurulan ölçüm istasyonun yerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Kirliliğin çok yüksek boyutta çıkmasını, ölçüm istasyonun çevresindeki apartmanlardan herhangi birindeki kazanların yanlış yakılması sonucu dumanını olduğu gibi buraya vermesine bağlıyorum. Hava akımının da ters dönerek, buraya verdiğini de düşünüyorum.” dedi.

KEŞAN’DAKİ KİRLİLİK BU BOYUTTA DEĞİL

Keşan’da hava kirliliği yaşanıyor ancak, 2 bin 300’ün üzerinde bir kirliliğin olduğunu düşünmediğinin altını çizen Tanju Şapçı sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da bu kadar çok bir kirlilik olması durumunda, insanların nefes almadan gezmesi gerekiyor. Kirlilik var ancak, bu boyutta değil. Ayrıca, anız yakmalar da kirliliğe neden olmaktadır. Kirliliğin yüzde 60 ya da yüzde 70’i yanan kazananlara, geri kalan kısmı da, egzoz dumanı ve çevresel felaketlere bağlıdır. Anız yakmak yasak olmasına rağmen yakımlar devam ediyor. Buradan çıkan duman da, Keşan üzerine geliyor ve havada ciddi bir kirlilik meydana geliyor.”

 KALORİFER YAKICILARI KURALLARA UYMUYOR

Hava kirliliğinin ölçümü konusunda, Keşan’a gelecek hafta içerisinde gezici bir hava ölçüm cihazının geleceğini ifade eden Şapçı,Gelecek cihazla, Keşan’ın farklı bölgelerinde kirlilik ölçümü yapılacak. O zaman kirliliğin ne boyutta olduğu tespit edilecektir. Eğer veriler doğru çıkarsa, daha ciddi tedbirlerin alınması gerekecek. Ayrıca, Keşan’da kalorifer yakıcıları halen kurallara uymamaktadır. Baca temizlikleri yetkili firmalar tarafından yapılması gerekiyor ancak, 1000 tane apartmandan yaklaşık 50-60 tanesi temizlik yaptırıyor. Binaların hepsi temizlik yaptırıp, baca temizliği pulu alması gerekiyor. Bunun yanı sıra; emülsiyon ölçümlerini yaptırması gerekiyor. Ölçümlerin ardından daha radikal kararlar alınmalı.” şeklinde konuştu.

DAHA SIKI DENETİMLER YAPILACAK

Kalorifer yakıcılarının kömürlere belli oranda kireç atması gerektiğinin altını çizen Tanju Şapçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı firmalar, apartmanlara kireç vermediğini görmekteyiz. Dolayısıyla, kazanların kireç atılmadan yakıldığını gözlemliyoruz. Gelecek hafta içerisinde daha sıkı denetimler yapılacak. Kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanmalıdır. Bazı kalorifer yakıcılarının keyfi hareketinden ötürü 50 bin-60 bin kişi kirliliğin sıkıntısını yaşıyor.”

VAKIF TARAFINDAN DAĞITILAN KÖMÜRLERLE KİREÇ VERİLMİYOR

Keşan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılan kömürlerle kireç dağıtılmadığını aktaran Şapçı, sözlerini şöyle tamamladı: “Vakıf, dağıtacağı kömürlerin içerisine kireç de koydursun. Kireç ve kömür ayrı şekilde değil; birlikte karıştırılıp verilsin. Vakıf tarafından dağıtılan kömürün kimlere ve nasıl şekilde verildiğini görmekteyiz. Bu kömürlerin ihtiyaç sahipleri tarafından kullanılıp-kullanılmadığı tespit edilmelidir. Çünkü bazı insanlar tarafından kömürün para karşılığında satıldığını gördük. Ayrıca, kömürü alan insanlar, yanmadığından yana dertli.”

Son Güncelleme: 18.11.2015 07:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol