Mehmet Geçmiş, 2018 yaz çalışmalarını değerlendirdi “2019 Bütçesi 88 Milyon TL”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş 2018 yılı yaz ayı ile ilgili olarkak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mehmet Geçmiş, 2018 yaz çalışmalarını değerlendirdi “2019 Bütçesi 88 Milyon TL”

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş 2018 yılı yaz ayı ile ilgili olarkak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

19 Eylül 2018 Çarşamba 09:16
Mehmet Geçmiş, 2018 yaz çalışmalarını değerlendirdi  “2019 Bütçesi 88 Milyon TL”

BÜLENT SAYLAM

2019 yatırım bütçesinin 88 milyon olarak belirlediklerini söyleyen Geçmiş, Keşan’ın Sazlıdere Köyü kanalizasyonun programa alınması için çalışacaklarını kaydetti.

PLANLADIĞIMIZ BÜTÜN ASFALTLARIN YAPIMLARI BAŞLAYACAK

İl genel meclisi üyelerinin tümüyle birlikte 88 milyon liralık bir bütçe hazırladıklarını bildiren Geçmiş, “Bu bütçenin yaklaşık olarak % 45 cari giderlerimiz, %55 de yatırım uygulamaları olarak hazırlandı. Bununla ilgili 80 km asfaltlamamız toparlandı. Yaklaşık olarak da 120 km malzemeli çakıl ve mıcırla asfaltı bozulan yolların asfalt bakımları başladı. Bu hafta sonu bizim asfalt programımızın tamamı bitiyor. Planladığımız bütün asfaltların yapımları başlayacak. Ekim ayından itibaren yapılan asfaltların kontrollerine meclis arkadaşlarımız ile birlikte başlayacağız.” dedi.

BİRÇOK SORUNU ÖZEL İDARE OLARAK BİTİRMİŞ DURUMDAYIZ

2019 yatırım programı il encümeni tarafından görüşüldüğünü ve meclise sevk edildiğini ifade eden Geçmiş, açıklamasına şöyle devam etti: “Kasım ayında görüşmeye başlayacağız ve bu seneki 2019 yatırım bütçemizi 88 milyon olarak şekillendirmeye çalışacağız. Bu şekillendirmede % 47 cari giderler cari giderlerimiz bu enflasyondan ve mazot giderlerinden dolayı arttı. %53 de yatırım programına bütçemizi ayırdık. Bu sene yeni bir değişime gidiyoruz soğuk asfalttan vazgeçip sıcak asfalta geçeceğiz kilometrelerimiz belki biraz az olacak. Ama Edirne köylerimizde artık birçok sorunu özel idare olarak bitirmiş durumdayız çok az kaldı. 300-400 km asfalt olmayan yol kaldı. Bunu da sıcak asfalt olarak takviye edeceğiz ki en az artık 10 15 yıl yaptığımız asfaltlar geriye dönmesin. Sıcak asfalt km olarak azalacak yaklaşık 40 – 50 km planlıyoruz. Bu sene sıcak asfaltı bu asfaltlarda da 10 yıl gibi bir dayanım süresi olacak, kalite ve konforu da yüksek olacak.”

MUHTARLARIMIZDAN GELEN TALEPLERE GÖRE HATLARIMIZI DEĞİŞTİRİYORUZ

İçme suyu konusunda planlama yaptıklarının altını çizen Geçmiş, “Muhtarlarımızdan gelen taleplere göre hatlarımızı değiştiriyoruz. Birçok muhtarımız köylere hizmet götürme birliğine sularını devrediyorlar artık. İşin biraz daha sıkıntılı olduğunu anladılar. 2019 yılında biraz daha içme suyuyla ilgili sıkıntılar yaşanacak. Çıkan yasa ve yönetmeliklerde artık içme suyunun tüm kontrol ve tahlilleri köy muhtarlarına dönecek ya da il özel idare olarak köylere hizmet götürme birliği, kaymakama veya encümene sorulacak bunun için mutlaka teknik elemanlar ve sağlık il müdürlüğü tarafından her ay standart yaptırmış olduğumuz içme suyu tahlillerinin ücretlerini kendileri ödeyecek. Her yıl 300-350 bin lira içme suyu tahlilleri için ödenek ayırıyoruz. Bugüne kadar hiç bu paraları talep etmedik ama 2019 yılında artık içme suyunu kim kullanıyorsa onlar ücret taleplerini almaya başlayacak. Ya muhtarlarımız bu talepleri kendileri karşılayacak ya da ‘karşılayamayız ekonomik durumumuz bozuk’ diyorlarsa köylere hizmet götürme birliklerine devredecekler. Biz de asli görevlerimizi vatandaşlarımıza daha sağlıklı, daha düzgün suyumuzun debilerinin daha yüksek olduğu eski hatlarımızı değiştirerek daha sistemli bir şekilde düzenleyeceğiz. Bununla ilgili olarak 15 milyon TL 2019’a bir para planlıyoruz. Tabi bunlar kesin değil, Kasım ayındaki meclisimizde görüşmeler sonucu bu paralar ihtiyaç ve taleplere göre artabilir ve azalabilir de.” diye konuştu.

Şikayetler azalmış durumda

Yasa gereği ilköğretim okullarının yeni okul yapımlarını onarımlarına bütçemizin %20 sini ayırdıklarını hatırlatan, “Buna 11- 12 milyon gibi paranın yaklaşık olarak 8 de 1 ini milli eğitime ayırıyoruz.

Stabilize malzemeli bakıma geçiyoruz. Bu haftadan sonra Ekimim sonuna kadar biter ama bizim asfalt şantiyesi çalışanlarımız havalar müsaade ettiği sürece12 ay çalışmalarını sürdürüyorlar. Şikayetler azalmış durumda.” dedi.

KEŞAN’DA SAZLIDEREYİ PROGRAMA ALMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kasım ayında yeni bütçenin görüşüleceğini kaydeden Geçmiş, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Kasımın ilk toplantı gününde meclise sunulacak 1 ay boyunca tek tek 254 köyümüzdeki yatırımları tek tek toparlayacağız. Bu arada Keşan’da Sazlıdere’yi programa almaya çalışıyoruz. Oranın kanalizasyon be arıtma tesisinde sıkıntılar var. Bu sene oraya 2 tane doğal arıtma yapacağız. Oradaki olayın takipçisiyim oradaki vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi oraya bu sene birini başlatacağız ama iki doğal arıtma ile oranın problemini çözmeye çalışcağız. Orada kalıcı bir kanalizasyon sistemi yok sahil ile birlikte alalım diyorlar ama sahil görev alanımızın dışında kültür ve turizm bakanlığımızda o yüzden bir işlem yapamıyoruz. Tamamen yetki kültür ve turizm bakanlığında oranın son planlarını bekliyoruz oranın gelişimi ile ilgili 2019’da ne gibi işlem yapacak henüz daha bilgi edinemedik. Edirne’deki kamu kurumlarında tüm işlemler bitti ve Ankara’ya dosya gönderildi. İmar planları ile ilgili sahillerimizde artık kaçak yapı diye bir yapı kalmadı tüm kaçak yapılar bu imar planları ile yasal hale geldi.”         

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol