Minikler, kütüphaneyle buluştu

MİNİKLER GÖSTERİLERİNİ SUNDU, KİTAPLARINI ALDI

Minikler, kütüphaneyle buluştu

MİNİKLER GÖSTERİLERİNİ SUNDU, KİTAPLARINI ALDI

06 Kasım 2015 Cuma 07:12
597 Okunma
Minikler, kütüphaneyle buluştu
 “Okul Öncesi, Kütüphanelerde Buluşuyor” isimli projenin 2. yıl etkinlikleri, dün düzenlenen programla başladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Keşan İlçe Halk Kütüphanesi işbirliğinde ilçede okul öncesi eğitime dikkat çekmek ve öğrencilere daha erken yaşta okul öncesi eğitim vermek, öğrencilere erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kütüphanelerin öğrenciler için zenginlik olduğu bilincini vermek amacıyla düzenlenen etkinlik, saat 10.00’da, Keşan İlçe Halk Kütüphanesi’nde başladı. Programa, Keşan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Bülend Dizdaroğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Açılış etkinliğinin konuğu ise ADEN Okulları, Abdül Şavur İlkokulu, Merkez Anaokulu, Özel Nevzat Kahraman İlkokulu ile Safiye Erol Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi anasınıfı öğrencileri oldu.

AİLENİN ÖRNEK DAVRANIŞI, SÖZLÜ TELKİNLERDEN ÇOK DAHA FAZLA ETKİLİ

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Keşan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Bülend Dizdaroğlu, öncelikle tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek, şunları söyledi: “Bu etkinlik, geçtiğimiz yıl ilk kez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa başlattığımız bir projeydi. Etkinliğin amacı çocuklarımıza küçük yaşta kitap sevgisi, kütüphane alışkanlığı kazandırmak, ayrıca anne ve babaları çocukların kitapla olan, kütüphaneyle olan ilişkisi konusunda bilinçlendirmekti. O nedenle buraya gelen velilerimize çok teşekkür ediyorum. Değerli veliler, bu gerçekten pedagojik ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey, özellikle çocuğun kitapla olan ilişkisini ve kitaba olan sevgisini 3 ila 6 yaş arasında oluşturulması gerekmektedir.  Tabi bununla birlikte özellikle siz annelerden, babalardan, varsa ağabey ve ablalardan bir şey daha istiyoruz, bildiğiniz gibi çocuk dünyaya geldikten sonra bir nevi fotoğraf makinesi ve kamera gibi çevresinde ne görüyorsa onu kaydetmeye çalışıyor. Çevresinde okuyan bir anne, okuyan bir baba, okuyan büyükler gördüğü zaman kendisi de okumak isteyecektir. Bunu sadece sözlü olarak ifade etmenin yeterli olmadığı, ailelerinde hiç olmazsa günün belli saatlerinde çocuklarıyla birlikte evde o çocuklara örnek olacak şekilde kitap okumaları gerekmektedir. Bu tablo gerçekleştiği zaman çocuğa söyleyeceğiniz sözlü telkinlerden çok daha fazla etkili olacaktır. Çocuk evde bu tür örnekleri görmediği zaman, okula başladığında gecikilmiş olabiliyor. O itibarla okulda verilenler yeterli olamayabiliyor.”

OKUYAN ÇOCUK DAHA BAŞARILI OLUYOR

Kitap okuyan çocukların eğitim, iş ve sosyal hayatlarında diğer okumayanlara oranla çok daha başarılı olduğuna dikkat çeken Dizdaroğlu, “Okumak, algılamayı kolaylaştırıyor, okumak insana belli beceriler sağlıyor. İnanıyorum ki sizlerde bundan sonra evde çocuklarınızla kitap okuyarak zaman geçireceksiniz. Geçen yıl başlatılan bu etkinlik özellikle çocuk bölümümüzde ve okul öncesi çocuk bölümümüzde % 55 oranında okuyucu sağlamamızı temin etti. İnanıyorum ki bu etkinlikler dizisi devam ettiği sürece, kütüphanemize gelen çocuk sayısı o nispette artacaktır. Bu projeyi ve imkanları bizlere sağlayanlara teşekkür ediyorum.” dedi.

ERARSLAN: AMAÇ, ÖĞRENMEYE KARŞI İLGİ UYANDIRMAK VE VAR OLAN YETENEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK

Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan ise okul öncesi öğrencilerinin ilkokula hazırlanırken arkadaşları ile paylaşmayı, dayanışmayı ve birlikte çalışmayı öğrenip sosyalleşmeye başladığı bir dönem olduğuna dikkat çekerek, “Okul öncesi eğitimin amaçlarından biri de çocuklarımız da öğrenmeye karşı ilgi uyandırmak ve var olan yeteneklerini ortaya çıkarmaktır.

Okul öncesi dönem çocuklarımızın en yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönemdir. Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğinin ilk düğmesidir. Bunun doğru ilklenmesi gerekir. Bu kadar önemli bir eğitim dönemi için Keşan İlçe Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe Halk Kütüphanemiz ile işbirliğine giderek geçtiğimiz eğitim- öğretim yılında okul öncesi okullaşma oranımızla % 95, 23 kurumumuzdan, 997 öğrencimizin kütüphane ile buluşturarak aileleri ile birlikte kütüphaneye üye olmaları ve projeden yararlanmaları sağlanmıştır. Bu yolla çocuklarımıza okuma çevresi oluşturma ve çocuklarımızın okumaya hazır bulunuşluklarının sağlanmasından dolayı mutluyuz. Projenin hayata geçmesinden dolayı memnuniyetini paylaşan ve bizler ile programlarda birlikte olan velilerimize katkı ve destek veren tüm öğretmenlerimize, ilçe halk kütüphanesi müdürlüğümüze ve kıymetli çalışanlarına ayrıca teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.”  dedi.

MİNİKLER GÖSTERİLERİNİ SUNDU, KİTAPLARINI ALDI

Daha sonra ADEN Okulları, Abdül Şavur İlkokulu, Merkez Anaokulu, Özel Nevzat Kahraman İlkokulu ile Safiye Erol Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi anasınıfı öğrencileri gösterilerini sundu. Miniklerin sergilediği performans velilerden büyük beğeni aldı. Etkinlik sonunda Bülend Dizdaroğlu ve İlker Erarslan, öğrencilere kitap hediye etti.


 

Son Güncelleme: 07.11.2015 07:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol