Müftü Vekili Kuş, yaklaşan Kurban Bayramı hakkında konuştu

Keşan İlçe Müftü Vekili İbrahim Kuş yaptığı açıklamada; yaklaşan Kurban Bayramı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Müftü Vekili Kuş, yaklaşan Kurban Bayramı hakkında konuştu

Keşan İlçe Müftü Vekili İbrahim Kuş yaptığı açıklamada; yaklaşan Kurban Bayramı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

16 Ağustos 2018 Perşembe 10:56
Müftü Vekili Kuş, yaklaşan Kurban Bayramı hakkında konuştu

HABER MERKEZİ

Kurban Bayramı’nın başlamasına az bir zaman kaldığını belirten Kuş, şunları söyledi: “Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, buluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip olan her müslümanın yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gram altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kişiler kurban kesmesi gerekiyor.”

İMKANI OLANLARIN KURBAN KESMELERİNİ ÖNERİYORUZ

Kurban ibadetinin başlamasıyla ilgili de bilgilendirmede bulunan İbrahim Kuş şunları söyledi: “Kurban kesmeyi Allah emretmiştir. Kurbanın ibadet olduğu Kur’an-ı Kerim’de de mevcuttur. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği ifade edilmektedir. Hz. Peygamberimiz de kurbanı bir ibadet olarak kabul etmiş ve bizzat kendisi de kurban kesmiştir. Bundan ötürü de imkanı olanların kurban kesmelerini öneriyoruz. Kurban kesenlerin günahlarının afedileceği ifade ediliyor.”

DİNİMİZ TÜM CANLILARA İYİ DAVRANILMASINI EMRETMİŞTİR

Kurbanın nasıl kesilmesi hakkında da konuşan Kuş, sözlerine şöyle devam etti: “Dinimiz tüm canlılara iyi davranılmasını emretmiştir. Hz. Peygamber kesim esnasında hayvana eziyet edilmemesini emretmiştir. Kurbanın bilinen klasik yöntemle kesilmesi gerekiyor. Ayrıca kurban temiz, hijyenik ortamda kesilmeli. Kurban ibadeti yapılırken çevreye zarar verilmemesi gerekiyor. Bu çerçevede; kurban kesmek isteyen insanlar Keşan Belediyesi’ne bağlı Keşan Ticaret Borsası Mezbaha İşletmeciliği’nde temiz ve hijyenik ortamda rahatça kesim yaptırabilirler.”

MÜSLÜMAN ALEMİNİN KURBAN BAYRAMI’NI KUTLUYORUZ

Kurban olarak; koyun, keçi, sığır, manda ve deve gibi hayvanların kesilebileceğini belirten İbrahim Kuş sözlerini şöyle tamamladı: “Koyun ve keçi de 1, sığır ve manda da 2, deve de 5 yaşını doldurmuş hayvanların kesilmesi gerekiyor. Küçükbaşta 1 kişi, büyükbaşta ise, 1 ve 7 kişiye kadar ortaklaşa kurban kesimi yapılabilir. Bu çerçevede, tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramı’nı kutluyoruz.”

 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol