Mümin Ünver, çalınan ya da kaybolan telefon ve kameraların nasıl bulunacağı hakkında bilgi verdi

CİHAZINIZI KİLİTLEYEBİLİR, TÜM VERİLERİ SİLEBİLİRSİNİZ

Mümin Ünver, çalınan ya da kaybolan telefon ve kameraların nasıl bulunacağı hakkında bilgi verdi

CİHAZINIZI KİLİTLEYEBİLİR, TÜM VERİLERİ SİLEBİLİRSİNİZ

20 Mayıs 2015 Çarşamba 08:11
577 Okunma
Mümin Ünver, çalınan ya da kaybolan telefon ve kameraların nasıl bulunacağı hakkında bilgi verdi
 Ünver Bilişim Sahibi Mümin Ünver, dün yaptığı açıklamada, kaybedilen telefon ya da çaldırılan kameraların bulunmasına yardımcı olabilecek online araçlar hakkında bilgi verdi.

CİHAZINIZI KİLİTLEYEBİLİR, TÜM VERİLERİ SİLEBİLİRSİNİZ

İlk olarak Android cihazların bulunması konusunda bilgi veren Ünver, “Nisan ayında Google, arama kısmına sadece "Telefonumu bul" (Find my phone) yazarak telefonunuzu bulmanızı sağlayacak bir özellik sundu. Bunun için Google arama motorunu telefonunuzun bağlı olduğu Google hesabıyla giriş yaptığınız bir tarayıcıda açmalısınız. Bu uygulama, cihaza herhangi bir şey yüklemediğinizde ya da cihazı aktif hale getirmediğinizde dahi çalışıyor. Telefonunuzun yerini bir harita üzerinde gösterdiği gibi, ayrıca cihaz mesela koltuğun minderlerinin altında kaydıysa, yerini kolay tespit etmek için en yüksek sesle çalmasını da sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Google'daki Device Manger sayfasına gidip cihazınızı kilitleyebilir ya da yanlış ellere geçmesi duruma karşı cihazdaki tüm verileri silebilirsiniz.” dedi.

ANDROİD BİR TELEFONUN YERİNİ TESPİT EDEBİLİYOR

Apple cihazların da Androidlerin Google'dan takip edilebildiği gibi iCloud'a (iCloud.com) giriş yapılarak takip edilebileceğini ifade eden Mümin Ünver, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orada "Find My phone" (Telefonumu bul) özelliğini görebilir ve hesabınıza bağlı tüm cihazları kontrol edebilirsiniz. Ama aklınızda tutmanız gereken şey bu yöntemin sadece Apple cihazınızla iCloud'a giriş yapmanız halinde çalıştığı. Windows telefonlar için de bu hizmetin aynısı söz konusu. Yine bu durumda da cihazdan giriş yapmış olmanız gerekiyor. Tüm bu yöntemlerde cihazınızın açık olması ve internete bağlı olması gerekiyor. Lookout isimli uygulama pili bitmiş dahi olsa Android bir telefonun yerini tespit edebiliyor. <Sinyal parlaması> (Signal Flare) isimli bir teknolojiyi kullanan uygulama cihazın en son internete bağlandığı noktayı not ediyor. Dolayısıyla en azından telefonunuzun yerine dair kabaca bir fikir edinebiliyorsunuz.”

MAKİNENİN ÇEKMİŞ OLDUĞU FOTOĞRAFLARIN NEREDE ÇEKİLDİĞİNİ DAHİ BULABİLİRSİNİZ

Fotoğraf makinesi çalındıysa, içinde bulunan dijital fotoğrafta yer alan metadata vasıtasıyla cihazı takip etmenin bir yolunun bulunduğunun altını çizen Ünver, “Bu metadata <exif data> deniyor. Bu makineyle çekilmiş bir fotoğrafı stolencamerafinder.com sitesindeki arama kutusunun içine sürükleyip bıraktığınızda, bu site fotoğrafın içine saklanmış <exif datayı> internette arıyor. Eğer bu datayı bulabilirseniz makinenin çekmiş olduğu fotoğrafların nerede çekildiğini dahi regex_info/exif.cgi sitesinde bulabilirsiniz. Ancak emniyet görevlileri ihtiyacınız olan bilgileri edindiğinizde hırsızlarla direk iletişime geçmemeli, bilgiler polisle paylaşılmalı” diye konuştu.

 

Son Güncelleme: 21.05.2015 08:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol