Mustafa Helvacıoğlu:

“Sancılı geçişte sabırlı olmamız gerektiğine inanıyorum”

Mustafa Helvacıoğlu:

“Sancılı geçişte sabırlı olmamız gerektiğine inanıyorum”

19 Temmuz 2014 Cumartesi 13:02
Mustafa Helvacıoğlu:
 Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yaz sezonunun Ramazan ayna denk gelmesi ve hava şartlarının değişkenlik göstermesinin bölge ekonomisini etkilediğini belirtti.

“CİROLAR YARIYA DÜŞTÜ”

Küçük esnafın ülke ekonomisi içindeki durumunun ortada olduğun işaret eden Helvacıoğlu, şunları ifade etti:

“Küçük esnafın daha da daralmasını izliyoruz. En önemli olumsuzluklardan biri de iç ve dış yolların düzenlenmesinin bu yıla ve yaz aylarına denk gelmesi. Bu esnafımızı, işletmelerimizi ve perakende sektörünü çok zor durumda bıraktı. Bu yolların da olması gerektiğine inanıyoruz. Esnaf ve ticari camia olarak sesimizi çıkarmamamızın sebebi, bu yolların olmasının önümüzdeki dönemde bize daha hareket katacak olmasındandır. Şehir içinde yapımı süren Yağmur Suyu Kanal Projesi’nin yaz aylarına denk gelmesi, şehir dışında Keşan-Enez karayolu, Enez ve Destek Kıtaları kavşak noktalarının tadilatı yaz turizmini çok etkiledi ve ciroları yarıya düşürdü. Bu anlamda Ramazan ayında Saros’a gelenlerin sayısında %50 düşüş var. Bu ekonomiye de yansıyor. İşletmecilerle, Saros Körfezi’nde iş yapan esnaflarımızla ikili görüşmeler sonucunda Ramazan’da işlerin çok düştüğünü ve ekonomik anlamda zor zamanlar yaşadıklarını duyuyoruz.”

“HERKESE ÇOK İŞ DÜŞECEK”

Şehir içindeki ve şehirlerarası yolların yapılmasının önümüzdeki yıllarda daha vizyonel bir tablo ortaya çıkaracağını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Çekim merkezinin altyapısının bitmesi halinde daha alışveriş merkezi niteliğinde ve özlediğimiz bir Keşan olacağını düşünüyorum. Sancılı geçişte sabırlı olmamız gerektiğine inanıyorum. 15 Eylül’e kadar bu açığı da kapatacağını düşünüyorum. Bayram arifesinden ekonominin de bayramı olacağı ve 45 gün süreceği yönünde öngörüm var. Önümüzdeki yıl da bu yolların yapımı sürecek. Gerçek bayramımızın Ramazan Bayramı’nda başlayacağını işletmelerimiz de biliyor. Herkes umudunu Bayram ve sonrasına bağladı. Yol çalışmalarına bayramda ara verilmesi gerekiyor. Bu yollarda işaret ve işaretçilerin olması gerekiyor. Şehir içinde bayram yoğunluğunda trafik kazalarına da sebebiyet vermemek gerekiyor. Saros’da, Enez’de, Erikli’de yaşayan herkese çok iş düşecek. Misafirlerimizi en azından hizmet sektörümüzle ağırlayalım. Altyapımızla ilgili bu sıkıntılarımızı örtbas edebilmek ve hafifletmek için hizmetimizle öne çıkalım. Gelen misafirlerde anlayışla karşılayacaktır. Ama yetkililerin de bu çalışmaları hızlandırması gerekiyor. Bu konuda yetkililerden destek istiyoruz. İstihdam yaratmak ve bölgeyi zenginleştirmek istiyorsak ekonomi iyi olmak zorunda. Tarım, ticaret ve turizmle geçinen bir bölgeyiz. Turizm ayağı topalladı, tarım ayağında sıkıntı var yağışlar nedeniyle. Önümüzdeki süreçte bizi zor bir dönem bekliyor. Bu süreci atlatabilmek için bayram ve sonrasını fırsata çevirmeliyiz.” dedi.

“12 AYIN MALİYETİ 3 AYA YÜKLENMEK İSTENİYOR”

Turizmin artık profesyonelleştiğini belirten Helvacıoğlu, Turizm 2-3 yıl sonra profesyonellerin elinde olacak. Yaz sezonunda ‘cafe açayım, dükkan açayım’ gibi düşüncelerin önümüzdeki sezon biteceğine inanıyorum. Yerel firmalarımız yaz aylarında Saros’da küçük tezgahlarla hizmet etmeye çalışıyor. Bu çalışma fiyatlara da yansıyor. Ürünlerin maliyetini yukarıya çekiyor. Keşan’da 12 ay hizmet eden bir firma, orada 3 ay hizmet ettiğinde 9 ayın maliyeti zaman zaman bu küçük esnaflarımızda oluyor. Bu da bazı misafirlerimizi rahatsız ediyor. Bu kendiliğinden önümüzdeki yakın süreçte yok olacak. Orta ve küçük işletmelerimizde bu tür sorunlar ortadan kalktı. Kayıt dışındaki esnafımız korsan satışları, kayıt dışı satışları maliyeti de artırıyor. Çünkü 12 ayın maliyetini bazı esnaflarımız 3 aya yüklüyor. Bunu engellemek hepimizin görevi. Sadece odamızın değil, misafirlerimizin, maliyenin, belediyenin ve tüm kurum ve kuruluşların görevidir. Biz altın yumurtlayan tavuğu kesmemeliyiz. Biz turizmi ileriye götürmeliyiz. O yüzden altyapı da turizme hazırlık yapılıyor. En az 3 yıl sonra Enez’den Adilhan’a kadar çok verimli ve kaliteli sezonlar geçireceğimize inanıyorum. Turizme sıcak bakıyorum. Turizm tarımla beraber bölgenin kurtuluşu olacak. Turizm, tarım, ticaret diyoruz. İşte bu yüzden iyileştirmeyi hep birlikte yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

“GÖZÜMÜZÜ BALKANLARA ÇEVİRMELİYİZ”

Önümüzdeki süreçte Balkanlarla ortak girişimde bulunmaları gerektiğini dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Şimdi yine turizm adına Bulgaristan’ın Burgaz şehrindeki ticaret ve sanayi odasıyla ortak yaptığımız yaklaşık 100 bin Avro’luk ‘Egeden Karadenize’ adlı proje turizm adına bir başlangıç olacak. Dünyada sınırlar ortadan kalkıyor artık. Komşularımızla ilişkilerimiz artmalı. Gözümüzü 250 milyon Avroluk Balkanlar pazarına çevirmemiz gerekiyor. Bu anlamda inşaat, perakende, lojistik, sağlık, hizmet sektörüne kadar bu anlamda ortak çalışmalarımız olacak. Yeni dönemde Balkanlarla karşılıklı iş gezilerimiz ve proje çalışmalarımız olacak. Bireysel olarak da gezi ve tanışma faaliyetlerimiz olacak. Üyelerimizden Balkan ülkeleriyle iş yapmak isteyenlerle ilgilenerek o yönde destek alacağız. Yönümüzü Balkanlara çevirmemizin bölgemize ekonomik anlamda katkısı olacak. İthalat ve ihracat artmasına rağmen yavaş ilerliyor. Şu anda Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Makedonya gibi bölgelerden karşılıklı alışveriş yapan üyelerimiz olduğunu biliyoruz. Bunların daha da artması gerekir. Bölgenin zenginleşmesi için buna katkı vermemiz gerektiğini düşünüyorum.”Son Güncelleme: 21.07.2014 13:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol