Nanta, hava kirliliği hakkında konuştu

AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Beyhan Nanta, Keşan’da standartların çok üzerinde bir kirli hava olduğunu dün yaptığı açıklamada kaydetti.

Nanta, hava kirliliği hakkında konuştu

AK Parti Keşan İlçe Teşkilatı Çevre Şehir ve Kültür Başkanı Beyhan Nanta, Keşan’da standartların çok üzerinde bir kirli hava olduğunu dün yaptığı açıklamada kaydetti.

24 Kasım 2017 Cuma 09:41
Nanta, hava kirliliği hakkında konuştu

AYŞİN SEÇİL GEZER

Nanta, “Keşan ne yazık ki ülkemizin havası en kirli olan şehirlerinden biri. Standart değerlerin çok çok üzerinde kirli havamız var. Karbonmonoksit, karbondioksit, kükürtdioksit olarak baktığımızda limit değerlerin çok üzerinde verilere sahip. Bununda başlıca nedenleri; birincisi yakıt olarak ısınma amaçlı kalitesiz kömürün kullanılmış olması. İkincisi çarpık kentleşme. Şehirde ısı adası oluşacak şekilde şimdiye kadar şehir planı yapılmış. Binalar arasında yeterli açıklık yok. Yol güzergahları oluşturulurken yanında bulunan ağaçlar ile bir yeşil koridor oluşturulup araçların neden olduğu kükürtdioksitin emilmesi sağlanır. Biz Keşan’da Kurtuluş Caddesi’nde yoldaki ağaçları kestik. Çok kötü uygulamalar arka arkaya devam ediyor.” dedi.

KİRLİ HAVA ŞEHRİN ÜZERİNDE TABAKA OLARAK KALIYOR

Beyhan Nanta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Plansız, uygun olamayan imar planlara göre yapılmış şehirleşme nedeniyle hava sirkülasyonu olmuyor ve bütün kirli hava şehrin üzerinde tabaka olarak kalıyor. Bu da kirli hava solumamıza neden oluyor. Kalorisi düşük kömür kullanımı konusunda geçen yıl, yüksek kalorili kömür kullanılmasını teşvik etmiştik. Belediyenin bunu takip etmesini istemiştik. Ancak ne düzenli takip yapıldı ne de kömürün uygun şekilde yakılması sağlandı. Kötü uygulamalarla geçen yıl yine kötü havayı soluduk. Şimdi de aynı uygulamalar devam edecektir.”

UMUT VEREN GELİŞME; DOĞALGAZA GEÇİŞ SÜRECİNİN BAŞLAMASI OLDU

Nanta, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:“Umut veren gelişme; doğalgaza geçiş sürecinin başlaması oldu. 2 binin üzerinde abone var. Bu güzel bir gelişme ama yeterli değil. Doğalgaza geçiş sürecini arttırmamız lazım. Hükümet olarak belli kıstaslar temiz hava koşulları ulaşalım diye kaldırıldı. Belediyenin de belli adımlar atarak, bu konuyu desteklemesi gerekiyor. Keşan’ın temiz hava soluması için biran önce doğal gaza geçiş sürecini hızlandırmak. Herkesin bu konuda gerekli çabayı göstermesi gerekiyor”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol