Öğrenci evine 120 bin TL’lik elektrik faturası

FABRİKAYA BİLE GELMEZ BU FATURA

Öğrenci evine 120 bin TL’lik elektrik faturası

FABRİKAYA BİLE GELMEZ BU FATURA

17 Mayıs 2016 Salı 00:32
Öğrenci evine 120 bin TL’lik elektrik faturası
 Keşan’da üniversite öğrencilerinin kaldığı eve yaklaşık 120 bin liralık elektrik faturası geldi. Evde kalan öğrencilerin itirazı üzerine teknik ekibin incelemesi üzerine fatura yeniden düzenlenerek 84 TL’ye indirildi.

Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri 3’üncü sınıf öğrencileri 21 yaşındaki Cihat Kabak (21) ve Can Camgöz (22)’ün kaldığı Yeni Mahalle Atakent 1 konutları 12/C bloktaki eve 119 bin 874,60 TL elektrik faturası kesildi. Faturayı, internetten gören üniversite öğrencileri şaşkınlık geçirdi. Evde kalan üniversite öğrencisi Can Camgöz, internet üzerinden elektrik faturasını kontrol ettiğini belirterek, “İlk önce faturanın 119 lira olduğunu sandım. Ancak rakamlar arasındaki noktalara baktığımda 119 bin lira olduğunu anladığımda şaşkınlığa uğradım. Fatura Cihat’ın üzerine olduğu için korkunç haberi önce ona vermek istedim. TREPAŞ’ı aradık ve konuyu bildirdik. Ama henüz daha bir işlem yapılmadı. Çok yüksek bir meblağ çünkü. Ödeme imkânımız yok.” dedi.
FABRİKAYA BİLE GELMEZ BU FATURA
Aboneliği kendi adına olan öğrenci Cihat Kabak, faturadaki meblağı öğrendiğinde şaka yapıldığını zannettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Arkadaşım 119 bin lira fatura kesildiğini söyleyince inanamadım. İnternetten girerek kendim de kontrol ettim ve 119 bin lira olduğunu gördüm. TREPAŞ’ı aradım, onlarda faturayı teyit etti. İtiraz kaydı oluşturdum. Fabrikaya bile gelmez bu fatura dedim. Ama şu ana kadar geri dönüş olmadı. Tabi öğrenciyiz. Ailelerimize daha faturayı haber veremedik. Arayıp, söyleyemedim. Faturayı görünce ev arkadaşım kaçmayı düşündü. Bende kaçamazsınız, bu fatura ortak dedim. Soruşturduk, daha önce bu şekilde düzenlenen faturalar olmuş. Birkaç tanesi iptal olmamış, ödetmişler. Ödeyin derlerse ödeyemeyiz, bir canımız var.” İki öğrenci son ödeme tarihi 23 Mayıs 2016 olan faturanın incelenmesi için TREPAŞ’a başvurdu. Teknik ekibin incelemesiyle, dün fatura 84 TL olarak yeniden düzenlendi.

TREPAŞ’TAN AÇIKLAMA

TREDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada ise “11.05.2016 gecesi sayacın yanması nedeni ile Keşan arıza ekibi tarafından eski sayaç sökülerek yerine ücretsiz olarak yeni bir sayaç takılmıştır. Aboneye 13.05.2016 tarihinde yeni sayaç endeksleri ile endeks okuma yapıldığından, sistemimizde sayaç değerleri tur atmış gibi hesaplanarak, sistemde yanlış fatura oluşmuştur. Endeks okuma personeli faturanın hatalı olabileceğini düşünerek aboneye fatura çıktısını bırakmamıştır. Ancak, abone tarafından TREPAŞ internet sitesinden borç görüntüsünü kullanarak söz konusu haberin yapıldığı anlaşılmıştır. Söz konusu hatalı okuma Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) tarafından iptal edilmiştir. Dolayısıyla TREPAŞ tarafından da fatura iptal edilmiştir.” denildi.

Son Güncelleme: 17.05.2016 00:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol