Öğretmenler günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, 24 Kasım 2018 Cumartesi günü, düzenlenen tören ve programla kutlandı.

Öğretmenler günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, 24 Kasım 2018 Cumartesi günü, düzenlenen tören ve programla kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Kasım 2018 Pazartesi 10:26
Öğretmenler günü kutlandı

SONGÜL KONAR

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören saat 10.00 sıralarında, Atatürk Anıtı’na Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce çelenk sunulmasıyla başladı.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle son buldu.

Sevim Yenice Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program öncesinde ise 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Açılış kurdelesi; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz tarafından kesildi. Daha sonra sergi gezildi.

Sevim Yenice Konferans Salonu’ndaki program ise saat 11.00 sıralarında, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz ve şube müdürleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Programda genç öğretmenler adına konuşma yapan Merve Çildiz, “Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayan bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkacak zorluklar kendisini yıldırmayacaktır. Ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir. Necip Fazıl Kısakürek vapurla Karaköy’e geçerken yanına bir kişi yaklaşıp; ‘Üstat, Peygamberlere ne gerek var biz kendi yolumuzu bulabilirdik.’ diye sormuş. Necip Fazıl okuduğu kitaptan başını kaldırmadan: ‘Ne diye vapura bindin ki, yüzerek geçsene karşıya’ cevabını vermiş.  Öğretmenler kılavuzdur. İşini ve yolunu bilen kılavuzla yolculuk mutlaka iyi sona erer. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve hizmet mesleğidir.  Toprak altına atılan bir tohumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir. Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum mutlu bir gelecek demektir.

Öğretmenin toplumdaki yerinin ve öneminin belirtildiği başta Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerin saygı ile anıldığı ve benim gibi mesleğe yeni başlayan öğretmenler de mesleği yüceliği bilincinin uyandırıldığı 24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.” dedi.

Program, İlhan Saz’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla sürdü.

Saz, şunları söyledi: “Öğretmenlik kutsal bir mesleği elbette ki bir günlük programla anmak, onun önemini anlamamız açısından yeterli olmayacaktır. Ancak toplumun bilinçli ve duyarlı hale gelmesini sağlama açısından her 24 Kasım biz öğretmenler için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.  Öğretmenlik; insana hizmeti, sevgiyi, şefkati ve sabrı esas alan, karşılığını hiçbir maddi bedelin ödeyemeyeceği özveriyle çalışmayı gerektiren, bu nedenle toplum tarafından en fazla saygı gören mesleklerin başında gelmektedir. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişte olduğu gibi bugünde değişimin, gelişimin, daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı durumundadır. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal’in de dediği gibi ‘Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.’ Bu önemli gün dolayısıyla mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor, emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatında sağlık ve huzur temenni ediyor; başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehir olup ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.”

Daha sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle “Keşan’da eğitim” adı altında düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi ve Safiye Erol Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi anasınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan “Anlat Bana Öğretmenim” adlı gösteri sunuldu.

Program, yıl içinde emekli olan öğretmenlere ve personele, Keşan Kaymakamı Nuri Özder tarafından plaket ve hizmet şeref belgeleri verilmesinin ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili yapılan şiir yarışmasında dereceye Ahmet Yenice Ortaokulu öğrencisi Delfin Balcı’nın eserini okumasıyla sürdü. Program, Safiye Erol Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Öğretmen” adlı oratoryonun sergilenmesinin ardından sona erdi.

 Programın ardından Keşan Öğretmen Evi’nde ikramda da bulunuldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol