“Öğretmenler hak ettiği ilgi ve değeri görmüyor”

Eğitim İş Temsilcisi başkanı Erol Yazla öğretmenler gününü kutladı.

“Öğretmenler hak ettiği ilgi ve değeri görmüyor”

Eğitim İş Temsilcisi başkanı Erol Yazla öğretmenler gününü kutladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
24 Kasım 2018 Cumartesi 11:23
“Öğretmenler hak ettiği ilgi ve değeri görmüyor”

HABER MERKEZİ

Yazla konuşmasında, “Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” ünvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz. Atatürk, ulusal bütünlüğümüzün kurulmasında ve geliştirilmesinde, Türkiye’nin çağdaşlaşmasında en önemli görevi öğretmenlere vermiştir. O’nun; “Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğitimciden yoksun bir ulus, henüz ulus adını alma yeteneğini kazanmamıştır” sözleri bunun en güzel örneğidir”  şeklinde konuştu.

“ÖĞRETMENLER HAK ETTİĞİ İLGİ VE DEĞERİ GÖRMÜYOR”

Öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değerleri görmediklerini vurgulayan Yazla, “Bugün ise Türkiye’de öğretmenlerin hak ettiği ilgi ve değeri gördüğünü, taleplerinin karşılandığını söylemek mümkün değildir. Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, AKP iktidarı döneminde ciddi şekilde gerilemiştir. Eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama gayreti, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi, okullarda yaşanan şiddetin artması, ihraçlar ve açığa almalar, sürgünler, sözleşmeli ve güvencesiz istihdam uygulamalarıyla öğretmenlerin yaşadığı sorunlar daha da derinleştirmiştir. Kadrolu öğretmen atamasından vazgeçerek “doğrudan torpil” anlamına gelen mülakata dayalı sözleşmeli öğretmen sistemini getiren Bakanlık, öğretmen açığını ücretli öğretmenlik ile kapatmaya çalışmaktadır. Yaklaşık 450 bin ataması yapılmayan öğretmen varken ücretli öğretmenlik gibi geçici çözümlerle okullardaki öğretmen açığının kapatılması mümkün değildir. Bu anlamlı günde Eğitim ve Öğretim iş kolunda örgütlü bir sendika olarak taleplerimizi bir daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

“ÖĞRETMENLERİN YOKSULLUK SINIRI ALTINDA ÜCRET ALMALARINA SON VERİLMELİDİR”

       Öğretmenlerin yoksulluk sınırı altında ücret almalarına son verilmelidir diyen Yazla sözlerini şöyle sonlandırdı;

  • 3600 Ek gösterge hemen verilmelidir.

· Çalışanların üstündeki vergi yükü (vergi dilimi) kaldırılmalı ya da en fazla %10 olmalıdır.

· Ücretli, sözleşmeli öğretmenliğe son verilmeli, kadrolu güvenceli atama yapılmalıdır.

· Öğretmen ve yönetici atamaları başta olmak üzere tüm atamalarda mülakat kaldırılmalı, tüm kademelerde kariyer basamaklarının önünü açacak düzenlemeler ile liyakat esas alınmalıdır.

· Öğretmenlerin aile bütünlüğü, yer değiştirme adaletsizliği sorunları çözülmelidir.

· Öğretmenlik meslek kanunu öğretmenlerin iş güvencesini sağlayacak, mesleki saygınlığı güçlendirecek şekilde düzenlenmelidir.

· Öğretmenlere yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmalıdır.

· Uzman/Başöğretmen adaletsizliği giderilmeli, bu unvanlar kaldırılarak 5 yılını dolduran öğretmenlere Uzman Öğretmenlik, 10 yılını dolduran öğretmenlere başöğretmenlik tazminatı ödenmelidir.

  • Ülkemizin aydınlık yarınlarının sadece, güvenliği sağlanmış, özgüveni tam, geleceğinden endişesi olmayan öğretmenlerle inşa edilebileceğinin asla unutulmaması dileğiyle bütün öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol