Okullarda uyum eğitimi koronavirüs tedbirleriyle başladı

Koronavirüs salgınının Türkiye'de görülmesinin ardından alınan tedbir kararları kapsamında ara verilen yüz yüze eğitim, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte dün koronavirüs tedbirleri arasında anasınıfı ve 1. sınıfların ders başı yapmasıyla başladı.

Okullarda uyum eğitimi koronavirüs tedbirleriyle başladı

Koronavirüs salgınının Türkiye'de görülmesinin ardından alınan tedbir kararları kapsamında ara verilen yüz yüze eğitim, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte dün koronavirüs tedbirleri arasında anasınıfı ve 1. sınıfların ders başı yapmasıyla başladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Eylül 2020 Salı 10:12
168 Okunma
Okullarda uyum eğitimi koronavirüs tedbirleriyle başladı

AYGÜL KONAR

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte okullarda aylardır ara verilen yüz yüze eğitim, anasınıfı ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri ile dün başladı. Okula ilk defa giden öğrencileri getiren aileler, koronavirüs tedbirleri nedeniyle okul bahçesinden içeriye alınmadı. Okul bahçesinden içeri giren öğrenciler, okul önünde maske ve mesafe kuralı çerçevesinde sıraya girdi. Veliler ise çocuklarını okul duvarının arkasında izledi. İstiklal Marşı'nı okuyan öğrenciler, daha sonra tek sıra halinde, sosyal mesafe kuralına göre dizayn edilen sınıflarına girdi. Okullarda; uyum programı sonrasında, 3 haftalık sürecin ardından diğer kademelerde yüz yüze eğitimin olup olmayacağına karar verilecek. Sonraki haftalarda ilk etapta üniversiteye hazırlanan 8 ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitim planlanıyor.

KANTİNLER KAPALI, OKULDA YİYECEK YEMEK YASAK

Bolca dezenfektan bulundurulan ve sınıfların sosyal mesafe kuralına göre dizayn edildiği okullarda, kantinler kapalı olurken, öğrencilerin okulda yiyecek yemesine de izin verilmeyeceği belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Okul öncesi eğitimde ilk hafta 1 gün 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati uyum eğitimi verilecek. Bunun yanında Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde okullarda alınacak önlemler kamuoyunda maddeler halinde duyuruldu. Buna göre sınıflarda uygulanacak önlem ve tedbirler ise şu şekilde; Sınıflarda oturma düzeni yüz yüze gelecek şekilde karşılıklı değil çapraz oturma şeklinde olacak. Temaslı takibi için sınıflarda aynı öğrencinin aynı yerde oturması sağlanacak. Dersler mümkün olan en az kişi sayısı ile yapılacak, birkaç sınıfın bir araya gelmesi ile ortak yapılan derslerde oturma düzeni sosyal mesafe en az 1 metre olacak. Okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere Covid-19?un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek. Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan / gelişen, Covid-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek. Okulda iken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci ve personel evlerine gönderilecek. Hasta öğrenci veya personel gönderildikten sonra oda/alan/sınıf havalandırılacak, yüzeyler temizlenip dezenfekte edilecek. Öğrenciler (2 yaş üzeri), öğretmenler ve diğer çalışanların tümü ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek, değiştirilmesi öncesinde ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak. Öğrenciler ile 1 metreden yakın temas olasılığı olan öğretmen ve diğer çalışanlar tıbbi maskeye ek olarak yüz koruyucu da kullanacak. Yüz koruyucu yüzde 70'lik alkol ile silinerek tekrar kullanılabilecek. Kitap, kalem gibi eğitim malzemeleri kişiye özel olacak, öğrenciler arası malzeme alışverişi yapılmayacak. Öğrenciler mümkünse aynı sınıflarda ders görecek, sınıf değişikliği yapılmayacak. Öğretmen ve çalışanlar dinlenme alanlarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol