Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

“Ergene anlık takip ediliyor, kirliliklerde sorumlular cezalandırılıyor”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

“Ergene anlık takip ediliyor, kirliliklerde sorumlular cezalandırılıyor”

12 Kasım 2015 Perşembe 09:26
460 Okunma
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:
 Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yürütülen çalışmalar sonucunda Ergene Havzası’nda biyokimyasal oksijen ihtiyacı kirliliği açısından 2007-2014 arasında gözle görülür bir iyileşme tespit edildiğini bildirdi.

Bakan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Ergene Havzası’nda 1980'li yılların ilk yarısında sanayileşmenin plansız ve kontrolsüz bir biçimde başladığını ifade ederek, 1992'den itibaren de sanayileşmenin hızlandığını belirtti. Eroğlu, "Bunun neticesinde Ergene Nehri'nin tabii debisi olan saniyede 2,5 metreküp, 1992'den itibaren ortalama saniyede 10 metreküpe yükseldi. Dolayısıyla akan suyun dörtte üçü kullanılmış sudan oluşmaya başladı ve kirlilik en yüksek seviyeye ulaştı." dedi. Eroğlu, 2003'ten önce kirlenmenin yanında, yeraltı su kullanımının da arttığına işaret ederek yeraltı su seviyesinin ortalama 60 metre düştüğünü, söz konusu bu olumsuzluklar neticesinde Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nı uygulamaya koyduklarını anımsattı.

ATIK SU ARITMA TESİSLERİNİN İNŞAATLARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Eylem planıyla Ergene Havzası’nda nüfusu 10 binin üzerindeki 13 yerleşimin atık su arıtma tesisi inşaatına başlandığını dile getiren Eroğlu, şunları söyledi: "Bugün itibarıyla Kırklareli merkez, Vize, Babaeski, Pınarhisar, Lüleburgaz ile Edirne Uzunköprü atık su arıtma tesislerini tamamladık. Geri kalan Tekirdağ Hayrabolu, Saray, Malkara, Muratlı, Çorlu, Çerkezköy ile Keşan atık su arıtma tesislerinin inşaatları ise hızla devam ediyor. Ergene havzasında nüfusu 10 binden büyük 13 belediyenin kanalizasyon ve kollektör yapım işleri de İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor."

SANAYİ ATIK SULARININ YÖNETİMİ VE BERTARAFI SAĞLANACAK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eylem planı kapsamında sanayi tesislerinin düzenli ve planlı alanlara kavuşturulması amacıyla çalışma yapıldığını da belirterek, "Eylem planından önce, bin adet münferit sanayi tesisi ve 194 adet sanayi atık su arıtma tesisi bulunmaktaydı. Eylem planı ile birlikte Tekirdağ ilinde 8 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Kırklareli ilinde 2 adet Islah OSB kurularak sanayi tesisleri düzenli ve planlı sanayi alanlarına kavuşturuldu. Bununla birlikte, Tekirdağ ilinde inşa edilen 5 adet müşterek OSB Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) ile günde yaklaşık 400 bin metreküp sanayi atık su, Kırklareli'nde kurulacak 2 adet müşterek OSB AAT ile de günde yaklaşık 40 bin metreküp sanayi atık su arıtılacak. Böylelikle havzada meydana gelen sanayi atık sularının yönetimi ve bertarafı sağlanacak."

HAVZADA 24 SAAT BOYUNCA SU KALİTESİ ÖLÇÜLÜYOR

OSB AAT'nin müşterek 5 inşaatına 2014 yılı Mart ayında başlanıldığına dikkati çeken Veysel Eroğlu, bu tesislerin 2017'de bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıklarının bertarafının sağlanması kapsamında inşa edilen Entegre Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi'nin de faaliyete geçtiğini dile getirerek, "Ergene Havzası’nda yapılan çalışmalar neticesinde Ergene Nehri'nde organik kirlenmenin göstergesi olan biyokimyasal oksijen ihtiyacı kirliliği açısından 2007-2014 yıllarında arasında gözle görülür bir iyileşme sağlandı. Meriç-Ergene havzasına kurulan 5 adet anlık ölçüm merkezi ile nehirde ani deşarjlardan kaynaklanan kirlilikleri takip ediyoruz ve bunun sorumlularına gereken cezaları veriyoruz. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen 'Otomatik Sürekli Ölçüm İstasyonlarının Kurulması Projesi' kapsamında, Meriç-Ergene havzasına 5 adet gerçek zamanlı ölçüm istasyonu kuruldu. Bu istasyonlar ile havzada 24 saat boyunca su kalitesi ölçümleri yapılıyor. İzleme noktalarından gelen veriler, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde oluşturulan merkeze anlık olarak iletiliyor ve nehir suyunda ani deşarjdan kaynaklanan olumsuz bir değişim olduğunda sorumlular hakkında gereken yapılıyor."dedi.

TRAKYA’NIN KALKINMASINA KATKI SAĞLAYACAK

Bakanlıkça hazırlanan ve uygulamaya konulan Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) ile de bölgenin özellikle çevre problemlerinin çözülmesinin ve refah seviyesinin yükseltilmesinin hedeflendiğini aktaran Eroğlu, toplam maliyeti 10 milyar lira olan bu projeyle Trakya'da barajlar, göletler, içme suyu tesisleri, sulama tesisleri, dere ıslahları ve ağaçlandırma çalışmaları başta olmak üzere birçok alanda yatırımların yapılacağını ve Trakya'nın kalkınmasına büyük bir katkı sağlanacağını söyledi. 

Son Güncelleme: 13.11.2015 16:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol