Oto Galericilere kaldırım yasağı! Yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağı hazırlandı. 

Oto Galericilere kaldırım yasağı! Yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik taslağı hazırlandı. 

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Haziran 2020 Perşembe 10:34
Oto Galericilere kaldırım yasağı!  Yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edilmeyecek

AYGÜL KONAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile emlakçılardan, oto galerilere kadar birçok iş yerini ilgilendiren düzenlemeler yürürlüğe girecek.

Konuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Keşan Oto Galericileri Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, düzenleme ile daha önce belirsizlik bulunan iş yeri devirlerinde devir dosyasındaki bilgi ve belgeler ile iş yerinin fiziki özelliklerinin meri mevzuat hükümlerine uygun olması gerektiği hususuna açıklık getirildiğini belirterek, yönetmelikte, daha önce yönetmelik kapsamında olmayan ikinci el motorlu kara taşıtı pazarları, her türlü motorlu araç testi ve incelemesi yapan ekspertiz yerleri Sağlık Bakanlığının belirlediği sınıf tespiti kapsamında ikinci sınıf gayrisıhhî müessese olarak yönetmeliğe eklendiğini bildirdi.

“TAPUDA KONUT OLARAK GÖRÜNEN YERLERDE GALERİ AÇILAMAYACAK”

Aktaş, açıklamasında, oto galerilere kaldırım yasağı getirildiğini vurgulayarak, “Taslakta, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yani ‘oto galericilik’ yapanlara ilişkin de yeni değişiklikler yer alıyor. Buna göre, üçüncü sınıf gayrisıhhî müessese olarak yönetmeliğe eklenecek oto galeriler, öncelikle toplu iş yerlerinde açılacak. Tapuda konut olarak görünen yerlerde açılamayacak. İş yerinin bulunduğu binada konut amacıyla kullanılan başka bir bağımsız bölüm bulunmayacak. Faaliyet alanının en az 60 metrekaresi teşhir alanı olmak üzere 80 metrekare olması şartı da getirilen oto galeriler, kapalı alanlarında LPG’li, LNG’li veya CNG’li araç bulundurulamayacak. Çevreye, alt yapıya, trafiğe etkisi ile can ve mal güvenliği riskine karşı ‘Valilik görüşü’ alacak” dedi.

YOL, KALDIRIM VE BENZERİ YERLERDE MOTORLU KARA TAŞITI TEŞHİR EDİLMEYECEK

Söz konusu yönetmelikte, aynı yerde en fazla 2 işletmecinin çalışabileceğini de belirten Aktaş, “Bu durumda teşhir alanının en az 120 metrekare, toplam faaliyet alanının ise 160 metrekare olması gerekecek. İş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulmayacak ve mali sorumluluk sigortasının yapılması zorunlu olacak. Oto galeriler, açık ve kapalı faaliyet alanı dışında yol, kaldırım ve benzeri yerlerde motorlu kara taşıtı teşhir edemeyecek. Mevcut iş yerlerinin bu şartlara uyum sağlaması için 3 ay süre tanınacak. Ancak yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi olan toplu iş yerlerindeki ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan iş yerleri metrekare şartından muaf tutulacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol