Özşay’dan baca temizliği uyarısı

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürü Muharrem Özşay, yaptığı açıklamada, yaklaşan kış mevsimi nedeniyle düzenli baca temizliği yapılmasının önemini anlatırken, bunun yasal zorunluluk olduğunu kaydetti.

Özşay’dan baca temizliği uyarısı

Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürü Muharrem Özşay, yaptığı açıklamada, yaklaşan kış mevsimi nedeniyle düzenli baca temizliği yapılmasının önemini anlatırken, bunun yasal zorunluluk olduğunu kaydetti.

08 Eylül 2017 Cuma 01:02
Özşay’dan baca temizliği uyarısı

GİZEM GÖRÜR

Baca temizliğinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirten Özşay, “Çok katlı binalar, okullar, oteller, fabrikalar, kamu binaları, yurt, pansiyon, büyük alışveriş merkezleri ve tüm bina sahipleri, ‘09.09.2009 tarih ve 27344 sayılı Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik’ gereği ısı sistemlerinde katı yakıt kullanılması halinde boruların ayda bir, bacaların ise 2 ayda bir, doğalgaz kullanılıyorsa, gaz dağıtım şirketlerinin belirleyeceği uzman kişilerce uygun aralıklarla temizletmeleri gerekmektedir.” dedi.

TEHLİKE YARATABİLİR

Keşan’da bu yıl ilk defa doğalgaz kullanılacağını belirten Muharrem Özşay, baca temizliği konusunda şu uyarılarda bulundu: “Doğal gaz kullanılan sistemlerde halk arasındaki genel kanı, bu sistemlerde bacada fazla kirlenme olmayacağı, baca temizliğine gerek duyulmayacağıdır. Bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Lakin doğal gaz ve LPG kullanılan sistemlerde çelik bacalar içindeki yakıtın yanması safhasında meydana gelecek su buharı yoğunlaşmalarını sistem dışına atan drenaj kanalları mevcut olup, bu kanallar tıkanabilmektedir. Tıkalı olan drenaj kanalı yakıtın yanması sonucu su buharlarının yarattığı suyu dışarı atamayacağı için, suyu yatay kanaldan kazan içine vererek döküm kazanlarda dilimlerin çatlamasına, oksitlenmesine sebep olacak sonuçlar ve brülörlerin geri tepmesi gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca, kuş ölüsü gibi baca içine düşebilecek her hangi bir yabancı cisim bacanın çekişini engelleyeceği için brülörlerde ve kazanlarda ağır ve tehlikeli tahribatlar yaratan sonuçlar doğurabilir.”

BACA TEMİZLİĞİ YASAL ZORUNLULUKTUR

Baca temizliği konusunda bilgilendirmede bulunan Özşay, “Doğal gazlı bacaları yılda en az 1, Fuel Oil-Mazot ve katı yakıtlı bacaların yılda en az 2 defa temizlenmesi gerekmektedir. Fabrika, otel, pansiyon, lokanta gibi işyeri bacalarının düzenli aralıklarla uzman ve yetkili ekiplerce sık sık temizlenmesi can ve mal güvenliğiniz açısından elzemdir. Kombi bacası, merkezi sistem bacaları, şofben bacası, mutfak havalandırması, doğal gaz sobası, şömine ve barbekü bacalarının yılda bir sefer temizletilmesi can güvenliğiniz için gereklidir. Baca, yaktığınız yakıt sonucu ortaya çıkan insan sağlığı açısından son derece zararlı olan gazların atmosfere karışmasını sağlar. Temizlenmeyen bacalar iyi çekiş vermeyeceğinden gaz atmosfere karışamaz ve zehirlenmelere neden olur. Yanma veriminin yüksek, ısınma maliyetinin düşük olması ve çevre sağlığının korunması için bacalarınızı konusunda uzman ve sertifikalı kuruluşlara temizletiniz. Unutmayın, bacalarınızı temizletmeniz yasal zorunluluktur.” şeklinde konuştu.

OLUMSUZLUKLARDAN BİNA SAHİPLERİ SORUMLU OLACAKTIR

Muharrem Özşay sözlerini şöyle tamamladı: “Vatandaşlarımız, kurum ve kuruluş yetkilileri bacalarını baca temizlik firmalarından ücreti mukabilinde baca temizlik ekibi talep ederek bacalarını temizlettirebilirler. Bacalarınızı temizletmediğiniz veya yetkisiz kişilere temizlettiğiniz takdirde çıkacak yangın ve kirli dumanlardan zehirlenmelerden, tüm olumsuzluklardan bina sahipleri sorumlu olacaktır. Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır, çevreye atılan karbon monoksit oranı düşer. Özellikle soba bacalarının neden olduğu karbon monoksit zehirlenmeleri önlenmiş olur ve baca yüzeylerinde ziftlenmeler önleneceği için baca tutuşmasının sebep olacağı yangınlar önlenmiş olur. Kalorifer bacalarının yanı sıra; kazan alev borularının temizlenmesi, kazanla baca arasındaki yatay duman kanallarının da temizletilmesi ihmal edilmemelidir.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol