Öztürk:

“5 yıl içinde tahsil edilmeyen kamu alacağı zaman aşımına uğrayacak”

Öztürk:

“5 yıl içinde tahsil edilmeyen kamu alacağı zaman aşımına uğrayacak”

21 Nisan 2016 Perşembe 08:29
Öztürk:
 Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği (MMMBD) Keşan Şubesi Başkan Yardımcısı Reyhan Öztürk, dün yaptığı açıklamada, kamu alacağının 5 yıl içerisinde tahsil edilmemesi halinde zaman aşımına uğrayacağını belirterek, Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Genel Tebliği’nde değişikliğe gidildiğini ifade etti.

Öztürk, kamu alacaklarının beş yıl içinde tahsil edilmemesi halinde zaman aşımına uğrayacağını söyleyerek, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, Tahsilat Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”inin yürürlüğe girdiğini belirtti ve şöyle devam etti; “Buna göre, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir. Belge talep eden borçlulara, belgeleri başvuracakları vergi dairesi tarafından, kapsama giren vergi türleri açısından bağlı olunan veya daha önce mükellefiyet kaydı bulunan vergi dairelerinden temin edilen bilgiler de dikkate alınıp verilecek.” dedi.

5 YILLIK SÜRENİN ESAS ALINMASI GEREKECEK

Öztürk, para cezalarına ait hususi kanunlarındaki zaman aşımı hükümleri saklı tutulacağını dile getirerek, “Zaman aşımından sonra mükellefin razı olarak yapacağı ödemeler kabul olunacak. Özel kanunlarında Tahsili Emval Kanunu'na göre takip edileceğine dair hüküm bulunan ve sözleşmeye dayanan alacakların, zaman aşımı süresinin tespitinde de 5 yıllık sürenin esas alınması gerekecek. Bütün kamu alacaklarının (para cezaları hariç) zaman aşımının tayininde, vade tarihinin rastladığı takvim yılını takip edecek olan takvim yılının başı esas alınacak. Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekenin tasfiyesi dolayısıyla zaman aşımının işlememesi halinde, süre sebeplerin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlayacak. Takip edilen kamu alacaklarının tahsil zaman aşımının işlememesini sağlayacak şekilde özel kanunlarda düzenleme yer alabilecek. Bu tür durumlarda özel kanunlarda yer alan hükümlere istinaden, kamu alacaklarının tahsil zaman aşımı işlemeyecek. İflas erteleme kararı üzerine, borçlu aleyhine ilgili kanuna göre yapılan takipler de dâhil olmak üzere hiçbir takip yapılamayacak ve daha önce başlamış takipler duracak.”

Reyhan Öztürk, son olarak şunları söyledi: “Borçlunun iflasına hükmedilmesi kararıyla mallarının tasfiye edilmesine rağmen alacaklıların alacaklarını elde edememeleri durumunda aciz vesikası düzenlenecek. İflasına karar verilen kamu borçlusu hakkında kanunun ilgili maddeleri uyarınca yapılan tasfiye sonucunda, kamu alacağının tahsil edilememesi halinde aciz vesikasının düzenlendiği tarihten itibaren 20 yıl geçtikten sonra bu alacak zaman aşımına uğrayacak. Ayrıca, adli para cezalarının zaman aşımının tayininde adli para cezasına hükmedildiğine ilişkin mahkeme kararının kesinleştiği gün esas alınacak ve süre bu günden işlemeye başlayacak.”

Son Güncelleme: 22.04.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol