Saadet Partisi’nden uyarı: “Gurbetçilerimizin anavatan yolculuğu çileli olmasın”

Saadet Partisi, yaz mevsiminin gelmesi ve yaz tatilinin yaklaşması ile yurt dışında, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşların Türkiye ziyaretlerinde yaşamaları olası sorunlara yönelik hükümete çözüm önerilerinde bulundu.

Saadet Partisi’nden uyarı: “Gurbetçilerimizin anavatan yolculuğu çileli olmasın”

Saadet Partisi, yaz mevsiminin gelmesi ve yaz tatilinin yaklaşması ile yurt dışında, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşların Türkiye ziyaretlerinde yaşamaları olası sorunlara yönelik hükümete çözüm önerilerinde bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
08 Haziran 2020 Pazartesi 11:43
Saadet Partisi’nden uyarı:  “Gurbetçilerimizin anavatan yolculuğu çileli olmasın”

HABER MERKEZİ

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, “Gurbetçi vatandaşlarımızın ekonomik yükü hafifletilsin, uygun maliyetli ulaşım imkânı sunulsun, kiralık araç hizmeti bağlantısı sağlansın” gibi birçok tavsiye, teklif ve tespitte bulunuldu. 

Raporda ayrıca,  yurt dışında 7 milyon vatandaşımızın bulunduğu, bunların 5 milyondan fazlasının Avrupa ülkelerinde yaşadığı ve Türkiye ekonomisine katkılarının 3,3 milyar Euro olduğu hatırlatılarak gurbetçilerin anavatan ziyaretlerini kolaylaştırmak ve uygun ulaşım imkânı sunulması gerektiğine vurgu yapıldı.

“GURBETÇİ VATANDAŞLARIN EKONOMİK YÜKÜ HAFİFLETİLSİN”                                 

Yaz döneminin gelmesiyle birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye sıla ziyaretlerinin artacağı hatırlatılarak, bu ziyaretlerin gurbetçi vatandaşlar için büyük önem taşıdığı belirtildi. Ziyaret süreci, ‘Psikolojik nedenler ve sosyo-kültürel bağlar, ekonomik nedenler, geliş gidişlerde yaşadıkları problemler’ ayrıntılı olarak belirtildi. “Bulundukları ülkede veya başka bir ülkede tatil geçirmeyi düşünmeyip, binlerce Euro masraf yapmayı da göze alarak anavatanına gelen gurbetçilerimizi bu zor günlerde desteklemek devletimizin asli vazifesi olmalıdır” denildi.

“KARAYOLUNDA ÇİLE YAŞANMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINMALI”

Sadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, “Konunun Edirne olarak bizi ilgilendiren tarafı,  karayolundan yapılan izin yolculuklarının bilhassa dönüşlerinde gümrük kapılarında kilometrelerce kuyruklar oluşturması ve uzun süre beklemelerdir” dedi. Bunların önüne geçilmesi için şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Ali Demirkıran, bu konuda komşu ülkelerle görüşülerek gümrüklerde uzun süre beklemenin önüne geçilmesine çare aranmalı, birlikte nasıl tedbirler alınabileceğinin konuşulması gerektiği uyarısında bulundu. Demirkıran, açıklamasında, “Tedbirlere rağmen yığılmalar olması durumunda yolcuların yeme-içme, tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Valiliğimiz ve Belediyemiz gerekli tedbirler almalı, ayrıca sağlık konusunda ilk yardım ekibi hizmete sokulmalıdır.

Karayolundan gelerek Kapıkule’den ülkemize giriş yapan gurbetçilerimizin Edirne’mize ekonomik katkılarının küçümsenmemeli. Şehir yöneticilerimizle, esnafımızla ve de halkımızla gurbetçilerimize karşı üzerimize düşen ev sahipliği görevimizi yapmamızın hem insanlık hem de vatandaşlık görevimiz olduğu unutulmamalıdır”  ifadesini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol