Sağlık

Ragıp Taş, sigara tiryakiliğinin psikolojik boyutunu değerlendirdi

Sağlık

Ragıp Taş, sigara tiryakiliğinin psikolojik boyutunu değerlendirdi

01 Ekim 2015 Perşembe 08:08
517 Okunma
Sağlık
 Bir Nefes Sağlık Derneği Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ragıp Taş, dün yaptığı açıklamada, sigarayı bırakamamanın en önemli nedenlerinden birinin psikolojik olduğunu belirterek, yararlı tavsiyelerde bulundu.

Sigaranın bırakılamamasının başlıca nedenlerinden de birinin psikolojik olduğunu ifade eden Taş, “Sigaranın bırakıldığı ilk günlerde, kandaki nikotinin sıfır seviyesine iner. Bu gerçek anlamda nikotin nedenli bir zorlanmaya ve insanın sürekli sigara istemesine neden olur. Fakat bu zorlanma uzun sürmez. Bunun nedeni, nikotin açlığının bir hafta kadar bir süre içinde aslında son bulmasıdır. Bu andan sonra sigara içme isteği daha da azalır. Sigarayı bırakan birçok kişi bunu fark etmiştir aslında ve de şaşırmışlardır. Bunun nedeni ise, bir hafta gibi kısa bir zamanda nasıl sigara içme isteğinin azaldığına kişinin kendisinin bile inanamamasıdır. Aslında bu gerçektir. Nikotin kısa sürede vücuttan atılarak sıfırlanır ve her geçen gün de sigara içme isteği sıklığınız azalır. Bu noktada birçok sigara tiryakisi, ‘İyi de ben çok denedim, ama canım bir ay geçse de hala sigara istemeye devam etti’ diyebilir. Tabi bunu derken unuttukları bir şey vardır. Sigara sadece nikotin bağımlılığından ibaret değildir. Sigarayı bırakmanın psikolojik boyutu da vardır. İşte, bir ay sonra bile canımızın sigara istemesinin neden budur.” dedi.

SİGARAYI BIRAKAMAMANIN PSİKOLOJİK BOYUTU ÖNEMSENMİYOR

Ragıp Taş, birçok insanın sigarayı bırakamamasının ardında yatan nedenin sigarayı bırakmanın psikolojik boyutunu önemsememesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Bunun en basit örneği, sigarayı bıraktıktan sonra içmesek bile bir sigara paketini evimizde bulundurmamızdır. Aslında sigara ile hiç temas etmememiz gerekirken onu el atında bulundurmamız, yapılan en büyük hatalardan biridir. Bunun nedeni, sigarayı bırakma sürecinde psikolojik olarak, ‘Sigarasız nasıl yaşayacağım’ korkusunun hep aklımızın bir köşesinde bulunmasıdır. Bu korku çok gergin olduğumuz bir anda, yakınlarımızda sigara bulunduğu durumlarda, sigaraya yeniden başlamayı tetikleyecektir. Bu tamamen anlık ve psikolojik etkiden doğan eylem, belki de ayların emeğini silip atacaktır.”

SİGARA ARZUSU, BİR DAKİKALIĞINA YAN YOLA GİRİP ÇIKMAK GİBİ

Hissedilen sigara içme arzusunun, yalnızca psikolojik ve birkaç dakikalık yan yola girip çıkma olayından ibaret olduğunu kaydeden Taş, “Bu yan yola girildiğinde sağ salim çıkabilmek için, bunun nikotin etkisiyle değil, psikolojik ve anlık olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Sigara içen insanların çoğu sigaranın motive edici, rahatlatıcı, stresi azaltıcı ve cesaret verici özellikleri olduğu yönünde düşüncelere sahiptirler. Aslında tam tersidir. Sigara içerken bunların olduğunu düşünmemizin nedeni yine psikolojiktir. Sigara içenlerin, sigara içince rahatladıklarını sanmalarının nedeni, kendilerini sigara bağımlısı yaparak beyinlerine nikotin çekilmesi yaşatmalarıdır. Sigara içmeyince azalan nikotin açlığı strese neden olur ve sigara içildiğinde de normal hale gelir. Aslında rahatlama falan yoktur. Sigara, kocaman bir yanılmadır.” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 02.10.2015 08:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol