Sedat Yılmaz, trafik sigortası şartlarındaki değişiklikleri aktardı

YENİ UYGULAMA NE GETİRİYOR?

Sedat Yılmaz, trafik sigortası şartlarındaki değişiklikleri aktardı

YENİ UYGULAMA NE GETİRİYOR?

09 Şubat 2016 Salı 00:34
Sedat Yılmaz, trafik sigortası şartlarındaki değişiklikleri aktardı
 Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Sigortacılar Komitesi Başkanı Sedat Yılmaz, dün yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığı’nın 2015 Haziran ayında uygulamaya giren trafik sigortasının genel şartlarında değişiklik yaptığını ve yeni düzenlemenin Resmi Gazete’de yayınlandığını bildirdi.

Düzenlemede yapılan değişiklikleri aktaran Yılmaz, en önemli değişikliğin kusurlu sürücüler nedeniyle sigorta şirketlerinin ödediği tazminatlarda yapıldığını aktardı.

Sedat Yılmaz, “Geçen yıl yayınlanan genel şartlarda, sürücülerin kendi kusurundan dolayı vefatı ya da sakatlık hali, trafik sigortasının teminat kapsamı dışında tutulmuştu. Ancak düzenlemenin kanun değil de genel şart olması nedeniyle mahkemeler, sürücü kusurlu da olsa yakınlarına sigortadan tazminat ödenmesini hükmetti. Bu durum ise sigorta şirketlerini zor duruma soktu. Sigortacılar, bir taraftan yayınlanan genel şartlara göre prim belirlerken, diğer taraftan mahkeme kararları nedeniyle de beklemedikleri tazminatları ödemek zorunda kaldı.” dedi.

TAZMİNAT GERİ ALINACAK

Hazine’nin, yeni düzenleme ile bu konuya açıklık getirdiğini dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: “Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre, sigorta şirketleri, kusurlu sürücü nedeniyle ödedikleri tazminatları kişinin mirasçılarından talep edebilecek, yani rücu edebilecek. Daha açık bir anlatımla, alkollü sürücü kendi kusurundan dolayı kaza yapıp, vefat ederse, mahkeme de bu kişinin yakınlarına vefat tazminatı ödenmesine karar verirse; sigorta şirketi, tazminatı ödeyecek, ancak sonradan rücu edebilecek. Yeni düzenleme ile sigorta şirketlerine, trafikte ağır kusurlu hallerde oluşan hem maddi hem de bedeni zararları sigortalıya rücu etme hakkı da getirildi. Geçen sene yayınlanan genel şartlarda, sigortacılar, ehliyetsiz araç kullanan ya da trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin neden olduğu kazalarda ödedikleri maddi ve bedeni zararları sigortalılardan talep edebiliyordu. Yeni düzenleme de ise yine ehliyetsiz araç kullananlar sigorta kapsamı dışında tutulurken, kazanın ancak trafik kurallarının ağır ihlali sonucu oluşması halinde sigorta şirketleri, ödedikleri tazminatları sürücülerden talep edebilecek.”

TRAFİKTE AĞIR KUSUR

Sedat Yılmaz, yeni uygulamada, sigortacıların tazminatının rücu etmesi için, sürücünün trafik kurallarını ağır kusurlu olarak ihlal etmesi gerektiğini kaydederek, “Daha açık bir anlatımla, kırmızı ışıkta geçen sürücü, bir araca çarpıp maddi hasara neden olur ya da karşıdan karşıya geçen yayaya çarpıp, ölümüne sebebiyet verirse; sigorta şirketi maddi hasarı veya vefat tazminatını ödeyecek, sonra da sürücüden ödediği tazminatın tamamını hukuk yoluyla talep edebilecek. Trafik sigortasının yeni genel şartlarında, aracı sigorta ettiren ile sürücü arasındaki ayrıma da açıklık getirildi. Geçen sene yayınlanan genel şartlarda, sigorta şirketlerine, aracı kullanan sürücü kusurlu da olsa maddi ve bedeni zararların aracı sigorta ettirenden talep etmesi hükme bağlanmıştı. Ancak bu düzenleme hem tepkilere hem de karışıklığa neden olmuştu. Yeni uygulamada ise sigorta şirketleri ödedikleri tazminatları, sadece kazaya neden olan kusurlu sürücüye rücu edebilecekler.” şeklinde konuştu.

YENİ UYGULAMA NE GETİRİYOR?

Yeni uygulamanın neler getirdiğini aktaran Yılmaz, şunları kaydetti: “Sürücü kendi kusurundan dolayı kaza yapıp, vefat ederse, mahkemeler tazminata hükmetse bile sigorta şirketlerine, ödedikleri tazminatı mirasçılardan talep etme hakkı getirildi. Kazanın, trafik kurallarının ağır ihlali sonucu oluşması halinde sigorta şirketleri, ödedikleri maddi ve bedeni tazminatları sürücülerden talep edebilecek. Sigorta şirketleri ödedikleri tazminatları, sadece kazaya neden olan kusurlu sürücüye rücu edebilecek.”

Son Güncelleme: 09.02.2016 00:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol