Şimşek: “Fiyat artışının önüne geçilemiyor”

Çeltik üreticisi Gürsel Şimşek, dün yaptığı açıklamada üreticilerin uzun yıllardır borç yükü altında olduğunu belirtti. Salim Şimşek, Çeltiğin çok maliyetli bir ürün olduğunu kaydetti.

Şimşek: “Fiyat artışının önüne geçilemiyor”

Çeltik üreticisi Gürsel Şimşek, dün yaptığı açıklamada üreticilerin uzun yıllardır borç yükü altında olduğunu belirtti. Salim Şimşek, Çeltiğin çok maliyetli bir ürün olduğunu kaydetti.

Medya Keşan
Medya Keşan
25 Ocak 2019 Cuma 09:41
Şimşek: “Fiyat artışının önüne geçilemiyor”

SELÇUK GEZER

“GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK TUTUYOR”

Şimşek, açıklamasında şunları söyledi: “Girdi maliyetleri çok yüksek tutuyor. Bu sene dekar başına maliyeti aşağı yukarı bin 700- bin 800 lira oldu. Bu yüksek maliyetler çiftçiyi zorlayarak bu günlere gelmesine sebep oldu. Çünkü ürünlerini istenilen fiyatlara satamadılar. Ekonomik krizden de kaynaklanan bir takım sebeplerle pirinç fiyatları sonradan biraz toparladı, belirli bir noktaya geldi. Aslında bu çeltik fiyatları uygun gibi gözüküyor. Luna çeşidinin fiyatı 2,5 lirayı buldu, Osmancık çeşidi kilogram başına 3 lira civarında satılıyor. Bu rakamlara baktığımızda üretici için ideal rakamlar. Ancak çok yüklü borç sebebiyle çiftçi bu rakamlara satsa bile rahatlayamıyor, borcunu tam olarak kapatamıyor. 2019 yılı ise sıkıntılı bir yıl olarak karşımıza çıkıyor. Her üründe her malda bir fiyat artışı oluştu. Bu fiyat artışının önüne geçilemiyor. Enflasyonla mücadele anlamında bir takım indirimler yapılsa da yapılan zamlar o fiyat üzerinde kalıyor. Çiftçi ilk defa bu sene Mart ayından itibaren yeni girdi fiyatlarıyla karşılaşacak.”

“ÖZELLİKLE GÜBRE VE İLAÇTA ÇOK FAZLA ARTIŞ OLDU”

Girdi maliyetlerindeyüzde yüze yakın bir artış söz konusu olduğunu ifade eden Gürsel Şimşek, son olarak şunları söyledi: “Özellikle gübre ve ilaçta çok fazla artış oldu. Üretici cebindeki parayla bu girdileri satın alabilecek mi alamayacak mı? Böyle bir beklenti içerisinde ama bu beklenti korkutucu bir beklenti. Eğer alamazsa ekimini zor yapar, gübresini ve ilacını zor atar. Akaryakıt tekrar zamlanır mı? Elektrik fiyatları daha da fazlalaşır mı? Zaten tarımda çalışan personel fiyatları yüzde 30-35 oranında arttı. Geçen sene de buna benzer artışlar vardı. Maliyetleri neredeyse 2’ye katlayacak. Böyle olursa işler kötü. Cebinde bu maliyetleri karşılayabilecek parası olmayan çiftçi bankalardan para almak isteyecek. Faiz oranları da çok yüksek. Sıkıntı büyük gibi gözüküyor. Baktığınızda moraller bozuk. Daha fazla üretim yapabilmek, dekardan daha fazla ürün alabilmek kurtuluş çaresi. Ama çeltikte de sınırlar çok zorlandı. Bundan 20- 25 yıl önce ortalama 500 kilogram verim alan çiftçi şimdi 850-900 kilogramlara gelmiş fakat hala işin içinden çıkamıyor. Dünyanın en yüksek verimlerini almaya çalışsak da hala sıkıntı çekiyoruz. Bana göre 2019 yılı Mart ayından sonra çiftçi için çok zor günler var. Özellikle çeltik fiyatları zamlanmış girdilere göre yeniden ayarlanmazsa insanları iflasa doğru sürükleyen bir hasat dönemi geçiririz. Keskin virajlarla dolu bir yolda yürüyeceğimizi düşünüyorum. Bankalar çiftçiye düşük faizle krediler vermezse işimiz çok zor gözüküyor. Türkiye’de çiftçi duvara toslamak üzere. Devlet bir an önce üreticinin imdadına yetişilmeli. Tüm çiftçilerimizin 2019 yılını temkinli bir şekilde geçirmesini diliyorum” dedi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol