Taksim Gezi Parkı eylemine Keşan'dan destek sürüyor

Keşan Demokrasi Platformu “Polis şiddeti tam bir devlet terörüne dönmüştür”

Taksim Gezi Parkı eylemine Keşan'dan destek sürüyor

Keşan Demokrasi Platformu “Polis şiddeti tam bir devlet terörüne dönmüştür”

14 Haziran 2013 Cuma 10:26
Taksim Gezi Parkı eylemine Keşan'dan destek sürüyor
 Taksim’de yaşanan olayları protesto etmek için 1 Haziran 2013 Cumartesi günü başlayan yürüyüşlere Keşan’da yaklaşık 200 kişi ile geçen çarşamba de devam edildi.

Taksim Meydanı’ndaki göstericilere emniyet güçlerinin müdahalesine tepki amacıyla Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe katılan yaklaşık 200 kişi, Eski İtfaiye Binası önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüdü. 

Yürüyüşte, Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Hükümet İstifagibi sloganlar atıldı. AKP’ye yönelik protestolara ve sloganlara yoldan geçen ve işyerlerinden çıkan bazı vatandaşlar da alkış tutarak destek verdi.

Cumhuriyet Meydanı’na gelen grup adına Şafak Necanlı konuşma yaptı.

Necanlı, AKP iktidarının halka saldırmaya devam ettiğini belirterek, “Gezi Parkı’na yasa dışı bir biçimde yıkılarak yerine alışveriş merkezi yapılmasını içeren “Taksim Meydanı’nın Yayalaştırması” projesine karşı on beş gündür parkta nöbet tutan İstanbul halkına, polis dün sabaha karşı öncekilerinden çok daha şiddetli bir saldırı yaptı. Sayısı üç bine yaklaşan çevik kuvvet ekibi parkta bekleyen İstanbullulara herhangi bir ikazda dahi bulunmadan gaz bombaları ve basınçlı suyla saldırdı. Saatler süren polis vahşetinin sonunda onlarca ambulans hastanelere yaralıları taşıdı. Plastik mermileri kullanmaktan çekinmeyen polis şiddeti tam bir devlet terörüne dönmüştür. Direniş, sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmiştir. Türkiye’nin değişik illerinde sürdürülen destek eylemleri ve sansür uygulanarak halkın doğru bilgi edinme hakkı ortadan kaldırılmıştır. Başbakanın kışkırtıcı üslubu, olayları provoke eden yalan yanlış açıklamaları, sokaklardaki gençliği ve olayları körüklemiştir.” dedi.

AKP’nin insana, emeğe, çevreye, doğaya ve kentlere olan bitmek tükenmek bilmeyen saldırılarının artık kamusal alanların kolluk kuvvetleri tarafından zorla işgali ve katledilmesi boyutlarına ulaştığını ifade eden Şafak Necanlı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Emekçileri kent merkezlerinden sürmeye ve kamusal alanları piyasalaştırmaya dayanan kentsel yıkım ve rant projeleri için, siyasal iktidar nefes alma hakkına dahi saldırır duruma gelmiştir. Buna karşılık halk <sermaye defol İstanbul bizim> şiarıyla yılmadığını ve direnişe devam edeceğini daha gür, daha güçlü bir sesle haykırmıştır.

Bu zorba düzeni yıkmak, yerine eşitliğin özgürlüğün ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bir Türkiye’yi kurmak bugün Taksim Gezi Parkı’na sahip çıkmaktan geçmektedir.

Keşan Demokrasi Platformu olarak İstanbul’da ve tüm ülkedeki rant, yıkım ve peşkeş uygulamalarının karşısında durduk ve durmaya devam edeceğiz.

Açıklama devam ederken grup “AKP defol Gezi Parkı halkındır.” diyerek slogan attı.

Şafak Necanlı, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerici, rantçı, işgalci AKP düzenine ve faşizan uygulamalarına karşı şimdi mücadele zamanıdır. İstanbul halkı yalnız değildir.”

Daha sonra söz alan ÖDP ilçe başkanı Hasan Karagöz, bu akşam saat 19.00’da yeniden toplanacaklarını ve yürüyüşe devam edeceklerini belirtti. Ayrıca yürüyüşün sonunda sinevizyon ve müzik dinletisi yapılacağını söyleyerek, Keşan halkını yürüyüşe davet etti.

Son Güncelleme: 14.06.2013 10:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol