Tanal: “Bu krizde böyle yaşanmaz”

ÖDP Keşan ilçe başkanı Metin Tanal, yaşanan ekonomik kriz ve asgari ücretin arttırılması gerektiğine dair açıklamada bulundu.

Tanal: “Bu krizde böyle yaşanmaz”

ÖDP Keşan ilçe başkanı Metin Tanal, yaşanan ekonomik kriz ve asgari ücretin arttırılması gerektiğine dair açıklamada bulundu.

Medya Keşan
Medya Keşan
11 Aralık 2018 Salı 10:55
Tanal: “Bu krizde böyle yaşanmaz”

HABER MERKEZİ

Tanal açıklamasında; “Türkiye ekonomik krizden geçiyor, Kriz en çok emeğiyle geçinenlerin hayatını vurguluyor. Krizin sorumlusu iktidar bir avuç sömürtücünün, şirketlerin-patronların yanında saf tutuyor.Kendi Iükslerinden hiçbir şey eksik etmeyip, maaşlarına zam üzerine zam yaparken emekçilere kemer sıkma dayatılıyor. Yeni vergive zamlarla emekçiden alıp patronları kurtarmaya çalışıyor. İşçiler işten atılıyor. Hayat pahalı ve enflasyon emekçinin cebindeki üç kuruşa da kalıyor. Böyle bir dönemde asgari ücret belirlenirken krizin yarattığı sonuçlar dikkate alınmalı, işçileri krizden koruyacak özel tedbirler alınmalıdır” dedi.

“ASGARI ÜCRET İNSANCA YAŞANABİLECEK BIR ÜCRET OLMALIDIR”

Asgari ücretin insanca yaşanabilecek ücret olması gerektiğini belirten Tanal, sözlerine şöyle devam etti;  “Asgari ücret artışları hesaplanırken TÜFE endeksi değil, gıda fiyatlarının daha fazla ağırlığı bulunan yoksulların tüketim sepeti temel alınmalıdır. İşçilerin emekleri ile sağlanan refahtan işçilere pay verilmelidir. Asgari ücretten vergi alınmamalıdır. Yıl sonuna özgü ÖTV-KDV indirimleriyle yıl sonu enflasyonu düşük çıkarılarak çalışanların ve emeklilerinin maaş artışlarını manipüle etmekten vazgeçilmelidir. Bunu n için DİSK’in  önerdiği 2800 TL net asgari ücret talebi kabul edilmelidir.”

“ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENME BİÇİMİ VE HESAPLAMA YÖNETİMİ DEĞİŞTİRİLMELİ”
“Asgari ücretin tespit edilmesindeki yöntem değişmeli ve işçinin ailesini dikkate alan tespit yöntemi kabul edilmeli”
şeklinde konuşan Tanal sözlerini şöyle sonlandırdı; “Asgari ücret, işçinin ve ailenin, insanca yaşayabileceği bir ücret olsun. Asgari ücret net ücret olarak hesaplansın ve AGİ asgari ücretin dışında bırakılsın.  Ayrıca asgari ücret vergiden muaf tutulsun. Tespit komisyonundaki anti-demokratik yapı değiştirilsin ve komisyona dahil edilsin. Asgari ücret belirlenirken uluslararası ilkelere, ulusal mevzuata ve TÜİK verilerine uyulsun. Enflasyon hesaplaması, ilk yüzde 20'lik gelir içinde olan ve sepeti ağırlıklı olarak gıdadan oluşan işçilere ve emekçilere uygun olacak şekilde gıda enflasyonu ağırlıklı veri kabul edilerek yapılsın.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol