Tanal: “Yoksul halk çocukları eğitimden yoksun”

Koronavirüs pandemisi sebebiyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başlamıştı. 21 Eylül 2020 Pazartesi günü de okullarda uyum eğitimi başladı.

Tanal: “Yoksul halk çocukları eğitimden yoksun”

Koronavirüs pandemisi sebebiyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos’ta uzaktan telafi eğitimiyle başlamıştı. 21 Eylül 2020 Pazartesi günü de okullarda uyum eğitimi başladı.

Medya Keşan
Medya Keşan
24 Eylül 2020 Perşembe 10:07
Tanal: “Yoksul halk çocukları eğitimden yoksun”

HABER MERKEZİ

SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, Türkiye’de eğitim sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, eğitim için 10 maddelik çözüm önerisi hazırladıklarını belirtti.

Okul öncesi ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitimin başladığını, en temel hak olan sağlık ve eğitim hakkının ‘alınıp satılabilir hizmetler’ olduğunun dayatıldığı AK Parti politikaları sonucunda sağlık krizi ile birlikte eğitim krizinin yaşandığını söyleyen Tanal, eğitimde eşitlik ilkesinin ortadan kaldırıldığını, eğitimin hak değil ayrıcalık haline getirildiğini iddia ederek, zillerin yoksul çocuklar için çalmadığını ifade etti.

“YETERLİ ÖĞRETMEN, TEMİZLİK, SAĞLIK EMEKÇİSİ ATAMASI YAPILMADI”

SOL Parti Keşan İlçe Başkanı Metin Tanal, yaptığı açıklamada, okulların açılmadığı, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin giderilmediğini, her gün çocukların eğitimden kopuşunun hızlandığını dile getirerek, şunları söyledi: “Yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için yeterli öğretmen, temizlik, sağlık emekçisi ataması yapılmadı. Okulların temizlik, koruyucu malzeme ihtiyacı eksiksiz sağlanmadı. Fiziksel mesafenin korunması için yeterli derslik hazırlanmadı. Okulların salgında kapanmasından bugüne eğitime ek bütçe AKP'nin gündemine dahi girmedi. 16 Mart'ta salgında okullar kapandı, uzaktan eğitim başladı. Aylar geçmesine rağmen öğrencilerin uzaktan eğitime erişebilmesi için gerekli olan cihazlar, internet erişimi ücretsiz sağlanmadı. Ders içeriklerinin yeniden yapılandırılması, öğrencilerin devamlılığının sağlanması ile ilgili çalışmalar yapılmadı. Uzaktan eğitime erişim imkanı olan çocuklar için dahi eğitimin sürekliliği ortadan kalktı. Salgında özel okul, vakıf üniversitesi patronlarının, sermayenin tüm talepleri hayata geçirildi. AKP salgında da bir kez daha tercihinin halktan yana değil, bir avuç zenginden yana olduğunu, olacağını ilan etti. Salgında dahi gerici yapılarla protokoller, iş birlikleri, zorunlu imam hatipleştirme politikaları hızla sürdürüldü. Kamusal eğitim ve laiklik mücadelesinin çocuklar ve ortak geleceğimiz için ne kadar yaşamsal olduğuna hep birlikte tanıklık ediyoruz. Her okul artık bizim için mücadele alanıdır. Okullar kamusal alanlardır halka aittir. Her okul o mahallede yaşayanlarındır, o okulun velilerine, öğretmenlerine, eğitim emekçilerine, öğrencilerine aittir. Bize ait olana, geleceğimize hep birlikte sahip çıkmanın tam zamanıdır. Kamu kaynakları halkın kaynaklarıdır, halk için kullanılmalıdır.”

10 MADDEDE ÇÖZÜM…

SOL Parti’nin hazırladığı10 maddelik çözüm önerisi şöyle oluşmakta:
1- Özel okullar ve vakıf üniversiteleri kamulaştırılmalıdır.
2- Tarikat, cemaat yurtları, özel yurtlar kamulaştırılmalıdır
.

3-  Yüz yüze eğitimin sağlık riskine neden olmadan başlayabilmesi için eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.

4- Ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

5- İhtiyacı olan her öğrenciye her ay düzenli olarak eğitim desteği sağlanmalıdır. Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ulaşım sağlanmalıdır.

6- Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için gereksinim duyduğu bilgisayar, tablet, TV ihtiyacı ücretsiz olarak dağıtılmalı, internet erişimi olmayanlara sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.

7- Kırsal kesimler ve yoksul mahallelerde internet erişim sorununun çözümü için fiziki koşullar sağlanmalı, sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı sağlanmalıdır.

8- Sınıf mevcutlarının azaltılması için derslik sayısı artırılmalı, öğretmen ataması yapılmalıdır.

9- Temizlik emekçisi, sağlık emekçisi ataması yapılmalıdır.

10- Öğrenciler ve eğitim emekçilerine ücretsiz ve düzenli test yapılmalıdır.

“ONLAR BİR AVUÇ, BİZ İSE MİLYONLARIZ, BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ”

Tanal, yaptığı çağrıda son olarak şunlara yer verdi: “Memleketinden ve bugünümüze ve geleceğimize dair umutlarından vazgeçmeyen herkesi; Bize ait olana okullara, üniversitelere ortak geleceğimize sahip çıkmaya, kamusal eğitim mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz. Kamusal eğitim mücadelesi çocukların, gençlerin hayallerine, umutlarına sahip çıkma mücadelesidir. Onlar bir avuç, biz ise milyonlarız, birlikte başarabiliriz.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol