TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan ürküten açıklama:

Hava kirliliği, DAEŞ saldırısının etkilerinden daha büyük

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan ürküten açıklama:

Hava kirliliği, DAEŞ saldırısının etkilerinden daha büyük

02 Şubat 2017 Perşembe 00:07
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’ndan ürküten açıklama:

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan hava kirliliği raporuna göre Keşan’da 2016 yılında kükürt dioksit oranı sınır değerlere göre 166 kere aşıldı. Raporda, Keşan’da meydana gelen hava kirliliğinin geçen yıl Ekim ayında Musul’daki bir kükürt üretim tesisine yapılan IŞİD saldırısı nedeniyle oluşan hava kirliliğinden çok daha ciddi olduğunun gözle görülür şekilde ortaya konulduğu kaydedildi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan hava kirliliği raporu açıklandı. Raporda, Keşan’da kükürt dioksit oranının sınır değerlere göre 2016 yılında 166 kere aşıldığı belirtilerek, Keşan’daki bu kirliliğin Ekim ayında Musul’da kükürt üretim tesislerine DAEŞ saldırısı nedeniyle meydana gelen hava kirliliğinden çok daha ciddi boyutta olduğu bildirildi. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nda Keşan’daki hava kirliliği ile ilgili, “Edirne Keşan'da kirlilik 2015 yılında olduğu gibi en üst seviyeye ulaşmış durumdadır. Kömür kullanımından kaynaklanan kükürt dioksit miktarı oldukça fazladır. Dünya Sağlık Örgütü ve AB sınır değerleri yoğun bir şekilde aşılmaktadır. Partikül Madde 10 kirleticisinin de sınır değerlerinin aşıldığı görülmektedir.” denildi.

KİRLİLİK, IŞİD SALDIRISININ ETKİLERİNDEN DAHA BÜYÜK

Raporda, Keşan’daki kirliliğin geçen yıl Ekim ayında terör örgütü DAEŞ’in Musul’da kükürt üretim tesislerine saldırısı nedeniyle meydana gelen hava kirliliğinden çok daha ciddi boyutlara ulaştığı ifade edilerek, “Keşan’a bakıldığında yönetmelikte yılda sadece 3 kere aşılmasına izin verilen SO2 (kükürt dioksit) değerinin 2015 yılında 112 kere aşılırken, 2016 yılında 166 kere aşılarak SO2 kirliliğinin görüldüğü gün sayısının yükseldiği görülmektedir. Şekil 6’da verilen grafik incelendiğinde Edirne-Keşan’da meydana gelen kirliliğin Ekim ayında DAEŞ saldırısı nedeniyle meydana gelen hava kirliliğinden çok daha ciddi olduğu gözle görülür şekilde ortaya konulmuştur. Bu durumda Edirne Keşan bölgesindeki hava kirliliği konusunda acil önlem alınmalıdır. 2015 yılında PM10 sınır değeri ise 228 gün aşıldı ve 35 gün ölçüm yapılmadığı görülmüştür. 2016 yılında ise PM10 sınır değeri 197 gün aşılmış ve 17 gün ölçüm yapılmamıştır.” denildi.

VATANDAŞLAR SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRİLMELİ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası raporunda kirliliğin insan sağlığına olan etkilerine de değinilerek, şu ifadelere yer verildi: “2015 ve 2016’da da devam eden yoğun kirlilik nedeniyle acilen vatandaşlar sağlık taramasından geçirilerek hava kirliliğinin etkileri irdelenmeli, önleyici faaliyetler hayata geçirilmelidir”  

HAVA KALİTESİ 'HASSAS' VE 'KÖTÜ' SEVİYEDE

Türkiye'de havası en kirli şehirlerden biri olan Keşan'da, kirliliğin azaltılması için alınan önlemler de yeterli olmadı. İthal kömür kullanılması, yakıcı ve apartman yöneticilerine eğitim verilmesi, yakım saatlerinin belirlenmesi, yakılan kömür ve kazanların sık sık denetlenmesine rağmen hava kirliliğinde önemli bir düşüş yaşanmadı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'nın ölçümlerine göre Keşan'daki veriler havaların soğumasıyla özellikle akşam saatlerinde 'hassas' ve 'kötü' seviyede tespit edildi. Kentte solunum yollarına bağlı hastalıklar artış gösterirken, vatandaşlar bazen kirli hava nedeniyle nefes almakta bile güçlük çekiyor. GAZDAŞ'ın şehirdeki altyapı çalışmaları sürerken, doğalgaz kullanımına önümüzdeki yıl kış aylarında geçilmesi planlanıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol