Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı:

​%44 yağ oranlı için 1.823,20 TL/Ton

Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı:

​%44 yağ oranlı için 1.823,20 TL/Ton

29 Ağustos 2017 Salı 00:33
Trakya Birlik ayçiçeği ön alım fiyatını açıkladı:

HABER MERKEZİ

Trakya Birlik, dün yaptığı yazılı açıklamayla ayçiçeği ön alım fiyatını duyurdu. Buna göre % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.823,20 TL/Ton olarak belirlenirken hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.978,00 TL/Ton, % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.720,00 TL/Ton olarak açıklandı.

Açıklamada yağlık ayçiçeğinin Türkiye bitkisel yağlar tüketiminde % 75-80 civarında payı ve % 40 civarındaki yüksek yağ oranı ile Türkiye’nin en önemli yağlık tohumu olduğu kaydedildi.

Türkiye’de üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 25-35 oranının Trakya Birlik tarafından satın alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yıllara göre değişiklik göstermekle beraber Ülkemizde üretilen yağlık ayçiçeği ürününün % 25-35 orandaki bölümü Birliğimizce mubayaa edilmektedir. 2017/2018 İş yılı Türkiye ayçiçeği rekoltesinin 1 milyon 400 bin tonun üzerinde gerçekleşerek son yıllardaki en yüksek üretim seviyesine erişmesi beklenmektedir. Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz ortaklarınca 2017/2018 iş yılı ayçiçeği alım kampanyasında 429 bin ton rekolte taahhüt edilmiştir. Birliğimiz faaliyet bölgesinde ayçiçeği hasadı Ağustos ayının ilk haftasında başlamış olup, Kooperatiflerimizde hasat günden güne yoğunlaşmaktadır. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ait 102 alım merkezi ve iki fabrikamızda bugüne kadar toplam 63 bin 68 ton ayçiçeği mubayaası gerçekleştirilmiştir.”

2017/2018 üretim sezonunda gerek Türkiye’de gerekse de başta Ukrayna, Rusya olmak üzere Romanya ve Bulgaristan gibi çevremizde ki önemli üretim bölgelerinde de yüksek rekolte beklendiği ifade edilen açıklamada “Bu nedenle ürün fiyatlarının geçtiğimiz sezon seviyesinin altına düşmemesi ve ülkemizde gerçekleşen üretim artışının sonraki sezonlarda da artarak sürdürülmesi bu suretle ülkenin kendi kendine yeter hale gelerek ithalatın azaltılabilmesi için çiftçimizin memnun olacağı bir seviyede oluşması büyük önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, üreticiye yapılacak fiyatlama için risk teşkil eden unsurlar hakkında diğer üretici örgütleri ile sektör paydaşlarının da görüş birliğine vardığı Birliğimiz tarafından geliştirilen öneri ve tedbirler doğrultusunda ilgili Bakanlıklar nezdinde yürütülen çalışma ve temasları takiben yağlı tohumlar ithalatında uygulanan gözetim fiyatı seviyelerinin yükseltilmesi resmi olarak talep edilmiştir. Tüm bu çalışma ve gelişmelerin neticesinde 18.08.2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ kapsamında gümrük vergileri üzerinde artış sağlanmıştır. Bu müspet gelişme ışığında 1.500TL/ton seviyesinde başlayan piyasa fiyatlarının hali hazırda 1.640-1.700.-TL seviyelerine yükselmesi sağlanmıştır. Bu manada Trakya Birlik başta üretici ortakları olmak üzere tüm Ayçiçek üreticisinin ekonomik menfaatlerinin korunması ve ülke üretiminin kendi kendine yeter seviyeye ulaştırılması yolunda geçmişte olduğu gibi 2017/2018 sezonunda da çok önemli bir rol oynamıştır.” denildi.     

Trakya Birlik Yönetim Kurulunca 2017/2018 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak fiyatlar ise şu şekilde oldu: “Yaşanan bu gelişmelerin ışığında, Birliğimiz Yönetim Kurulunca 2017/2018 iş yılında ayçiçeğine uygulanacak ön alım fiyatı sektörde baz sözleşme oranı olan % 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için 1.823,20 TL/Ton olarak belirlenmiştir. Hesaplanacak yağ primleri çerçevesinde % 50 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.978,00 TL/Ton, % 40 standart yağ oranlı ayçiçeği ürünü için fiyat 1.720,00 TL/Ton olarak oluşmaktadır. Ham yağ oranına göre yapılan alımlarda % 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilecek olup, her bir yüzde puan artışı için %40 standart yağ oranlı ürün fiyatına % 1,5 oranında prim uygulanacaktır.”

Birlik tarafından bu sezon 350 bin ton seviyesinde ürün satın alınmasının beklenildiği ve belirlenen ödeme sürelerinde peşin yapılacağının altının çizildi açıklamada sezonun tüm üreticilere bereketli ve hayırlı olması temenni edildi. Açıklama şu ifadelerle sona erdi:

“Birliğimiz tarafından 2017/2018 üretim sezonunda üretici ortaklarından 350 bin ton seviyesinde ürün mubayaası yapılacağı beklenmekte olup,  ürün bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine göre belirlenen ödeme süreleri çerçevesinde peşin olarak yapılacaktır. Üretim artışının sağlanarak ithalatın azaltılmasında ve sürdürülecek doğru politikalarla ülkemizin kendi kendine yeter üretim seviyelerine ulaşmasında kritik bir öneme sahip 2017/2018 sezonunda çiftçilerimizin memnuniyetinin sağlanması yolunda destek veren Başta “Ekonomi Bakanlığımız” olmak üzere “Gıda Tarım ve Hayvancılık” , “Gümrük ve Ticaret”  Bakanlıklarımız ile tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eder, ayçiçeği alım kampanyasının ülkemiz, üretici ortaklarımız ve camiamız için bereketli ve hayırlı olmasını dileriz.”

Google Play Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Apple Store’dan Medya Keşan uygulamasını indirmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için BURAYA TIKLAYINIZ

Twitter için BURAYA TIKLAYINIZ

Instagram için BURAYA TIKLAYINIZ

Google plus için BURAYA TIKLAYINIZ

Youtube Kanalımız için BURAYA TIKLAYINIZ

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol