TÜLOV’dan ‘laiklik üzerine düşünceler’ paneli

Edirne’de bir otelde, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) tarafından ‘Laiklik Üzerine Düşünceler Paneli’ düzenlendi.

TÜLOV’dan ‘laiklik üzerine düşünceler’ paneli

Edirne’de bir otelde, Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) tarafından ‘Laiklik Üzerine Düşünceler Paneli’ düzenlendi.

Medya Keşan
Medya Keşan
07 Haziran 2021 Pazartesi 10:16
TÜLOV’dan ‘laiklik üzerine düşünceler’ paneli

BÜLENT SAYLAM

Gazetemizin Sahibi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Bezbaş da TÜLOV Keşan Temsilcisi olarak düzenlenen plaket töreninde plaket aldı.

Panelde konuşan vakfın Kurucu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Demir, özellikle 20 yıldır toplumun gerici bir yapıya yönlendirildiğini ifade etti. Türkiye Tanıtım Araştırma Demokrasi ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV)’un Edirne Temsilciliği açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Margi Hotel’de ‘Laiklik Üzerine Düşünceler Paneli’ düzenlendi.

Vakfın Kurucu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Demir, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun katıldığı panele konuşmacı olarak CHP Parti Meclis Üyesi Yunus Emre ve Gazeteci Burcu Karakaş katıldı. Törende konuşan Vakfın Kurucu Başkanı Prof. Dr. Demir, özellikle 20 yıldır toplumun gerici bir yapıya yönlendirildiğini belirterek, ülkece dayanışma içerisinde olunması gerektiğini belirtti.

HEP BERABER ÇALIŞALIM VE MÜCADELE EDELİM

Demir, “TÜLOV’un 4 amacı var. Bunlardan birisi Türkiye’nin geçmişten gelen değerlerine sahip çıkmak. İkincisi özellikle bilimsel, sosyolojik ve toplumsal araştırmalar yapmak. Demokrasinin yok edilmesi, zayıflatılması, insanların yalnızlaştırılmasına karşı demokrasinin gelişmesi, dayanışmanın arttırılması için büyük çaba içerisinde olan, toplumsal dayanışmayı ve güçlendirmeyi arttırmak için en önemlisi de laikliği daha güçlü hale getirmek için çaba içerisindeyiz. Daha çok düşünmeliyiz, çalışmalıyız az konuşmalıyız ve Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmak için dayanışma içerisinde olmalıyız. Türkiye olarak dayanışmaya ve güçlü olmaya ihtiyacımız var. Herkese ihtiyacımız var. Verin elinizi önce 81 vilayette daha sonra dünyada daha güçlü bir insanlık için hep beraber çalışalım ve mücadele edelim” diye konuştu.

Vakfın yönetim kurulunda yer alan CHP’li Özgür Özel de, açılıştaki konuşmasında, “Dün emekleme aşamasında olan TÜLOV bugün ayağa kalktı ve yakında koşmaya başlayacak.” dedi.

TÜLOV BUGÜN AYAĞA KALKTI VE YAKINDA KOŞACAK

Özel, “Geçmişte çok önemli bir eksiklikti, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, cumhuriyetçilerin, demokratların kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum plaftormları, etkinlik yapabilecekleri vakıflar noktasında mevcut iktidarın oldukça gerisinde olduğunu herkes dile getirmişti. Bu konuda bir eksiklik içerisinde olduğumuzu hep söylüyorduk. Nurettin hoca 2002’de kurulmuş ve sonradan atıl kalmış TÜLOV Vakfı’ndan bahsetti. TÜLOV kamu yararına faaliyet gösteren bir vakıf. Bugünlerde böyle bir yetkiyi alabilmeniz cumhurbaşkanı onayına tabii. Nurettin hoca vakfın borçlarının kapatılması, eksiklerinin tamamlanması için olağanüstü bir çaba sarf etti. Birlikte yol yürüdüğümüz Veli Ağbaba ile bizi yönetim kuruluna aldı. Dün emekleme aşamasında olan TÜLOV bugün ayağa kalktı ve yakında koşmaya başlayacak. İzmir merkezi olmaktan, şu anda 7 temsilciliği olan ve merkezinin dışında temsilciliklerinin de mekanı olan, çok önemli faaliyetleri yapmak için bize mekan, alan yaratan bir vakıf olarak önümüzde. Bu vakfa sahip çıkın. Bu vakfın neyi yapabileceğini, sınırlarının nerede olduğunu, aşamadığımız yerleri nasıl aşabileceğimizi burada bulunan herkese hatırlatmak, o konuda size kolaylaştırıcı olmak için buradayız. TÜLOV belli bir siyasi görüşü, belli bir dünya görüşü, benzer dünya görüşü olanların bir arada durduğu yerdir ama kesinlikle yerel siyaset yapmak için kurulmuş, odaklanmış bir yer değildir. Polemik için çekişmek için değil, dayanışma ve birliktelik için vardır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol