Türkmenli Romanlar, hazine arazileri için eylem yaptı

DINKIRCI: TALEPLERİ İLGİLİ MAKAMA ARZ EDECEĞİZ

Türkmenli Romanlar, hazine arazileri için eylem yaptı

DINKIRCI: TALEPLERİ İLGİLİ MAKAMA ARZ EDECEĞİZ

29 Ekim 2013 Salı 00:48
Türkmenli Romanlar, hazine arazileri için eylem yaptı
 Keşan’ın Türkmen Köyü'nde oturan 100 kadar Roman vatandaş, daha önce ekim yapmalarına izin verilen hazineye ait tarlaların bir başkası tarafından izinsiz sürüldüğü iddiasıyla, dün, Keşan Hükümet Konağı’na yürüdü.

Köylülerin yürüyüşüne karşı harekete geçen Keşan Kaymakamlığı ve Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, gruptan, aralarından belirli kişileri seçerek, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı’yla görüşmesi için makama davet etti. Bunun üzerine, Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı'nın da bulunduğu bir heyet makama gelerek kaymakamla görüştü.

Türkmen Köyü Romanları adına, Arif Yıber, Demir Ateş, Sevim Kırcı, Sedef Yonak, İzzet Yonak ve Hakkı Yıber, kaymakamlıkta yaptığı açıklamada; daha önce bamya ekmek için kendilerine izin verilen hazineye ait arsaların, bir başkası tarafından izinsiz sürüldüğü ve kendilerinin ekim yapmasına izin verilmediği gerekçesi ile durumu protesto etmek için Keşan Hükümet Konağı’na geldiklerini söyleyerek, uygulamadan şikayetçi oldu. Roman temsilcileri, Türkmen Köyü'nde bulunan hazine arazilerinden 80 dönümünün toplulaştırma çalışmaları kapsamında kendilerine verileceğini, ancak hakkı olmadığı halde çiftçi Salim Sağdan'ın bu tarlaları izinsiz sürdüğünü iddia etti.

DINKIRCI: TALEPLERİ İLGİLİ MAKAMA ARZ EDECEĞİZ

Şikayeti dinleyen Dınkırcı, hazine arazilerine yapılan tecavüzlerin önlenmesi taleplerini Edirne Valiliği'ne gönderdiklerini belirterek şöyle dedi: "Hazine yerlerinin sizlere verilmesi yönündeki taleplerinizi bize yazılı olarak bildirin. Biz bunları ilgili makama arz edeceğiz. Bu konuda Boztepe ve Türkmen köylerinden başvuruları aldık. Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü yurt dışında. Kendisi ile telefondan görüştüm. Bir planlama yapılarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından köyünüze gelip bir açıklamada bulunacaklar. Görev ve sorumluluklarımız neyse yerine getireceğiz."

Görüşme sonrası kaymakamlık önünde toplanan kalabalığa açıklama yapan Trakya Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Fahrettin Savcı, sorunlarını Kaymakama ilettiklerini ve çözümü konusunda kendisine güvendiklerini söyledi. Kalabalık, açıklamanın ardından olaysız dağıldı. Son Güncelleme: 29.10.2013 00:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol