Ulu Önder Atatürk anıldı

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80. yıldönümü olan 10 Kasım Cumartesi günü, tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da düzenlenen tören ve programla anıldı.

Ulu Önder Atatürk anıldı

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80. yıldönümü olan 10 Kasım Cumartesi günü, tüm yurtta olduğu gibi Keşan’da da düzenlenen tören ve programla anıldı.

Medya Keşan
Medya Keşan
12 Kasım 2018 Pazartesi 10:08
Ulu Önder Atatürk anıldı

SONGÜL KONAR

Cumhuriyet Meydanı’nda saat 08.50’de başlayan törene; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Öztürk Mustafa Yılmaz, daire amirleri, STK ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğretmeni Baskın Özdoğru sunumunda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu. Saat 09.05’te ise Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, tüm şehitler için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, aynı zamanda ilçedeki tüm motorlu araçlar da korna çalarak eşlik etti. Tören, Keşan Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrakların yarıya indirilmesi ile son buldu. Ahmet Yenice Ortaokulu Sevim Yenice Konferans Salonu’ndaki program ise saat 10.00’da, sunumunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Daha sonra Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Müdürü Osman Başak tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Başak, “Mavi gözlüm, çakmak bakışlı o komutan Mustafa Kemal’imsin, Atatürk'ümsün. Bugün 10 Kasım. Vefatının 80. yıldönümünde Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi ilk Cumhurbaşkanımız, eşsiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı gün. Bu anlamlı günde onu Kurtuluş Savaşımızın gazisi, milletimizin Mustafa Kemal’i ve Cumhuriyetimizin Atatürk’ü olarak adını duydukça, içimi ısıtan Atamın, sıcacık sevgisini paylaşmak, ölümünün 80. yıldönümünde onu anmak, anlamak ve anlatmak için huzurunuzdayım. Yüce Atatürk; kurduğun laik ve demokratik Cumhuriyeti bizleri çağdaş dünya ile birleştiren ilke ve inkılaplarını ödün vermeden yaşatan Türk milleti seni özlemle anmaktadır. Önderliğinde yürütülen Kurtuluş Savaşı ile özgürlüğünü, bağımsızlığını ve ulusal kimliğini yeniden kazanan Türk milleti, sana sonsuz gönül borcu duymakta, sadece Türk milleti üzerinde değil tüm Dünya milletleri üzerinde de etkili olmuş, dünya devletlerinin takdir ve hayranlığını kazanmış, tarihe ve insanlığa mal olmuş, örnek ve saygın kişiliğiyle övünmektedir.” dedi.

Osman Başak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk’ü sevmek, insanlığı sevmeyi, ileriye yönelmeyi, çalışmayı sevmektir. Atatürk’ü seviyorsanız ve anlıyorsanız; laboratuarlarda sabahlayın, kahvelerde değil, bilim ağartsın saçlarınızı, kitaplar. Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar. Atatürk’ü sevmek, Atatürk’e layık olmak demektir. O'na layık olabilmek de onunla yaşamak ve onun 'Ya İstiklal ya ölüm' ilkesini anlamak demektir. Gösterdiğin çağdaş uygarlık hedefine ilerlerken ilke ve inkılaplarının, evrensel düşüncelerin, ülkülerin her zaman yol göstericimiz olacak ve yolumuzu aydınlatacaktır. Atatürk hayranlığı hiç bitmeyecektir. Atatürk, Türk'ün tarihinde, gönlünde ve kalbinde daima yaşayacaktır. Atatürk milli mücadele gerçeğidir. Yeniliktir, yükseliştir. Dünyayı aydınlatan güneştir, ışıktır. Biz de millet olarak Atatürk’ün ışığında ‘çağdaş uygarlık’ hedefine ulaşmak için, bütün zorlukları, güçlükleri yeneceğimize söz veriyoruz. Atatürk; Türk Cumhuriyetini, Türk gençliğine, Türk gençliğini ise Türk Cumhuriyetinin öğretmenlerine emanet etmiştir. Bizler Atatürkçüyüz.

Karanlıklar, yerini aydınlığa bırakıyorsa, öfke, kin ve nefret dönüşmüşse iyiliğe, hayat fışkırıyorsa topraktan, Atatürk, Atatürk diye atıyorsa yürekler, orada biz varız. Biz her yerdeyiz Atam.

“Atatürk, Türk milletinden, Türk milleti de Atatürk'ten güç almıştır.” Diyen Osman Başak konuşmasını şöyle bitirdi: “Atatürk’ün açtığı yolda yürümek; Atatürk gibi düşünebilmekle onun ilke ve inkılaplarına sahip çıkmakla olur.  Alın terini ekmeğine katık etmiş, çiftçisiyle, köylüsüyle, emekçisiyle, işçisiyle, memuruyla, aydınıyla, ordusuyla, polisiyle, öğretmenleriyle, genciyle, yaşlısıyla Atatürk gibi düşünebilmek. Bundan yıllar önce bebesinden esirgediği battaniyeyi, kağnıyla taşıdığı silahı örtecek kadar Atatürk gibi düşünebilen, Kurtuluş Savaşına katkıda bulunan kadınlarımız...Karşısına çıkan olayları sağduyuyla değerlendiren, milletin efendisi, Atatürk gibi düşünebilen köylülerimiz... Türk milletine yol gösteren, bilinçlendiren, ulusal konularda duyarlı olan, çeşitli tehlikeler karşısında halkı uyarma görevi üstlenen Atatürk gibi düşünebilen aydınlarımız... Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan, Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatanseverliğinin çelikleşmiş bir ifadesi olan Türk milletinin göğsünü gurur, coşku, şeref duyguları ile kabartan Atatürk gibi düşünebilen kahraman Türk ordumuz... Yeni neslin emanet edildiği, Atatürk ilke ve inkılaplarının bekçileri, Atatürk gibi düşünebilen eğitim ordusu neferlerimiz... Ve Atatürk’ün başlattığı uygarlık yarışını sürdüren, Cumhuriyetin emanet edildiği, geleceğine, devletine, milletine, ay yıldızlı bayrağına sahip çıkan, Atatürk gibi düşünebilen gençlerimiz... Hepimiz zor günler için varız. Millet de biziz, gelecek de biziz, biz Mustafa Kemalleriz. Biz Kurtuluş Savaşı ile başlayan kavganın inançlı neferleriyiz. Biz bağımsızlık uğruna Dumlupınar'da, Sakarya'da, Kocatepe'de, Anafartalar'da, Çanakkale'de uğruna ölenleriz, biz Trakyalıyız, biz Anadolu'yuz, biz Türkiye'yiz, biz Mustafa Kemalleriz. Güzel yurdumuzu bize armağan eden, Türk milletinin yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, tüm şehitlerimizin mekanları cennet, aziz ruhları şad olsun. Yüce Türk milletimize sevgi, saygı, şükran duygularımızı sunuyoruz. Bizler Cumhuriyetini taşıyacağız sonsuza, Atam sen rahat uyu, aziz vatan toprağında. Cumhuriyet yaşadıkça, ay yıldızlı bayrak, göklerde dalgalandıkça, namın hep yaşayacak, yüreklerde bu sevda coştukça hep coşacak, kahraman şanlı Türk milleti seni hep alkışlayacak, bu yüce şerefli şanın sonu yoktur Mustafa Kemal’im.”

“Asker ve Devlet Adamı Atatürk” konulu konuşma ise, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görevli Yüzbaşı Mehmet Çakır tarafından yapıldı. Programda, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sürdü. Daha sonra şiir yarışmasında 1. olan Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Şenel Tekkanat eserini okudu. Daha sonra Tekkanat’a ödülünü Keşan Kaymakamı Nuri Özder verdi. İlkokullar arası resim yarışmasında 1. olan Hande Karakaya’ya ödülünü Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan verdi.

10 Kasım Atatürk'ü anma günü etkinlikleri kapsamında ilçemizde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler şöyle:

İlkokul resim yarışmasında

1. Hande Karakaya Raşit Efendi İlkokulu, 2. Medine Nur Uluca Ali Kale ve Kardeşleri ilkokulu, 3. İrem Dinç Anafartalar İlkokulu.

Ortaokul şiir yarışmasında

1. Şenel Tekkanat Cumhuriyet Ortaokulu, 2. Ezgi Karaca Paşayigit Ortaokulu, 3. Eslem Yücetürk Rasim Ergene Ortaokulu.

Ortaöğretim kompozisyon yarışmasında

1. Miray Kaya Keşan Fen Lisesi, 2. İsmail Kılıç Keşan MTAL, 3. Nilsu Demir Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi.

Keşan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Dilek Saylam, Cansu Karakaş, Baskın Özüdoğru’nun hazırladığı, müzik öğretmenleri Çiğdem Saylam Kırcıoğlu ile Hüseyin Tansu Kırcıoğlu’nun eşlik ettiği, Folklor öğretmeni Dilay Kurnaz’ın folklor ekibini hazırladığı ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu “10 KASIM” isimli oratoryosunun sergilenmesinin ardından program sona erdi.

Son Güncelleme: 12.11.2018 10:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol