Uraz, "Devletin tapulu mülkü işgal edilemez"

Keşan Mal Müdürlüğü Erikli sahilindeki kaçak binaları kaldırdı

Uraz, "Devletin tapulu mülkü işgal edilemez"

Keşan Mal Müdürlüğü Erikli sahilindeki kaçak binaları kaldırdı

19 Haziran 2013 Çarşamba 00:48
Uraz,
 Keşan Mal Müdürü İsmail Hakkı Uraz, dün yaptığı açıklamada, geçen hafta sonu Erikli sahilinde yapılan denetimler sonucu hazine yerlerindeki binaları kaldırdıklarını ve denetimlerin tüm sahillerde yaz sezonu boyunca aralıksız bir şekilde devam edeceğini söyledi.

DEVLETİN MÜLKÜ İŞGAL EDİLEMEZ

Vatandaşlardan Erikli sahilinde bulunan Maliye yerlerini kiralama taleplerinin geldiğini ancak bunları şu an için kendilerinin değerlendiremeyeceğini ve bu konuda bakanlığa yazı yazdıklarını belirten Uraz, şunları söyledi: “Bakanlığımızdan bu yerlerin kiralanmasına ilişkin bir onay gelene kadar bu yerlerde hiç bir şey yapılmayacak. Devletin özel tapulu mülkü işgal edilemez ve bu nedenle bölgedeki işgalleri kaldırdık. İzin geldikten sonra yerler ihaleye çıkacak. İhaleden sonra sahiplerine verilecek. Şu anda Anadolu Turizm OtelcilikLlisesi’nin yapılması konusunda adı geçen yerdeki bisikletçileri kaldırdık. İşgallerin bulunduğu alan 6 bin 487 metrekarelik bir alan.

ŞU ANDA BEKLEMEDEYİZ

Arazideki tasarruf yetkisi hazine temsilcisi olarak Mal Müdürlüğü’ne ait. Yapılan her tasarruftan Maliye Bakanlığı sorumlu.  Okul yapılamayacağını öğrendikten sonra kira taleplerini aldık. Bu talepleri bakanlığımıza gönderdik. Kiralama ihalesi için şu anda bakanlığımızdan onay bekliyoruz.  Geçici iş yerleri şeklinde sezonluk talepler var. Şu anda beklemedeyiz. Biz 15 gün önce talepleri bakanlığımıza gönderdik.”  

YAYLA’DA BELEDİYE İLE PAYLAŞIM ESASLI KİRALAMA YAPTIK

Ayrıca, Yayla ve Mecidiye sahillerinde de işgal olup-olmadığı ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden Uraz, “Yayla’da belediye ile paylaşım esaslı kiralama talebine göre yerlerimiz var. Teslim ettik ve bu yerlerin muhatabı belediye. Paylaşım esaslı protokole göre yerleri belediyeye devrettik ve kiralama yapıyor. Kira bedelinin bir kısmını bize ödüyor. Yerlerin kiralama amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığının, protokol esaslarına uyulup uyulmadığının denetimini yapıyoruz. Erikli’de de işgalleri engelledik ve genel bir denetim yaptık. Denetimler yaz sezonu boyunca devam edecek” diye konuştu.

2B SATIŞLARI İYİ GİDİYOR

Açıklaması sırasında 2-B arazilerinde satışların iyi bir şekilde sürmekte olduğunu da ifade eden Uraz,  şu bilgileri verdi: “Geçen hafta cuma akşamı sonu itibarıyla Keşan’da toplam 194 parselin satışını yaptık. Bir yandan da taksitli satışlarımız devam ediyor. Tebligatlarımızı yaptık ve vatandaşımıza yerlerini satın alması için 3 ay süre veriyoruz. Yoğun bir ilgi var.

KALAN YERLER İHALE İLE SATILACAK

Toplamda satılacak 1.327 parselimiz var. Satışlarımız olumlu yönde seyrediyor. Şu anda iki etap var ve vatandaşlarımıza tebligatlarımızı yaptık. Ağustos ayının sonunda biten satışlar var. Bir de süresi 12 Eylül’de bitecek satışlarımız var. Vatandaş 90 günlük süre içerisinde yerlerini almazsa genel hükümlere göre yerlerin ihale ile satılma durumu var. “

Bakanlığın yeni bir tebligat yayınladığını da bildiren Uraz, 2-B satışlarının bitmesinin ardından Hazineye ait tarım arazilerinin de satışa çıkarılacağını, söz konusu olan arazilerin belediyelerin mücavir alanlarının dışında kalan araziler olacağını bildirdi.

Son Güncelleme: 19.06.2013 00:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol