Ürün güvenliği haftası bilgilendirmesi yapıldı

Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce, piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amacıyla 22-26 Ekim tarihlerinde Ürün Güvenliği Haftası kutlandı.

Ürün güvenliği haftası bilgilendirmesi yapıldı

Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce, piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması amacıyla 22-26 Ekim tarihlerinde Ürün Güvenliği Haftası kutlandı.

Medya Keşan
Medya Keşan
26 Ekim 2018 Cuma 10:49
Ürün güvenliği haftası bilgilendirmesi yapıldı

AYGÜL KONAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü Keşan Şube Müdürü Ahmet Alagöz Ticaret Sanayi Odası toplantı salonunda sanayici esnaf ve tüketicilerine yönelik olarak yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi: “Ürün güvenliği haftası dolayısıyla Keşan’daki sanayicilerimizle, toptancılarımızla, satıcılarımızla ürün güvenliği ile ilgili bilgilendirme yapalım istedik. Hem bizim denetimlerimizde daha sağlıklı denetim yaparız hem de onların işlerini yaparken daha düzgün yapmış oluruz. Bizim piyasada yapmış olduğumuz denetimler var. Sanayi gaz tüpleri ve makineler bunların iki tanesi, yaklaşık on beş, yirmi sınıfta denetim yapıyoruz. Sanayi gaz tüpleri ile ilgili bakanlık denetime çağırdı. 1980 öncesi yapım olan tüpler piyasaya sürülemiyor. Dolumu, yapılması, kullanılması tamamen yasaklandı. 1980’den sonra 2005’e kadar olan üretilmiş tüpler belli bir standart kapsamında kontroller yapıldıktan sonra dolum yapılıyor. Edirne’de sanayi gaz tüpü kullanıcısı fazla ama onun tedariklisi ve satıcısı fazla yok. Birkaç tane firma var. Onlarda şu an gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Diğer önemli bir kalemimiz tarım makineleri. Tarım makineleri imalatı ilimiz için önemli bir yer tutuyor. Aslında biz firmaları birebir de dolaşıyoruz tarım makinelerinin yönetmeliğe uygun olarak üretilmesi gerekiyor. Bu tarım makinesi imalatçıları yönetmelik hükümlerine uygun üretim yapmak zorunda ve buna göre üretime ‘CE’ işareti iliştirip üzerlerine belli bir imalat plakası koymaları gerekmektedir. Aynı zaman da ürün bilgileri içeren bir ürün plakası koymak zorundalar. Buna göre piyasaya arz etmeleri gerekir. Biz denetimleri piyasa da yapıyoruz zaten. Çeşitli markalarda uygunsuz ürünlere rastladık onları uygun hale getirebilmeleri için gerekli süreler veriyoruz. Ürünlerle ilgili bir teknik dosyalar oluşturmak zorundalar. Teknik dosyaların içerisinde üretilen ürünün endüstriyel çizimi olmak zorunda. Üretilen makine ile ilgili güvenlik testinin yapılmış olması zorunda. TSE12 bin 100 standardına uygun bir güvenlik testi yapılmış olması lazım. Bu üretilen tarım makinesi onu kullanana, çevreye bir zarar verecek mi vermeyecek mi bunun test edilmiş olması lazım. Bu test raporu da dosyanızda bulunmak zorunda. Biz özellikle yerli üretimi desteklemeye çalışıyoruz tarım makineleri konusunda bayağı bir ilerledik. Artık çok fazla ithal makine gelmiyor. Bir biçerdöverler falan ithal geliyor. Traktörleri de artık kendimiz yapıyoruz. Lazer makineleri çok ithal geliyordu. Artık Edirne’de de üretilmeye başladı. Kurutma makineleri de mesela tarım makinesi olarak İpsala’da ve Uzunköprü’de yapılıyor. Fabrikalarıyla birebir görüştük ve hepsi de bizim yönetmeliğimize uygun bir şekilde yapılıyor. Biz tarım makinelerine önem veriyoruz ve ithalat bitti neredeyse ihracatını da yapmaya başlayacağız.”

Vatandaşlarımızın güvenli ürünleri kullanması, bu ürünleri tercih etmesi ve güvensiz ürünler konusunda farkındalığa sahip olması ise en az yapılan denetimler kadar etkili ve önemli olduğuna değinen Alagöz: “Bu gerekçeyle hem piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlarımız hem de üreticilerimizi daha yakından bilgilendirebilmek için her yıl bir haftayı Ürün Güvenliği Haftası adı altında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleriyle ayırıyoruz. Ürün güvenliği konusunda halkımızda farkındalık ve bilinç oluşturulması oldukça önemli bir husustur. Bizler Bakanlık olarak vatandaşlarımızdan bize gelen her türlü ihbar ve şikâyeti mutlak suretle soruşturuyoruz ve şikâyet sahibine yapılan işlemler hakkında mevzuatın belirlediği süreler içerisinde bilgi veriyoruz. Denetim sürecinde şikâyet sahibinin bilgilerini de gizli bir şekilde muhafaza ediyoruz. Bu çerçevede, vatandaşlarız günlük hayatta karşılarına çıkan ürün güvenliğine ilişkin herhangi bir hususta Bakanlığımız internet sayfasında yer alan ihbar/şikâyet formunu veya Alo 130 Şikâyet Hattını kullanarak ya da doğrudan İl Müdürlüğümüze yazacakları bir dilekçe ile bizlere ulaşabilirler.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol