Uygulamalı Bilimler’de okutmana soruşturma

Sınavda “Tayyip Ç.” ve “Chappul” kelimelerine soruşturma

Uygulamalı Bilimler’de okutmana soruşturma

Sınavda “Tayyip Ç.” ve “Chappul” kelimelerine soruşturma

02 Ocak 2014 Perşembe 08:45
Uygulamalı Bilimler’de okutmana soruşturma
 Sınavda “Tayyip Ç.” ve “Chappul” kelimelerine soruşturma

 

TÜ (Trakya Üniversitesi ) Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İngilizce Okutmanı Gökcan Tazeler, geçen yaz yaz gerçekleştirilen bütünleme sınavlarında, öğrencilerine yönelttiği bazı soruların içerisinde “Tayyip Ç.” ve “Chappul” kelimelerinin bulunması dolayısıyla hakkındaki şikayet üzerine açılan soruşturma neticesinde Edirne merkeze alındı.

Tazeler, 20 Ekim 2011 tarihinden bu yana görevine devam etmekte olduğunu ifade ederek, “Hakkımda 16 Aralık 2013’te çıkan yeni bir görevlendirmeyle Rektör bey beni apar topar, gerekçe ve mazeret göstermeden Edirne merkeze görevlendirdi. Yıl içerisinde görevlendirildiğim için öğrencilerim mağdur olmuştur. 2 haftadır ders işleyememektedirler ve yerime resmi olarak atanan hoca yoktur. Bana da herhangi bir meyil izni verilmediği, eşim ve işi burada olduğu için ben de mağdur duruma düştüm.” dedi.

ÖĞRENCİ, BİMER’E ŞİKAYETTE BULUNMUŞ

Merkeze alınması ile sonuçlanan soruşturmayla ilgili bilgi veren GökcanTazeler, şunları söyledi: “Geçen yıl sorduğum sorulardan dolayı bir öğrenci beni BİMER’e şikayet ediyor, Gezi Parkı ile beni iliştiriyor. Hiçbir bağlantım ve sorularımla hiçbir alakası olmamasına rağmen, öğrencinin şikayeti üzerine sınav sorularımla ilgili inceleme başlatıldı. Sorularım İngilizce olarak başlıklar halinde, <Atatürk kimdir?> , <Türk genci olarak görevleriniz nelerdir?>  diğer bir soru ise <Milli marşlar ne anlama gelir?> idi. Bir diğer soruda ise <Tayyip Ç.>’yi kullandım. Bu liseden arkadaşım Tayyip Çaldır’dı. Öğrenci, bunun Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia ederek, beni Gezi Parkı’yla ilişkilendirerek, inceleme başlattırmıştı. Aylar sonra yeni müdür tarafından tekrar inceleme yapıldı. Yine aynı sorular soruldu ve aynı şekilde cevaplandırdım. İnceleme sonucunda hakkımda soruşturma açıldığını 12 Aralık’ta öğrendim. 19 Aralık 2013 tarihinde saat 10.00’da Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Uğur Taşkan tarafından soruşturulmak üzere odasına çağrıldım.”

“TAYYİP Ç. LİSEDEN ARKADAŞIM”

Gökcan Tazeler, soruşturmanın yazılı olarak yapıldığını dile getirerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bana, bu ilk 3 sorunun siyasi amaç güttüğü söylenerek, <Öğrenciler arasında ırkçılık, ayrımcılık yaptığının farkında değil misiniz?> diye soruldu. Bu soruları sormanın ben ayrımcılık olduğunu bilmiyordum, böyle bir şeyde varsa zaten pes diyorum. Çünkü bu okulda, Trakya Üniversitesi’nde ve bütün üniversitelerde ilkokuldan itibaren Türkiye Cumhuriyeti ve inkılap tarihi dersleri var. <Ben suç işliyorsam, sizde suç işliyorsunuz.> diye cevap verdim. Bu soruların hiçbir siyasi amaç gütmediğini belirterek, soruları cevaplandırdım. Bir diğer soruda <Tayyip Ç. ile kimi kast etiniz?>  idi. Tayyip Ç.’nin liseden arkadaşım olduğunu ve onunla ilişkilendirdiğimi yazdım. Soruşturma neticesinde ise Edirne merkeze alındım.” şeklinde konuştu.

SORUŞTURMA SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNE DÜŞTÜ

Sosyal paylaşım sitelerinde öğrenciler tarafından kendisiyle ilgili bazı yazıların olduğunu öğrendiğini kaydeden Tazeler, şöyle devam etti: “Öğrencilerden şöyle bir paylaşım yapıldığını gördüm; ‘İki öğrenci temsilcisi sosyal medyada ve internette şu açıklamaları yapmış, ‘Yüksekokul sekreterliğinden alınan bilgiye göre, okulumuz İngilizce okutmanı Gökcan Tazeler ‘Gezi Parkı’yla ilgili sorular sorduğu için soruşturma geçirmiş, merkeze alınmıştır. Bu açıklamayı yüksekokul sekreterliği yapmıştır. Bilginize’ diyerek, karalama kampanyası başlatılmıştır. Benim soruşturmam 19 Aralık’ta başlamış ve devam etmektedir, gizli tutulması gerekir. Benim görevlendirme tarihim 16 Aralık yani soruşturmayla ilgili herhangi bir bağlantısı yok. Ama yüksekokul sekreteri Çetin Topçu, haddi ve yetkisi olmadığı halde öğrenci temsilcilerini arayıp, yanına çağırarak sırf beni karalama amaçlı yapmıştır.”

OKUL İDARECİLERİ MUHATAP OLMAK İSTEMEDİ

Gökcan Tazeler, konuyu Çetin Topçu ile görüşmek üzere yanına gittiğini belirterek, Çetin Topçu’ya bununla alakalı bilgisi olup-olmadığını sordum. <Ben öğrencilere bir şey demedim, yanlış anlamışlar, ben onlara sadece evraklarınızı gösterdim.> dedi. Ne evrağı olduğunu sorduğumda, soruşturma evraklarım olduğunu söyledi. Bana, <Öğrenciler yanlış anlamıştır, sizden özür dilesinler.> dedi. Daha sonra müdür yardımcımız Süleyman Hoca’nın yanına gittim. Kendisine durumu izah ettim. Çetin Bey’in yanlış yaptığını, uyarılması gerektiğini söylediğimde, <Lütfen bizi muhatap etmeyin, bu seninle onun arasında, git kendin konuş.> dedi. Daha sonra okul müdürü Uğur Hoca’nın yanına gittim ve aynılarını söyledim. Çetin Topçu’nun soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini, öğrenci temsilcilerini yanına çağırarak yetkisi olmadığı halde hakkımda bilgiler paylaşıp, beni karalamaya çalıştığını söyleyerek, kendisini uyarmasını talep ettim. Uğur Hoca’nın verdiği cevap; <Onun adına özür dilerim, kusura bakmayın.> oldu. Daha sonra odadan çıktım ve bir dilekçe hazırladım. Dilekçede şunlar yazıyordu; <19 Aralık, saat 10.00’da tarafıma yöneltilen soruşturmanın nedeni, soruşturma soruları ve verdiğim savunmanın birer nüshasının tarafıma tebliğ edilmesini arz ederim.> Çünkü bunu avukatıma da verecektim. Daha sonra ben bu evrakları sekreterliğin masasının üstüne bıraktım. Aradan 2 sat geçtikten sonra aradığımda bana Çetin beyin dilekçeyi masadan aldığı, evrak kayda geçirilmesini istemediği ve alıp götürdüğünü öğrendim. Geçen Cuma tekrar okula gittim. Müdür Bey ve Çetin Bey okulda değillerdi. Ben de tekrar dilekçe yazdım. Evrak kayda işlettirip birer nüshasını aldım.” dedi.       

HAKKINI ARAYACAK

Öte yandan Tazeler, yüksekokula gittiği esnada verilen emir doğrultusunda kendisine güvenlik görevlililerinin eşlik ettiğini ve apar topar eşyaları toplatılarak okuldan çıkarıldığını öne sürdü. Gökhan Tazeler, akademik personel olmasına rağmen okula dahi sokulmak istenmediğini ifade ederek, kendisini bu haksız muameleyle karşı karşıya bırakanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını ve konuyu mahkemeye taşıyacağını kaydetti.

TAŞKAN: KENDİ BAKIŞ AÇISINA GÖRE OLAYI ŞEKİLLENDİRİYOR

Okul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Uğur Taşkan ise soruşturmanın gizli olarak yürütüldüğünü kaydederek, “Soruşturma konusunda bir açıklama yapamayacağım. Rektörlüğün böyle bir kararı var. Artık Keşan’ın personeli değil. Edirne merkeze çekildi arkadaşımız. Evrak üzerinden de kimsenin görüş bildirme şansı yok. Gökcan beyin geçen seneden beri belli sorunları var. Dolayısıyla twitter ve facebook’tan bir şeyler yazdığını duyuyor ve görüyoruz. Kendi bakış açısına göre olayı şekillendiriyor. Kendine göre taraftar bulmaya çalışıyor. Böyle bir görüntü var.” şeklinde açıklamada bulundu.

 Son Güncelleme: 02.01.2014 08:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol